DuckDuckGo Arama Motorunu Kullanmanız İçin 10 Sebep
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

DuckDuckGo Arama Motorunu Kullanmanız İçin 10 Sebep

0

Gizliliğe önem veren alternatif arama motoru DuckDuckGo’yu Google yerine kullanmanız için geçerli 10 sebebi bu yazımızda bulabilirsiniz.

1. DuckDuckGo Kullanıcıları Takip Etmez

Arama motorlarıyla düşünmeden tıbbi, finansal, kişisel birçok bilgiyi paylaşıyorsunuz. Tüm bu bilgilerin gizli olması gerekiyor. Ancak Google üzerinde aramalarınız takip ediliyor, işleniyor ve veri profili olarak reklam şirketlerine satılıyor. Bu şirketler de bu verileri girdiğiniz her sitede karşınıza çıkan reklamları özelleştirmek için kullanıyor. Bu şirketler Google’ın milyonlarca site ve uygulamayı kapsayan büyük reklam ağlarını kullanıyor.

İnternet aramalarından para kazanmak için kullanıcıları takip etmek de gerekmiyor. Örneğin arama motoruna “araba” yazdığınız zaman kullanıcı hakkında hiçbir bilgi gerekmeden karşınıza araba reklamları çıkıyor. DuckDuckGo bu sayede gelir elde ediyor ve karşınıza anahtar bazlı reklam çıkarıyor. Kişisel bilgileriniz toplanmıyor. Google da bu yolu izleyebilirdi ancak sahip olduğu reklam ağlarıyla kişisel bilgilerinizi ve arama geçmişinizi kullanıyor.

Gizli tarama modunu kullanmak da sizi takip edilmekten korumuyor. İsminden dolayı bu konuda yanlış bir düşünce olsa da bu modun tek yaptığı tarayıcı kapattıktan sonra yerel gezinme geçmişinizi silmesi. Bu mod, Google da dahil ziyaret ettiğiniz sitelerin IP adresinizi ve tarayıcı parmak izinizi takip etmesini engellemiyor.

Aramalarınızı gizli ve veri profillerinden, talep edenlerden, izleyicilerden uzak tutmak istiyorsanız DuckDuckGo kullanabilirsiniz. DuckDuckGo, hangi tarayıcı modu kullanıldığı fark etmeksizin kullanıcıları takip etmiyor.

DuckDuckGo ile her arama yaptığınızda sanki daha önce hiç ziyaret etmemişsiniz gibi oluyor ve kişisel hiçbir veri toplanmıyor. Daha fazla bilgi için sitenin gizlilik politikasını bu adresten inceleyebilirsiniz.

2. Google İzleyicilerini Engeller

Google sadece kendi arama motorunda değil sizi daha fazla yerde izliyor. YouTube, Gmail, Chrome, Android, Google Haritalar ve yürüttüğü tüm diğer hizmetlerde sizi takip ediyor. Tüm bunların yanında Google, en çok ziyaret edilen sitelerin %75’inde sizi arka planda takip ediyor. Facebook ise %25 ile Google’ı takip ediyor. Bu iki firma online reklamcılığı elinde tutuyor ve bu sektör her yıl önemli şekilde büyüyor.

Google Analytics, birçok internet sayfasında yüklü ve arka planda sizi izliyor. Google aynı zamanda Adsense, Admob ve DoubleClick gibi arama harici reklam ağlarının en büyük üç tanesini yürütüyor. Reklam verenler sizin arama geçmişinizi, tarama geçmişinizi, konum geçmişinizi ve diğer kişisel bilgileri kullanabiliyor. Hatta hava yolu şirketleri kişisel bilgilerinize göre size farklı fiyat bile sunabiliyor. Reklamlar sadece sinir bozucu değil aynı zamanda sizi daha fazla şey almaya yöneltmek üzere tasarlanıyor.

DuckDuckGo tarayıcı eklentisi ve mobil uygulaması tüm ana tarayıcılar ve cihazlar için mevcut. Eklenti ya da uygulama ile Google, Facebook izleyicilerini ve birçok veri toplayıcısını engelleyebiliyorsunuz. Üstelik akıllı şifreleme özelliği de sunuluyor.

3. Üzerinde Oynanmamış Sonuçları Alın

Google üzerinde arama yaptığınız zaman, Google sonuçları zamanla oluşturulan veri profiliniz temel alınarak tıklayacağınız düşünülen sonuçlara göre sıralanır. Bu başlangıçta güzel bir olay gibi düşünülebilir ancak çoğu kullanıcı sonuçların sadece konuma göre kişiselleştirilmesini ister. DuckDuckGo’da olduğu gibi yerel hava durumu, restoranlar izleme olmadan sunulabilir. Bunun için de arama isteğine otomatik olarak yerleştirilen yaklaşık konum bilgisi kullanılır.

 

Kişiselleştirilmiş sonuçların tehlikeli yönleri de bulunmaktadır. Örneğin bir politik görüşe sahipseniz, sahip olduğunuz görüşe yönelik sonuçları daha çok alırsınız ve karşıt görüşleri neredeyse hiç görmezsiniz. Bu durum da kutuplaşmış toplumların oluşmasına belirgin bir şekilde etki eder.


4. DuckDuckGo, Kullanıcıların Görüşlerine Önem Verir

Google sıradan kullanıcıların taleplerine genellikle cevap vermez ya da oldukça geç cevap verir. DuckDuckGo ise tüm geri bildirimleri okur. Sosyal medya hesaplarında cevap verir. Üstelik bu sadece kurumsal hesapla sınırlı değildir. DuckDuckGo geliştiricileri de kişisel e-posta adreslerini geri bildirimlere açık tutar.

5. DuckDuckGo, Sınırlı Bir Ekosistem Sunmaz

Google yakın zamanda birçok şirketi satın aldı. Google arama sonuçlarında da doğal olarak bu şirketlere ait sonuçlar rakiplerine göre daha ön planda yer alıyor.

Sınırlı ekosistem sadece arama sonuçlarında karşınıza çıkmıyor. Bir tıklama yaptığınızda Google AMP ile sizi halen Google sistemi içinde tutmaya çalışıyor. Android telefonlara Google arama ekranı koyuyor ve Google hizmetlerini varsayılan olarak yüklüyor. Arama ekranının arama motoru değiştirilemiyor. DuckDuckGo ise kullanıcıları bir ekosisteme hapsetmiyor ve istediğiniz sonuca mümkün olduğunca hızlı şekilde ulaşmanızı amaçlıyor.

6. DuckDuckGo, Ek Özelliklere Sahip

DuckDuckGo, !bangs olarak adlandırılan ve DuckDuckGo’yu kullanmadan diğer internet sitelerinden direkt arama yapmanıza imkan sağlayan bir özelliğe sahip. Örneğin Wikipedia üzerinde bir makale aradığınız zaman “!w isim” şeklinde arama yapmanız sizi doğrudan oraya götürüyor.

“!” işareti DuckDuckGo’ya bu özelliği kullanmak istediğinizi belirtiyor ve “w” ise Wikipedia için kullanılan kısaltma. Kısaltma yerine tam ismi kullanmanız da mümkün.

Eğer DuckDuckGo tarayıcınızın varsayılan arama motoruysa doğrudan adres satırına bu komutları girerek de istediğiniz adrese ulaşabilirsiniz.

7. DuckDuckGo, Kişisel Bilgilerinizin Gizliliğini Önemsiyor

DuckDuckGo, internet dünyasının güven standartlarını yükseltmeyi amaçlıyor. Elde edilen gelirlerin bir kısmı bunu amaçlayan diğer organizasyonlara bağışlanıyor. Gizlilik politikalarının her şeyi topla şeklinde varsayılan olmasına karşı olan DuckDuckGo, daha şeffaf ve toplanan bilgilerin nerede kullanılacağının açık şekilde belirtildiği yaklaşımın internet üzerinde hakim olmasını destekliyor.

8. Arama Sonuçları Reklamlarla Dolu Değil

Google aramalarının ilk sayfasında genellikle reklamlar yer alıyor. Özellikle mobil aramalarda bu durum daha da kötü olabiliyor. DuckDuckGo ise reklamları en az şekilde tutuyor ve sizi izlemeyen, sadece aranan kelime ile ilgili reklamları gösteriyor. DuckDuckGo, kullanıcıları takip etmeden de interetten para kazanılabileceğinin altını çiziyor.

9. Kullanıcıların Korkmadan Arama Yapmasını Sağlıyor

Kullanıcılar izlendiğinin farkında olduğunda davranış değişikliklerine gidiyor. Amerika’da yapılan araştırmalarda Snowden vakasından sonra insanların Google üzerinde daha az sağlık üzerine arama yaptığını gösteriyor. Bu yolla kullanıcılar kişisel sorunlarını mümkün olduğunca az açığa çıkarmayı hedefliyor. DuckDuckGo ise aramalarınızın yalnızca sizi ilgilendirdiğini düşünüyor ve anonim bir ortam sağlıyor.

10. DuckDuckGo, Ufak Bir Ekiple Yönetiliyor

Google oldukça büyük bir şirket ve yaklaşık 800 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. 75.000 civarında çalışanı bulunan; arama, tarayıcı, online reklamcılık ve daha birçok alanda lider durumunda olan bu şirket her teknolojiye el atmış durumda. Bu yüzden muazzam bir lobi faaliyeti de yürütüyor.

DuckDuckGo ise yaklaşık 45 kişilik bir ekibe sahip ve bu ekip tüm dünyaya yayılmış durumda. Ekibin hedefi ise internet üzerindeki kişisel bilgilerinizin kontrolünü almanıza yardım etmek.

Kaynak: https://www.technopat.net/2019/06/14/duckduckgo-arama-motorunu-kullanmaniz-icin-10-sebep/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap