DuckDuckGo, Android kullanıcılarının verilerini koruyacak!
 1. Anasayfa
 2. Genel

DuckDuckGo, Android kullanıcılarının verilerini koruyacak!

0

DuckDuckGo, gizlilik odaklı bir araç duyurdu. İşte, kullanıcı verilerini üçüncü taraflardan korumaya çalışacak aracın özellikleri…

 

Arama motoru ve web tarayıcısı DuckDuckGoAndroid kullanıcıları için veri dostu bir uygulamayı duyurdu. Şirketin bu aracı, Apple’ın gizlilik odaklı ‘Uygulama Takibinde Şeffaflık’ sisteminin bir benzeri. Hatırlayacağınız üzere Apple, bu sistem ile özellikle Facebook‘un başını ağrıttı. Çünkü sistem sayesinde Apple kullanıcıları artık kişiselleştirilmiş reklamlardan kısmen korunuyor ve bu da sosyal medya devlerinin verilerinizi kullanarak size reklam sunmasını engelliyor.

Benzer bir adımı ‘App Tracking Protection‘ ismiyle DuckDuckGo’nun da yaptığını öğreniyoruz. Peki, hangi özellikler ile geliyor ve kimler için açık olacak?

DuckDuckGo, gizlilik odaklı sistemini açıkladı

DuckDuckGo‘nun yeni aracı, uygulamaların kullanıcı verilerini takip etmesini engellemeyi amaçlıyor. The Verge’ün haberine göre, bu araç Android kullanıcılarına yönelik. Sistem, kullanıcılara uygulamalar içinde veri izlemeyi devre dışı bırakma seçeneği sunuyor.

Bu DuckDuckGo aracı, tüm Android telefonlar için bir güncelleme değil. Aynı zamanda ayrı bir indirme olarak da sunulmadı. Çünkü sadece DuckDuckGo’nun gizlilik odaklı tarayıcı uygulamasına entegre oldu. Ancak cihazınızda çalışacaktır.

Aracı aktifleştirdiğinizde telefonunuzu kullanırken araç, arka planda çalışacak. Sistem, bir uygulamanın üçüncü taraf izleyiciye veri göndermek üzere olduğunu algılayarak bunu engelliyor. Ayrıca bu DuckDuckGo aracı, verilerinizin nereye gittiğiyle birlikte, aracın engellediği izleyicilerin gerçek zamanlı bir görünümünü de sağlıyor.

Bununla birlikte, şirket söz konusu yeni aracın bir sanal özel ağ (VPN) olmamasına rağmen cihazınızın VPN’i gibi davranacağını belirtiyor. Bunun nedeni ise aracın, yerel bir VPN bağlantısı kullanması. Şirket yaptığı açıklamada, bu aracın VPN’den önemli bir farkı olduğunu vurguladı. Bu konuda, “Aracımız VPN’lerden farklıdır. Çünkü uygulama verilerini hiçbir zaman harici bir sunucu üzerinden yönlendirmez.” dedi.

DuckDuckGo’nun bulduğu çarpıcı veriler!

Bu arada, DuckDuckGo test aşamasında önemli bulgular elde etti. Buna göre, en popüler ücretsiz Android uygulamalarının yüzde 96’sından fazlası, çoğu kullanıcının bilmediği üçüncü taraf izleyicilere sahip. Ayrıca bu uygulamaların yüzde 87’sinin Google’a, yüzde 68’inin ise Facebook‘a kullanıcı verilerini gönderdiğini keşfettiler.

Son olarak, araç şu anda beta sürecinde. Ancak siz de kayıt olarak listeye dahil olabilirsiniz. Kaydolmak için Google Play Store’dan DuckDuckGo‘yu indirip ve uygulamayı açmanız gerekiyor. Ardından da ‘Gizlilik Bölümü‘ndeki ‘Ayarlar‘a ve ‘App Tracking Protection‘a tıklayın. Nihayetinde ise ‘Özel Bekleme Listesine Katılın‘ı seçmelisiniz. Bununla birlikte, şirket bu özelliği her hafta kademeli olarak daha fazla kişiye tanıttığını açıkladı.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir