Deprem Bölgesindeki Yağma ve Hırsızlık Olayları İçin Genelge Yayınlandı
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık ve Yaşam

Deprem Bölgesindeki Yağma ve Hırsızlık Olayları İçin Genelge Yayınlandı

0

 

Adalet Bakanlığı, deprem bölgesinde yaşanan hırsızlık ve yağma olayları için yeni bir genelge yayımladı. Yayımlanan genelgede kolluk kuvvetlerine soruşturma için tam yetki verildi.

Türkiye’yi sarsan deprem felaketi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu bağlamda, şimdi yeni bir adım da Adalet Bakanlığı‘ndan geldi. Başsavcılıklara “Soruşturma İşlemlerinin Fiziki Ortamda Yürütülmesi” başlıklı bir yazı gönderen Adalet Bakanlığı, deprem bölgesindeki yağma ve hırsızlık olaylarının soruşturulması için tam yetki vermiş oldu.

Soruşturma İşlemlerinin Fiziki Ortamda Yürütülmesi başlıklı yazıda fiziki yapının ve UYAP sisteminin zarar gördüğü belirtildi. Adalet Bakanlığı, bu nedenle de soruşturma işlemlerinin fiziki olarak yürütülmesine izin verdi. Bu karar ile savcılar, işlemleri UYAP üzerinden yürütmek zorunda kalmadan doğrudan karar alıp, hırsız ve yağmacılara karşı hareket edebilecekler.

Koruma tedbirleri tereddütsüz biçimde uygulanacak

Yağma ve hırsızlığa anında müdahale edilecek

*Depremden sonra yardım TIR’ını yağmaladığı tespit edilen şahıslar gözaltına alınmıştı.

“Soruşturma İşlemlerinin Fiziki Ortamda Yürütülmesi”  başlıklı yazıda şu üç maddeye yer verildi:

  • Deprem nedeniyle adliyelerin ve UYAP sisteminin zarar görmesinin 5271 Sayılı Kanunun 160 ve devamı maddeleri uyarınca derhal soruşturma işlemlerine başlanmasına engel oluşturmayacak, söz konusu suçları işleyen kişilere yönelik koruma tedbirlerinin tereddütsüz bir şekilde uygulanacak.
  • UYAP’ın kullanılamadığı durumlarda soruşturma işlemlerinin fiziki evrak üzerinden yerine getirilecek.
  • UYAP dışı fiziki olarak oluşturulan belge veya kararların engelin ortadan kalkmasından sonra derhal UYAP sistemine aktarılacak.

Bölgede birden fazla yağma olayı olduğu biliniyor

Hatay’da bulunan ve bölgedeki gelişmeleri canlı yayınlarla bildiren Habertürk muhabiri Mehmet Akif Ersoy, geçtiğimiz günlerde canlı yayın yaparken şu ifadeleri kullanmıştı: 

Yağmaya gelince… Bizim gözümüzün önünde bir sürü böyle hadise yaşandı. Kızıyorlar bize anlatınca. Ama yaşandı.”

Az sonra izleyeceğiniz görüntünün ise Hatay’dan geldiği iddia ediliyor. Edinilen bilgilere göre kentin farklı noktalarında yardım ulaştırma TIR’larının önleri kesiliyor ve araçlar gasp ediliyor. Şu an için bu iddiaları doğrulamak pek de mümkün değil.

Kaynak: https://www.haberturk.com/son-dakika-haberi-adalet-bakanligi-ndan-yagma-olaylarina-karsi-hirsizlik-genelgesi-3564425 

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap