1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Derece işareti nasıl yapılır? (C°) Klavyede derece işareti yapılışı

Derece işareti nasıl yapılır? (C°) Klavyede derece işareti yapılışı
+ - 0
 
Derece işareti nasıl yapılır? Derece işareti nedir? Bilgisayar klavyesinde derece işareti yapma yollarını anlatıyoruz. Derece işaretinin kısayolu Mac’te nerede? İşte yanıtlar…

Derece işareti nasıl yapılır? Derece işareti nedir? İş hayatında önemli bir yere sahip olan bilgisayarlarda ofis programları kullanarak oluşturulan içeriklerde çeşitli noktalama işareti ve tipografik semboller kullanmak gerekir. İçeriklerin yazım ve dil bilgisine uygun olması için gerekli olan sembollerden biri de derece işaretidir.

Derece İşareti Nedir? (C°)


Derece işareti sıcaklık değerlerini ifade etmek için kullanılırken ayrı bir kullanım alanına da sahiptir.

Sayısal verileri açıklarken açı belirtmek için de kullanılan derece işareti santigrat olarak da bilinir. Açı derecelerini yazarken üstte küçük bir çember şeklinde olan işaret rakamlardan sonra boşluk kullanmadan derecenin kısaltmasını ifade eder ve simge konulduktan sonra tekrar derece yazmaya da gerek kalmaz.

Sıcaklık değerlerini ifade ederken ise rakamdan sonra simge işareti yapılır ve C harfide simge sonuna boşluksuz eklenir.

Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Bilgisayar ortamında derece işareti yapmak için farklı kombinasyonlar bulunur ve bu kombinasyonlar klavyenin diline, bilgisayarın modeline göre değişiklik gösterir. Türkçe klavyeye sahip bir bilgisayarda kısayol kullanarak derece işareti yapmak için numlock bölümünde bulunan rakamlardan bazıları kullanılır.

Kombinasyonu oluşturmak için önceAlt‘ tuşuna basılır ve rakam bölümünden 0176 rakamlarına basılır. “

Ayrıca klavyede Alt+248 tuşlarına basarak da işareti elde etmek mümkündür. Bu işlemleri yaparken ‘Alt’ tuşundan parmak çekilmeden rakamlara basılır.

Word dosyası üzerinde simge eklemek için daha uzun bir yöntem de bulunur. Word sayfasının üst kısmında yer alan ekle bölümüne basılır ve satır sonunda yer alan simge bölümüne tıklanır. Simgelerin içerisinde yer alan derece işareti bulunur ve ekleye tıklanarak simge yazı satırına eklenir.

Bilgisayar arama bölümünden karakter eşlem menüsünden de derece bulunup kopyalanarak kullanılabilir.

Mac’te Derece İşareti Nasıl Yapılır?

 

Mac bilgisayar çeşitleri üzerinden derece işareti yapmak için ise ‘Alt‘ tuşuna basıldıktan sonra ‘shift‘ tuşuna ve 8 rakamına basmak gerekir.

kaynak: https://www.chip.com.tr/guncel/derece-isareti-nasil-yapilir-c-klavyede-derece-isareti-yapilisi_271.html

 
 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap