1. Anasayfa
 2. Dinamik blogger

Dinamik Blog Sidebar Gadget Kullanım Hataları

Dinamik Blog Sidebar Gadget Kullanım Hataları
6

 

Klasik ve Dinamik olarak kullanılan bloglarınızda Sidebar (Kenar çubuğu) Gadget sayısını azaltın. Geliştiricilerin seçimlerinden oluşan Gadgetleri kullanın. Sidebar alanı yaklaşık ekran büyüklüğüne göre 10 adet gadget görülebilir. Bu Gadgetlerden sizlere önerecek olduklarımı kullanarak daha aktif bir bloga sahip olabilirsiniz. Gadgerler sekmesinde Dinamik bloglar da kullanacağınız Gadgetler kırmızı ile belirtilmiştir. Gadgetlerin tümünü kullanırsanız bazı önemli Gadgetleriniz görülmez. Anlattığım konunun özün de bu bilgiler yatmaktadır.

dinamik blogger-sidebar-gadget-kullanimi

Kullanmamanız gereken ve önerdiğim Gadget’ler nelerdir ;

1. Anketler,
2. Hakkında, zaten blogunuzda her alandan kişi, hakkınızda, yazınıza ulaşılabiliyor.
3. Slaytlar, İstatistiklere bakın kaç kişi slayt’a bakmış.
4. Metin dosyaları,
5. Telif hakları gibi yazılar.

gadget-sayisini-azaltin

Kesin olması gereken Gadgetler Nelerdir ;

Okuyucularınıza güven vermek zorundasınız.
1. İletişim formu, iletişim formu için yazdığım yazılardan faydalanabilirsiniz. İletişim formu nasıl yapılır inceleyiniz.
2. Hakkında yazısı. Sizin kısa CV nizi anlatan konulardır. İnanmayacaksınız ama 500/800 kişi bu konuları inceler. Misafir hattı bölümü , yada istek hattı. Okuyucularınız aradıkları bulamadıklarında bu bölüme yazabilirler.
3. En önemli konu Sağ tarafta açılan pencerede (pop-up) (Abone) gadgetinin konulmasıdır. Okuyucularınız sizle nasıl haberleşecek, yada abone olacak. Çok fazla gereksiz Gadget eklediğinizde Subscribe gözükmeyecek, alt kısımda kalacaktır. Birde küçük ekran kullanıyorsanız, büyük sorun olacaktır.

Gerek duyarsanız ve bazı durumlarda lazım olabiliyor “DUYULAR” olarak gadget ekleyebilirsiniz. Nasıl yapacağınız konusunda buradan inceleyiniz. Duyuruları, kayan yazı soldan sağ giden yazı, aşağıdan yukarı kayan yazı şeklinde beğendiklerinizi kullanın.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (6)

 1. Değerli Adnan abim , benim blogspot blogumda sağ yanda olması gereken sidebar, en alt tarafa inmiş durumda, bu durum sadece ana sayfada olup diğer sayfalarda ise, normal halindedir. Bu konuda ne yapmam gerekir yardımcı olursanız çok sevini,rim. Şimdiden çok teşekkür ederim. sağolun varolun.

 2. Ömer bey merhaba, Yerleşim gadget ekleme kenar çubuğu sidebar kısmında ve alt bilgi dediğimiz footer alanında aynı gadget varsa alt kısımdaki gadgeti silin. Her iki tarafda aynı gadget eklenmiş olabilir. Ana sayfada görülmemesinin nedeni eklenen kodlardan birinde ana sayfadaki gadgeti gizleyen bir kod olmasından kaynaklanabilir. Bana blog linkinizi gönderirseniz yerinde inceleme yapma şansım olur.. Görüşmek üzere.

 3. Adnan bey çok teşekkür ederim sağolun sorun düzeldi.

 4. Ömer bey bende teşekkür ederim. Sorunun düzeldiğine sevindim. Görüşmek üzere kolay gelsin.

 5. Hocam mesela şu an sizin sağ tarafta bulunan reklamınız sayfayı aşağı indirince sayfa ile beraber iniyor. Yani o da aşağı kayıyor ve yurkad kalmıyor. Ben de blogger için bunu yapmak istiyorum fakat sir türlü bulamadım. Yardımcı olur musunuz. Mail ile cevap yazarsanız mutlu olurum…

  • Merhaba, bahsettiğiniz reklam sabitleme eklentisidir. Wordpress Temalarının genelinde vardır. Blogger için hiç rastlamadım.Araştırılırsa belki bulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.