Çin’in Zhurong Mars Gezgini, Kızıl Gezegendeki Kumullarda Su İzleri Buldu
 1. Anasayfa
 2. Uzay

Çin’in Zhurong Mars Gezgini, Kızıl Gezegendeki Kumullarda Su İzleri Buldu

0

Çin’in Tianwen-1 Mars görevinin bir parçası olan Zhurong gezgini, Mars’ın düşük enlemlerinde sıvı su kanıtları buldu ve potansiyel olarak yaşanabilir ortamlar olduğunu gösterdi.

Çin’in Zhurong gezgini görevinin 15 Mayıs 2021’de Mars’a başarıyla iniş yapmasıyla Çin, bunu başaran üçüncü ülke oldu. Daha da etkileyici olan ise, Çin’in ilk Mars görevinde yörüngeye girmeyi, inişi ve gezintiyi bir arada gerçekleştirmiş olması.

Çin mitolojisindeki ateş tanrısının adını taşıyan Zhurong, Tianwen-1 yörüngesinden ayrılarak daha önceki NASA görevlerinin yakınında, Utopia Planitia adlı geniş bir ovaya inmişti. Çoğu volkanik materyallerle kaplı olan bu bölgede Zhurong, su izleri keşfetti.

Zhurong’un kumullarda bulduğu su izleri

Su, Mars’ta hayatın var olabilme olasılığını artıran en önemli unsurlardan biri olarak kabul ediliyor ve Zhurong Mars gezgininin keşifleri, Mars’ta suyun varlığına ilişkin araştırmalarda önemli bir adım olarak görülüyordu, nitekim öyle de oldu. Mars’ın Utopia Planitia bölgesindeki kumulları incelemek üzere tasarlanan Zhurong Mars gezgini, yapılan keşifler ve araştırmalar sonucunda kızıl gezegenin kumullarında su molekülleri tespit etti.

Zhurong, dört adet küçük kumulun üzerinde yaptığı gözlemler sonucunda, bunların yüzeylerinde çatlaklı tabakalar ve sırtlar olduğunu tespit etti. Bu özellikler, kumulların üzerindeki küçük su ceplerinin erimesi sonucu oluşmuş. Araştırmacılara göre bu su cepleri, Mars’ın kutup bölgelerinden gelen su buharının yoğunlaşmasıyla meydana gelmiş.

Su buharının kutuplardan düşük enlemlere taşınması, Mars’ın eksen eğiminin değişmesiyle ilgili. Mars’ın eğimi zaman içinde dalgalanmalar gösteriyor ve bu da kutup buzullarının erimesine veya büyümesine neden oluyor. Araştırmacılar, Zhurong’un incelediği kumulların üzerindeki su izlerinin, yaklaşık 400 bin ila 1.4 milyon yıl önce meydana gelen bir eksen eğimi değişikliği sırasında oluştuğunu tahmin ediyorlar.

Zhurong’un bulguları, Mars’ta suyun sadece eski zamanlarda değil, daha yakın bir tarihte de var olduğunu gösteriyor. Ayrıca, suyun sadece katı veya gaz halinde değil, sıvı halde de bulunabileceğini kanıtlıyor.

Kaynak: https://scitechdaily.com/chinas-zhurong-mars-rover-finds-evidence-of-water-in-martian-sand-dunes/
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir