1. Ana Sayfa
  2. Genel

Doğalgaza geçmek için 6 neden

Doğalgaza geçmek için 6 neden
0

Havaların giderek soğumaya başladığı bugünlerde, evlerde de kışa hazırlık başlamış durumda. Pikeler yerini yorganlara, tişörtlerse hırkalara bıraktı bile… Birkaç güne kalmadan evlerimizi ısıtmak isteyeceğiz ve haliyle evlerini kömürle ısıtanlar için de zor günler başlamış olacak. 

 
Isıtma seçimini doğalgazdan yana kullananlarsa rahatına devam edecek. Neden mi? Doğalgazın kullanıcısına sağladığı imkanları sizin için listeledik…

Doğalgaz çevrecidir, doğayı korur

– Doğalgazın en önemli çevresel özelliklerinden biri, diğer yakıtlara göre daha verimli ve temiz bir gaz olması olmasıdır. Doğalgaz, diğer fosil yakıtlara alternatif olarak kullanılması sonucu petrol rezervlerinin korunmasını sağlar ve ayrıca ormanların ısınma amacıyla yok edilmesinin önüne geçer. Böylelikle “Ekolojik Denge”nin korunmasına önemli yönde etki eder.

– Temiz bir yakıt olan doğalgazın içerisinde kükürt ve yanmayan partiküller gibi maddeler olmadığından çevresel etkileri oldukça iyidir. Bu nedenle doğalgaz yakma sistemlerinde ısı geçişinin büyük oranlarda taşınımla olduğu düşünülürse ısı transfer yüzeylerinde kirlenmeyle ısı geçişini kötüleştiren şartlar da oluşmaz.
– Doğalgazın içinde yanmayan madde bulunamadığı ve hava ile çok iyi karışabildiği için yanmamış yakacak kaybı yoktur. Baca kayıpları diğer yakıtlara oranla daha azdır. Doğalgazın yük değişimlerine kolayca cevap verebilecek şekilde otomatik kontrolleri kolaydır. Ayrıca yakıldığı cihazın rejim şartlarına ulaşması kısa bir zamanda olur.
 

Doğalgaz tasarrufludur

– Doğalgaz depolama ve taşıma hizmeti gerektirmediğinden dolayı yer, zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanır.
– Evinize doğalgaz kurulumu için harcadığınız ilk yatırım maliyetinizi 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde amorti edebilir, ilerleyen yıllarda ise aile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.
– Doğalgaz diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında önemli ölçüde ekonomiktir. Doğalgaz kullanarak mutfaktaki pişirme amaçlı enerji harcamanızı %80 oranında azaltabilirsiniz. Banyo için tüp kullanıyorsanız o da doğal gazla kat kat daha ekonomik hale gelecektir. Bunun yanında; hem evinizin tüm odalarını ısıtabilir, hem de daha verimli bir enerji kaynağından ekonomik bir biçimde faydalanabilirsiniz.

Doğalgazla ısınırken oda sıcaklık termostatınızı sadece 1 derece düşük sıcaklığa ayarlayarak %6 doğalgaz
tasarrufu yapabilirsiniz.
 

Doğalgaz ile evinizin her yerinin eşit ve ekonomik ısınması sağlanır

– Doğalgazlı cihazlarda sıcaklık kontrolü çok hassas olarak yapıldığı için hem yakıt kaybı azalır hem de konfor ve enerji tasarrufu sağlanır.
– Doğalgaz her an için kullanıma hazırdır.
– Doğalgazlı cihazlarda ısı geçişi kısa sürede olur.

Doğalgaz sıcak su konforu sağlar

– Sıcak su için tüp ya da termosifon kullanıyorsanız doğalgaza geçerek kat kat daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Ayrıca daha verimli bir enerji kaynağından ekonomik bir biçimde faydalanabilirsiniz.
– Doğalgaz kombi sistemleri ani su ısıtıcısı mantığıyla çalıştığı için hazırda sıcak su bekletmez, bu da enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Doğalgaz ocak kullanımında avantajlıdır

– Doğalgaz diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında önemli ölçüde ekonomiktir. Doğal gaz kullanarak mutfaktaki pişirme amaçlı enerji harcamanızı %80 oranında azaltabilirsiniz.
– Elektrikli ocak kullanımlarında elektrik kesintilerinde yaşanan mağduriyet doğalgaz sisteminde yaşanmamakta, ocak kullanımı kesintisiz şekilde devam edebilmektedir.

 

Doğalgaz güvenlidir ve kullanımı pratiktir

– Doğalgaz kullanımında taşıma ve depolama yoktur. Menfezlerinizi(havalandırma) kapatmadığınız sürece patlama
riski olmaz.
– Doğalgaz zehirli bir gaz değildir.
– Doğalgaz ile evinizi oda oda istediğiniz ısılarda ısıtabileceğiniz gibi tek bir noktadan oda termostatı ile de kontrol sağlayabilirsiniz.
– Yeni nesil oda termostatları ile cep telefonlarınız aracılığıyla evinizin ısısını kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca kombileriniz akıllı ev sistemleri ile entegre edilebilmektedir.

kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/kesfet/dogalgaza-gecmek-icin-6-neden-41646386

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap