1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Darwin’in Böcekler Hakkındaki Evrim Teorisi 161 yıl Sonra Haklı Bulundu

Darwin’in Böcekler Hakkındaki Evrim Teorisi 161 yıl Sonra Haklı Bulundu
+ - 2
Monash Üniversitesi, Darwin‘in böceklerin rüzgarın da etkisiyle uçma yetilerini kaybettiğine dair açıklamış olduğu evrim teorisini kanıtlar cinsten bir araştırma yürüttü.
Charles Darwin, 1858 yılında ortaya sunmuş olduğu evrim teorisinde, tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla evrim geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini söylemiştir. Bu evrim türlerini kanıtlayan birçok unsur sunulsa da Darwin’in teorisi birçok bilim insanı tarafından tartışmalara sebep olmuş, bazı insanlar tarafından ise reddedilmiştir.

Darwin’in evrim teorisinin içinde, böceklerin de evrim geçirdikleri, dünyada zamanla uçma yetisini kaybedip artık uçamayan böceklerin de var olduğu bulunuyordu. Monash Üniversitesi’nde görev yapan bir grup bilim insanı, 161 yıl sonra Darwin’in bu teorisini kanıtlayacak bir araştırma yürüttü.

Sert rüzgarlar, böceklerin uçma yetilerini kaybetmelerine yol açtı

Darwin, adalarda yaşayan ve uçmaya çalışan böceklerin rüzgarın etkisiyle denize savrulduğunu, uçmaktan en çok kaçınan türlerin ise karada kalıp soylarını devam ettirdiklerini belirtiyor. 

 
Adalarda bulunan yoğun rüzgarların kanatların işlevselliğine olumsuz yönde etkide bulunduğunu belirten bu teori, Monash Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmada göz önünde bulunduruldu. 

Monash Üniversitesi araştırmacıları, son derece sert rüzgarlara sahip olan Subantarktik bölgesinde yaşayan ve artık uçamayan böcekleri inceleme altına aldı. 
 
Yapılan araştırmalar sonucunda, rüzgarın gerçekten de böceklerin kanatlarına etkide bulunduğu gözlemlendi. Araştırma, rüzgarların böceklerin uçmasını zor hale getirdiğini, böceklerin de bu koşullara uyabilmek için daha fazla kanat çırpmak yerine başka bir yola başvurmak zorunda kaldıklarını gösterdi. Bu alışkanlığı edinen böcekler, zamanla kanat çırpma kaslarını yitirerek, artık uçamayan böcek türleri arasında yer almaya başladı. 
 
kaynak: https://scitechdaily.com/160-years-later-study-shows-charles-darwin-was-right-about-why-insects-are-losing-the-ability-to-fly/

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    Adnan Bey merhaba; sizi Networkdizayn ve kendi sitenizdeki paylaşımlarınızdan sürekli takip ediyor değerli makalelerinizi okuyorum. Gerçekten çok değerli kendini her yönden yetiştirmiş kaliteli bir yazarsınız sizi seviyor saygılarımı sunuyorum. Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.