Doğal Şeker ve Rafine Şeker
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Doğal Şeker ve Rafine Şeker

1
+ - 0

Şeker bitkilerden elde edilen önemli bir besin maddesidir. Birçoğumuz- çayı şekersiz içsek ve maddi olarak şeker tüketmesek bile- gün içersinde tükettiğimiz gıdaların içersinde doğal şeker tüketiyoruz. Örnek olarak, ekmek, süt, patates vb. gibi temel besinlerimizde sıklıkla faydalanıyoruz.

Kristal şeker, şeker kamışından elde edilmiştir ilk olarak. Çok su ve sıcak havayı seven şeker kamışı daha çok tropikal iklimde yetişebilir. Eskiden şeker pancarının suyu sıkılıp ya hemen kullanılırmış ya da daha uzun ömürlü olabilmesi için konsantre edilip, çöken kristal tortular buharlaşma işleminden sonra kristal şeker olarak kullanılırmış. Bu yöntem doğal şeker elde edilme yöntemidir.

Doğal yöntemlerde beyazlatma işlemi kükürt dioksit ya da kireç sütü ile yapılırken, fabrika üretiminde kömür ve hayvan kemikleri kullanılmaya başlanmıştır. Hatta daha sonralarda -ve günümüzde- sentetik beyazlatıcılar çok sık kullanılmıştır.

farkli-sekerler

Bütün şeker çeşitlerini kısaca bi açıklamak gerekirse;

  1. Glikoz nişastanın parçalanması ile elde edilen bir şekerdir ve doğal şekerden faklı olarak direk kana karıştığı için oldukça zararlıdır. Ucuz olduğu için piyasadaki yapay ballarda kullanılmaktadır, dikkat edilmelidir.
  2. Früktoz meyvelerdeki şekere verilen isimdir. Bu şekeri meyveden ayırmak zor olduğu için, ayırma işleminde çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır.
  3. Rafine şeker, şeker pancarı ve kamışından kimyasallar kullanılarak elde edilen kristal şekerdir, tatlının zehirlenmesine katkıda bulunma olasılığı yüksektir diyebiliriz.
  4. Toz şeker rafine şekerin toz halidir.
  5. Kesme şeker toz şekerin kimyasal yapıştırıcılarla şekillendirilmiş halidir.
  6. Mısır şurubu mısırın kimyasallar ile parçalanmasıyla elde edilir. Glikoz gibi direk kana karışır ve GDO’lu olabileceği için rafine şekerden daha zararlıdır.
  7. Aspartam yapay tatlandırıcıdır ve kanserojendir.
  8. Balda ki doğal şeker tüm şekerleri içerir ancak fabrika üretimindeki yapay ballar hariç.

Rafine şekerin gereğinden çok kullanımı sonucunda, uykusuzluk, baş dönmesi, alerji, manik depresyon, kardiyovasküler hastalıklar, saç dökülmesi, dikkat bozukluğu, hipertansiyon, obezite ve diyabet gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle şeker tüketimi sağlık açısından dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birini oluşturmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

1989 yılında Akhisar'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Pamukkale Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra dijital platformlara olan ilgim arttı. Ve bilgi paylaşım sistemlerine ilgi duymaya başladım.Google, Yandex, Bing gibi büyük arama motorlarında seo optimasyonu yapmaya başladım. Ayrıca gıda mühendisliği yapmaktayım.

Yorum Yap