Doğru Bilinen Yanlışlar
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Doğru Bilinen Yanlışlar

0

En çok tüketilen ürünler hakkında doğru bilinen yanlışları beraber inceleyelim.

Diyet kola; kolanın çok zararlı olduğunun bilinmesine rağmen diyet kolaya bazı insanlar zararsızmış gözüyle bakmaktaydı. Ancak şeker yerine daha zararlı olan aspartam kullanıldığının farkına varılınca bu bakış açısı değişmek zorunda kaldı. Sadece kola olarak bakmak yerine tüm diyet içecekler için aynı durum geçerlidir.

İşlenmiş peynir; Peynir çok faydalı bir besin iken işlenmiş peynir bir o kadar zararlı. Birçok fast-food zincirinin hamburgerlerinde kullandığı bu peynir türü içerisinde sayısız katkı maddesi ve yüksek miktarda tuz bulunmakta. Ayrıca pastörize olan birçok peynir türünün de çeşitli işlemlerden geçtiği bilinen bir gerçektir.

Soya sosu; soya çok faydalı olmasına rağmen soya sosu bu özelliği taşımamakta. Soslar rafine edildikten sonra besin değerlerinin çoğunu kaybetmiş oluyor. Ayrıca çok fazla miktarda şeker ve tuz içeren bu soslar, bir petrol yan ürünü olan “heksan” yardımıyla yağından ayrılan fasulyelerden yapılıyor.Soya sosunu sağlıklı olarak düşünmek istesek de, son yapılan araştırmalar bunun tam aksini göstermekte.

soya-sosu

Yer fıstığı; içerisinde vitamin, mineral ve lifin fazla miktarda bulunmasından dolayı çok faydalıdır. Ancak çok fazla tuz ve sağlıksız yağ içerir. Bu nedenle tüketimi sırasında çiğ ve tuzsuz halinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Meyve suları; Hazır meyve suları fabrikasyon yöntemlerle ve çok sayıda üretildiğinden ister istemez bazı kimyasal işlemlere maruz kalıyor. Pastörize edilmiş olsa da, meyve sularının içerisinde mantar yaşama ihtimali bulunmakta ve bu oldukça büyük bir tehlike. Aynı zamanda meyve şekerinin etkisini artırmak amacıyla ekstra şeker eklendiği de bilinmekte ve yüksek şeker içeriği, bilinen zararlarının başında yer alıyor.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap