Dark Web’de Tarihi Operasyon: En Büyük Uyuşturucu Ticareti Platformlarından Biri Çökertildi, 50 Milyon Euro Para, 850 Kg Uyuşturucu Ele Geçirildi!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Dark Web’de Tarihi Operasyon: En Büyük Uyuşturucu Ticareti Platformlarından Biri Çökertildi, 50 Milyon Euro Para, 850 Kg Uyuşturucu Ele Geçirildi!

0

 

Europol ve ABD Adalet Bakanlığı tarafından 9 ülkede gerçekleştirilen operasyonda 288 kişi göz altına alındı. Yüksek miktarda uyuşturucu ele geçirildi.

Pek çok illegal işin döndüğü, sadece belirli ağlar üzerine kurulu olan internetin görülmez bölgesi dark web’e yönelik büyük bir operasyon gerçekleşti. Europol (Avrupa Polis Teşkilatı) ve ABD Adalet Bakanlığı ortaklığıyla yapılan ‘SpecTor’ kod adlı operasyon sonucunda, dark web’de uyuşturucu ticareti yaptığından şüphelenilen 288 kişi yakalandı.

ABD, Birleşik Krallık, Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda, Polonya, Brezilya ve İsviçre olmak üzere 9 ülkede yapılan operasyonda yakalananların 155’i ABD’de bulunuyordu. Operasyonda, yüksek miktarlarda para ve uyuşturucu da ele geçirildi.

850 kilogram uyuşturucu ele geçirildi:

Europol, SpecTor operasyonunda toplam 50,8 milyon euro para, 850 kilogram uyuşturucu ve 117 silahın ele geçirildiğini açıkladı. Ayrıca yakalanan kişilerin sadece tek bir yasa dışı pazarda değil, farklı yasa dışı pazarlarda da aktif olarak uyuşturucu ticareti yaptığı paylaşıldı.

Peki bu pazar hangisiydi?

monopoly market

Yapılan operasyonda hedef alınan pazar, Monopoly Market idi. 2019 yılından bu yana faaliyet gösteren pazarda uyuşturucu ticareti yapılıyordu. Alman yetkililer, sitenin altyapısını 2021 yılında çökertmeyi başarmıştı.

Tutuklananlar sadece bu 288 kişiyle sınırlı olmayacak:

Europol, Monopoly Market üzerindeki alıcıların da isimlerini ele geçirdiklerini paylaştı. Bu nedenle tüm dünyada sitede faaliyet gösterdiği tespit edilen “binlerce” kişinin daha yakalanabileceğini açıkladı.

İllegal uyuşturucu ticaretine odaklanmaya devam eden Europol, Ocak 2021’de 500 bin kullanıcıya sahip DarkMarket’i de çökertmiş, 150’den fazla satıcıyı yakalamıştı.

Kaynak: https://www.theverge.com/2023/5/2/23708094/international-police-dark-web-monopoly-market-bust 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap