Distribütör garantili nedir? Güvenilir mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Distribütör garantili nedir? Güvenilir mi?

0

Döviz kurunun artmasıyla akıllı telefon fiyatları bir hayli yükseldi. Bu nedenle kullanıcılar, telefon satın almadan önce birçok detayı göz önünde bulunduruyor. Bu detaylardan biri de şüphesiz cihaz için sunulan garanti türü. İthalatçı ve distribütör olmak üzere ikiye ayrılan garanti türleri, dikkat edilmesi gereken farklılıklara sahip. Aksi takdirde satın aldığınız cihazda meydana gelebilecek herhangi bir arızada mağdur olabilirsiniz. Peki Distribütör garantili nedir? İthalatçı garantisi ne anlama gelir? Türkiye garantili nedir? Detaylı bir şekilde anlattık.

Distribütör garantili ne demek? (Türkiye garantili)

“Distribütör garantili nedir? sorusu tüketicilerin özellikle telefon alırken çok sık sordukları bir soru.

Distribütör garantili ve diğer adıyla Türkiye garantili ürünler, direkt olarak üretici firmanın güvencesindedir. Ülkemizde satış yapan üretici firmalar, kullanıcılara tamir ve onarım gibi hizmetler sağlamak adına bir servise yetki vermektedir. Bunlar genellikle KVK, Genpa ve Telpa gibi servis ağlarıdır. Çoğu zaman üretici firma, kendi adına da servis açabilir. Apple yetkili servisi gibi… Distribütör garantili ürünler genellikle daha pahalı olmaktadır. Bunun nedenini ise üretici firmaların Türkiye şubelerinin telefonların fiyatlarına eklediği vergi, reklam bedelleri ve servis anlaşması bedelleri olarak açıklayabiliriz.

Satın aldığınız cihazda meydana gelebilecek arızalarda, direkt olarak Apple veya Samsung gibi markaların yetkilendirdiği servisler ile muhatap oluyorsunuz. Bu servislerde değiştirilen parçalar yüzde 100 orijinal olmaktadır. Cihazınızda meydana gelen arızanın garanti kapsamında olduğu belirlenirse, ücretsiz olarak tamir ediliyor. Öte yandan fabrika çıkışı hataları gibi sizden kaynaklanmayan durumlarda da cihazınızın yenisi ile değiştirildiğini belirtelim.

Bunun dışında çoğu kullanıcının bilmediği oldukça önemli bir detayı da açıklayalım. Cihazınız, aynı sorun ile 3 defa teknik servise giderse ve arıza düzeltilemezse, firmanın size yeni bir ürün vermesi zorunluluğu vardır. Eğer firma size yeni bir cihaz vermezse, hiç vakit kaybetmeden tüketici mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

Distribütör garantisi, fiyatı yüksek olmasına rağmen kullanıcılara büyük ayrıcalıklar sunuyor. Her türlü yasal hakkınızın bulunduğu distribütör garantili ürünleri gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Tabii ki burada tercih size kalmış.

İthalatçı garantili ürünler nedir?

Distribütör garantili nedir?” sorusunun en basit cevabı Türkiye’de ithalatçı firmanın verdiği garantidir. Eğer ithalatçı firmanın teknik servis ağı genişse bu garantiye güvenebilirsiniz.

İthalatçı garantili cihazlarda ise sorumluluk tamamen ürünü satın aldığınız firmaya aittir. Yani garantinin herhangi bir şekilde üretici firma ile ilgisi yoktur. Satın aldığınız ürünü ülkeye ithal eden yerli şirket, kullanıcılara tamir hizmeti vermek için bazı teknik servislerle anlaşır. Burada önemli olan, ürünü satın aldığınız firmanın ve anlaşmalı olduğu teknik servis ağının büyüklüğüdür. Bunlar genellikle E-Ticaret siteleri gibi büyüklüğünü kanıtlamış firmalar olabilir. Bu tür firmalardan ürün satın almak herhangi bir soruna yol açmayacaktır.

Öte yandan, ismi duyulmamış yada sadece birkaç bölgede hizmet veren firmalardan ithalatçı garantili ürünler satın alırken dikkat etmeniz gerekiyor. Burada yaşayacağınız en ufak bir arızada bu firmalar ile muhatap olacaksınız. Bu nedenle tüm inisiyatif ürünü satın aldığınız firmada olacaktır. Örneğin yaşadığınız bir arızada değiştirilen parçalar orijinal olmayabilir veya sizden ekstra ücret talep edilebilir. Burada ithalatçı garantili ürün satışı yapan tüm firmalar böyledir demiyoruz. Ancak küçük firmalardan ithalatçı garantili ürün satın almak her zaman bir risktir.

İthalatçı garantili ürünler, genellikle uygun fiyatlı olduğu için tercih ediliyor. Bu nedenle büyük ve güvenilirliğini kanıtlamış bir firmadan ithalatçı garantili ürünler satın alabilirsiniz. Tabii ki distribütör garantili ürünler üretici firmanın sorumluluğunda olduğu için her zaman daha uygun olacaktır. Ancak iki garanti türünün arasında ciddi fiyat farklılıkları olduğu da göz önüne alınırsa burada tercih tamamen size kalmış.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap