1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Dinamik Blog Temanızı Kendiniz Tasarlayın


+ - 0

Dinamik Blogger kullanıcısı olarak blogunuzun temasını (şablon) kendiniz düzenleyerek Blog şablon ayarlarında yapacağınız küçük tema ayarlarını kullanarak muhteşem bir görünüm verip, Blog şablonunuzu özelleştirebilirsiniz.

Öncelikle; Blogger kumanda panelinize giriş yaparak  aşağıdaki adımları takip edin.

Şablon ⇒ Özelleştir ⇒ seçeneğine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki seçenekler çıkacaktır.

1.Templates
2.Arka plan
3.Adjust Widths
4.Yerleşim
5.Gelişmiş

Biz ilk 4 maddeyi inceleyeceğiz. 5. madde incelemesi uzun olacağından sizlerin aynı konu içinde sıkılmanızı istemiyorum. Dinamik blogger da Gelişmiş ayarlar yaklaşık 9 maddeden oluşmakta. Oysaki Klasik Blogger da Gelişmiş ayarlar 21 maddeden oluşmakta. Sizin de dikkat edeceğiniz gibi arada 12 maddelik, farklı konular ortaya çıkmakta.

Diğer bir değişle dinamik blogun kısıtlamaları olarak da algılayabiliriz. Tabi haksızlık olmasın bu eksik kısımlar muhtelif kodlarla takviye edilmiş ve desteklenmiştir. Harici eklentiler kaldırılarak blogun daha hızlı olması ve görselliğinin farklı olmasını da beraberinde getirmiştir.

Dinamik blogda 7 ad. değişken görsel ile blogunuzu izleme şansına sahipsiniz. Peki Klasik blog da böyle bir seçenek var mı ? Tabiy ki yok. Klasik blog da tema değişimi yaptığınızda yine tek bir görsel değiştirebiliyorsunuz. Diğer bir anlatımla birbirlerinin rakibi olarak görebilirsiniz.

1. Templates: (Şablonlar)
Blogunuzu ilk oluşturduğunuzda karşınıza gelen ilk görünüm Dinamik görünümdür. Sağ tarafınızda seçim yapabileceğiniz dinamik şablon örneklerini göreceksiniz. Hemen onun üstünde de klasik şablon görünümleri mevcuttur.

Görünümü bir “L” şeklinde düşünün “L” nin dikeyi dinamik görünümü, yatayı da dinamik görünümün farklı versiyonlarıdır. Yani yukarıda bahsettiğim 7 ad. farklı görünüm şekli.

Dinamik Blogun Önemi ve Kullanımı adlı yazımda bu konudan bahsetmiştim. Bu görsellerden beğendiğinizi inceleyin. Hoşunuza giden görüntüyü yukarıda blog’a uygula yazan yere tıkladığınızda artık tema seçiminiz olmuş demektir. Farklı zamanda istediğinizle değiştirebilirsiniz.

2. Arka plan:
Arka plan yazan kısımda ok işaretine tıkladığınızda açılan menüden birçok seçenek göreceksiniz. Beğendiğinizi tıklayın kontrol edin. Fakat Tamam yazısına basmayın. Beğendiğiniz bir arka plan teması görürseniz tamam yazısına basarak bu görseli seçmiş olursunuz. Sonradan değiştirebilirsiniz. Hemen alt kısımda önerilen temalar yer almaktadır.
Bunlarda alternatif seçeneklerdir. İnceleyin çekinmeyin. Geri dönme şansınız var. Yaptığınız tüm işlemlerde “varsayılan arka plan ve reklerini kullan” seçeneğine tıklayarak sıfırdan başa dönersiniz.

3. Adjust Widths (Genişlik ayarları):
Entire Blog : Blog gövde kısmında (yazı yazdığınız alan) genişletme işlemini yapar.
Right Sidebar : (Sağ kenar Çubuğu)
Buradaki yatay çubuğu sağa, sola hareket ettirdiğinizde genişlik ayarlarını yapabilirsiniz. Gadgetlerin yerleşim ayarlarını buradan ayarlarız.

4. Yerleşim
Maalesef Dinamik blogda bu alan aktif değildir. Biraz önce bahsettiğim gibi bazı kodlamalar ve ölçüler “True” pasif konumdadır. Türkçe karşılığı farklılık göstersede bana göre pasif konum anlamını taşımaktadır.

Bir sonraki makalemiz Blogger Şablon Gelişmiş ayarlar ile ilgili olacaktır. Anlaşılmayan kafanıza takılan bir konu olduğun da yorum yazarak yardım alabilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap