Dinamik Blogger Menü Görünümü Nasıl Kaldırılır
 1. Ana Sayfa
 2. Dinamik blogger

Dinamik Blogger Menü Görünümü Nasıl Kaldırılır

2
Dinamik Blogger’un Menü görünümleri olan, Sidebar, Klasik, Katlamalı kart, Dergi, Mozaik, Anlık görüntü, Zaman slaytı, nasıl kaldırılır? Dinamik Blogger şablon özelliği gereği 7 adet farklı görünüme sahiptir. Seçiminize bağlı olarak kullandığınız Dinamik Blogger görünümü haricindeki Sidebar da görülmeye devam eden diğer görünümleri kaldırabilirsiniz. Canlı İncele 
dinamik-blogger-adnan-guney

Görünümlerin kaldırılması sonucu tarayıcı açılış hız yükü de bir miktar rahatlayarak daha hızlı açılacaktır. Ancak! ilerde fikrinizi değiştirip diğer menü görünümlerini de aktifleştirmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle endişe duymayın. Şablon kodlarınıza ekleyeceğiniz CSS kodlarını bulunduğu yerden kaldırdığınızda eski görünümleriniz tekrar çalışmaya başlayacaktır.Uzun süreden Dinamik Blogger şablon kodlarına bakmamıştım. Son zamanlarda yapılan değişikler sonucu (bu bilgiler maalesef açıklanmıyor) şablon kodlarında ön yükleme kodlarının değiştiğini fark ettim.

Bu neden ile Menü görünümünü kaldırmasanız bile Dinamik Blogger kullanıyor iseniz aşağıda açıklamaları verilen kodlar ile yeni kodları değiştirmenizi öneririm. Öncelikle menü görünümlerinin önceki ve sonraki durumlarını inceleyelim.dinamik-blogger-gorunumler
Dinamik Blogger mevcut menü görünümleri 
uygulama-sonrasi-dinamik-gorunum
Uygulama sonrası Dinamik Blogger menü görünümü

Yukarıda verilen ilk resimde dikkat ederseniz sidebarda 7 adet farklı “Sidebar, Klasik, Katlamalı kart, Dergi, Mozaik, Anlık görüntü, Zaman slaytı, Dinamik Blogger görünümünü göreceksiniz. Şablon kodlarına ekleyeceğimiz kod sonucunda bu görünümler kaldırılarak Ana Sayfa isminin baş kısma geçtiğini göreceksiniz. Dinamik blogunuzu tek görünümlü kullanmak gibi düşünceniz varsa aşağıda verilen kodlar ile bu değişimi yapabileceksiniz.

Öncelikle menü görünümlerini değiştirmek istemiyor, ancak! Dinamik Blogger’a eklenen yeni kodları kullanmak istiyorsanız şablon kodlarınız da bulunan aşağıdaki eski kodları bulun. Eski kodları nasıl bulacaksınız? Hata ihtimali nedeni ile blogunuzun yedeğini alın.

Şablon kodlarınızı açın ve sağ tarafftaki dikey çubuğu en alt kısma çekin.

 [ –>*  </body>  *<–]

Yukarıdaki etiketi bulun ve aşağıda şu anda kullandığınız eski kodları inceleyin.

Dinamik Blogger Eski Kodlar :

<script language='javascript' type='text/javascript'>
   setTimeout(function() {
    blogger.ui().configure().view();
   }, 0);
  </script>

Şablon kodlarınızda bulduğunuz bu kodları seçerek aşağıda verilen yeni önyükleme kodları ile değiştirin. Değişim etiket alanı bilgi için mavi ile gösterilmiştir.

Dinamik Blogger Yeni Kodlar :

<script language='javascript' type='text/javascript'>
   window.onload = function() {
    blogger.ui().configure().view();
   };
  </script>

Şablon kodlarınızda bulduğunuz bu kodları seçerek aşağıda verilen yeni önyükleme kodları ile değiştirin.

Yukarıda anlatılan işlemin haricinde, hem yeni kodları kullanmak, hemde Dinamik Blogger görünümleri kaldırmayı düşünüyorsanız kaldırdığınız kodların yerine aşağıdaki kodları ekleyin.

Yeni kodları ekleme ve Menü görünümlerini kaldırma kodları :

<script language='javascript' type='text/javascript'>
 window.onload = function() {
  blogger.templates().compile(
    blogger.templates().template("Header").raw()
      .replace(/{block:HasViews[\s\S]*block:HasViews}/,""));
  blogger.ui().configure().view();
 };
</script>

Dinamik Blogger kodlarınıza eklediğiniz kodların görünümünü aşağıda inceleyin. Dinamik Blogger menü görünüm seçeneklerine geri dönmek istediğiniz de, yukarıda verilen kodlardaki mavi renk ile belirtilen kısmı seçerek silin ve blogu kaydedin.dinamik-blogger-silinecek-kodlar

Eklenen ve istendiğinde silinecek kod görünümü

Yukarıda yazılanlar içinde anlaşılmayan yerler için yorum yazarak yardım alabilir, Dinamik Blogger hakkındaki makaleleri menü çubuğundaki isme tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Merhaba, hocan yeni açtığım bloğumdaki temada iki menu var. Alttaki menuyu nasıl kaldırabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir