Çinliler “dijital savcı” geliştirdi: %97 doğrulukla suçlamalarda bulunabiliyor
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Çinliler “dijital savcı” geliştirdi: %97 doğrulukla suçlamalarda bulunabiliyor

0

Çin, 2016’dan bu yana savcılık çalışmalarında yapay zeka kullanıyor. Doğu Asya ülkesi şimdi de %97 doğrulukla suçlamalarda bulunabilen ilk yapay zeka tabanlı dijital savcısını geliştirdi.

Çinli bilim insanları, adli vakanın sözlü açıklamalarına dayanarak %97 doğrulukla suçlama getirebilen bir yapay zeka (AI) sistemi geliştirdi. Söz konusu teknolojinin Çin Bilimler Akademisi‘nin laboratuvarında oluşturulduğu bildiriliyor.
Bilim insanları, buluşlarının savcıların günlük iş yükünü azaltarak daha karmaşık davalara odaklanmalarına yardımcı olacağından eminler. Dijital savcının, Şanghay’daki Pudong Bölgesi Halk Savcılığında zaten test edildiğini belirtelim.

Yapay zekalı dijital savcı nasıl eğitildi?

Yapay zeka, 2015-2020 yılları arasında kayıtlara geçmiş 17 binden fazla adli vakadan derlenen verilerle eğitildi. Dijital savcı, iddianame metnini hazırlarken sisteminin tanıdığı binlerce karakteristik özelliği göz önünde bulunduruyor.

Aktarılan bilgilere göre yapay zeka Şanghay’daki en yaygın sekiz suçla ilgili kovuşturma yapabiliyor. Listede kredi kartı dolandırıcılığı, kumar, tehlikeli araç kullanma, kasten yaralama, görevi engelleme, hırsızlık ve dolandırıcılık gibi suçlar var.

Çin, 5 yıldır savcılık işlerinde yapay zeka kullanıyor

Geliştiricilere göre gelecekte dijital savcı daha nadir görülen suçlamalarla ilgili soruşturma da başlatabilecek. Bu noktada Çin’in savcılık çalışmalarında yapay zeka teknolojisi kullanan dünyadaki ilk ülke olduğunu hatırlatmak gerekir.

Doğu Asya ülkesi, 2016 yılında kanıtları, tutuklama koşullarını değerlendirebilen ve bir suça karışmış şüphelinin toplum için ne kadar tehlikeli olabileceğini belirleyebilen “Sistem 206” adlı bir teknoloji kullanmaya başladı.

Kaynak:https://www.scmp.com/news/china/science/article/3160997/chinese-scientists-develop-ai-prosecutor-can-press-its-own.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir