D-Smart Web İnternet Bağlantı Sorun ve Çözüm Ayarları
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

D-Smart Web İnternet Bağlantı Sorun ve Çözüm Ayarları

0

D-Smart Web internet sağlayıcısından almış olduğunuz İnternet paketinizde bağlantı sorunu mu yaşıyorsunuz? İnternet bağlantınız sınırlı görülüyor devamlı kopuyor mu? D-Smart internet bağlantı ayarlarını yapılandırma sorun ve çözümü için okumaya devam edin. Türkiye de sayılı internet sağlayıcıları mevcuttur. Bu internet sağlayıcıları arasında müşteri hizmetlerine önem veren, her türlü sorunları çözerek müşteri memnuniyeti sağlayabilen çok az şirket mevcuttur. Peki bu internet sağlayıcıları bu veri hatlarını nereden alırlar.

Her ne kadar karışık gibi görülse de çok açık olarak Türk Telekom şirketinden, teklif usulu ihale ile alarak aldıkları bu hatlar üzerinde biraz da çalışma yapıp maliyet hesabından sonra kamuya kampanya veya direk satış yolu ile satarlar.

Tüketici olarak alınan internet hat kullanıcılarının şansına iyi olanlar çalışır iyi olmayan internet hat kullanıcıları ise, bağlı oldukları şirketlere yazı yazarak, Tüketiciyi koruma derneklerine başvurarak veya web internet forumlarında yardım arayarak sinirlerini yatıştırmak isterler.

Sonuç koskaca bir hüsran ile kaderlerine razı olarak topallayan internet bağlantısı ile yaşamlarına devam edilir. Çok fazla derinlere girmeden ana konumuza devam edelim ve D-Smart kullanıcılarının biraz da olsun yaralarını hafifletecek internet bağlantısını daha iyi ve verimli kullanabileceği modem ayarları ile ilgili anlatıma geçelim.

NOT: Her modemin arayüzü farklı olabileceğinden, bu makalede anlatılanlar TP-LINK model modem markası üzerinden hazırlanmıştır. He ne kadar arayüz farklı olsada yapılacak işlem ayarları aynıdır. Bu nedenle anlatılanları kendi modeminiz üzerinde bularak uygulamaya çalışın. 

D-Smart Modemleri için İnternet bağlantı Sorun ve Çözüm Ayarları :

1. D-Smart şirketinden almış olduğunuz modeminizin arayüz ayarlarına girin. Eski ayarlarınız ile yeni ayarlarınız arasındaki farkı karşılaştırabilmeniz için önce menü çubuğundaki, Durum ismine tıklayarak en alttaki değerleri bir yere not alın.

Örneğin; modem üzerindeki ayarları yaptıktan sonra, SNR Marj değeri Downstream 8’den, 13.8’e, SNR Marj Upstream değeri ise 30’dan, 20.0 olarak değişti. Sizin modem değerli farklı seyredebilir. Almış olduğunuz değerleri bir yere not alın veya resmini çekin.

Downstream ve Upstream değerleri ;

modem-durum-degerleri

Şimdi diğer işlemlere devam edelim ;
Modem Arayüz ayarları → Kablosuz menüsünü takip edin.

2. Fabrika ayarlarında iseniz, Otomatik kanal arama penceresini açarak 4 rakamını seçin. Diğer ayarlar otomatik olarak geldiğinden ayarlar aynı değilse aşağıdaki resimdeki gibi ayarları değiştirin.

dsmart-modem-kanal-ayari

3. Kanal bant genişlik ayarını, 20/40 MHz ayarlayın.

4. SSID Dizini 1, ve alt 2 seçeneğin Evet olduğundan emin olun.

5. WPS ayarları bölümündeki doğrulama türünü, WPA2-PSK olarak seçin.

6. Tüm ayarları doğru olarak yaptı iseniz aşağıdan kaydedin. Kayıt süresi biraz geç olabilir.

7. Modem ayarlarının kayıt işlemi bittiğinde bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden kapatıp açın.

8. Son olarak Modem arayüz ayarlarındaki Durum ismine tıklayarak birkaç saniyede bir değişen ping sonuçlarını kontrol edin.

Yukarıda anlatılanlar haricinde sizde bildiklerinizi ve tecrübelerinizi yorum yazarak paylaşdığınızda birçok internet sorunu yaşayan insanlara yardımcı olabileceğinizi uutmayın.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap