Çin, 600 km/s hıza ulaşabilen dünyanın en hızlı trenini piyasaya sürdü
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Çin, 600 km/s hıza ulaşabilen dünyanın en hızlı trenini piyasaya sürdü

0

Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda ve 1,398 milyar nüfusa sahip. Ülkedeki insanların ulaşım sorunu için büyük yatırımlar yapan Çin, dünyanın en hızlı treni olan Maglev trenini üretti

Yüksek hızlı trenler ülkelerde bulunan ulaşım ağının kritik bir parçası olarak görülüyor. Bu trenler, Çin gibi yüksek nüfuslu ülkelerde sürekli seyahat etmek zorunda olan ve işçi sınıfın ulaşım masrafını azaltmak ve seyahat zamanını düşürmek için büyük bir öncelik taşıyor. Çin, 2019 yılında yeni Maglev treninin bir prototipini paylaşmış ve metropoller arasında 3 saatlik ulaşım çemberi yaratacağına dair iddialarda bulunmuştu.

600 km/s hız

Bu iddiaları yerine getiren Çin, dünyanın en hızlı treni olan Maglev trenini hizmete açtı. Çin devletine ait Chine Railwar Rolling Stock Corporation tarafından üretilen ve dünyanın en hızlı treni olacak yeni Maglev treni, adını manyetik havaya yükselme’nin kısaltımından alıyor. Yeni tren, rayların üzerinde kolayca hareket edebilmesini sağlayan elektromanyetik bir kuvvet sayesinde dışarıdan yüzüyor gibi görünürken 600 km/s hızlara ulaşabiliyor.


Yeni Maglev treninin aynı zamanda gürültü kirliliği sorununa da çözüm getirdiği ve çok daha az bakım masrafı gerektirdiği de açıklandı. Bununla beraber Çin, yeni trene ait tek hat olduğunu fakat Biri Şanghay’dan Hangzhou’a diğeri ise Chengdu’dan Chongqing‘e ulaşan yeni hatların yapım aşamasında olduğunu bildirdi.

Kaynak:https://edition.cnn.com/travel/article/china-fastest-maglev-train-intl-hnk/index.html?utm_campaign=adnanguney&utm_medium=referral&utm_source=adnanguney
.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir