Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar nedir? Çileğe neden “yalancı meyve” denir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık ve Yaşam

Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar nedir? Çileğe neden “yalancı meyve” denir?

0

Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar nedir? Ve bu sorunun cevabı ile gelen daha da ilginç bir soru: Çilek, aslında bir meyve değil midir?

Çileklerin üzerindeki beyaz noktalar neden var? Çileklerdeki beyaz noktaların ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ya da bu beyaz noktaların çileğin tohumları olduğunu da sanabilirsiniz. Baştan söyleyelim, bunlar tohum değil.

Çileklerin üzerinde dağılmış bir şekilde duran beyaz noktalara aken denir. Bunlar, kulağa ilginç gelse de aslında çileğin meyvesidir ve her biri içinde tohum içerir.

 

Bu noktada aklınıza şu gelebilir: O zaman çilek meyve değil midir? Aslında çilek için “yalancı meyve” tanımlaması yapılabilir. Zira çilek bir bitkinin meyvesi değildir. Aksine, kendi meyvelerine sahiptir. Peki ama o zaman çilek nedir?

Çilek meyve midir?

Çilek, teknik olarak Rosaceae familyasına dahil bir “toplu meyvedir.” Ahududu ve böğürtlen de bu kategoriye girer ve hepsi güllerle aynı aileye aittir.

 

Bir meyve, tipik olarak bir dış kabuktan (exocarp), etli bir orta kısımdan (mezocarp) ve tohumları tutan bir iç kılıftan (endocarp) oluşur. Bu noktada çileğin üzerindeki beyaz noktalar gerçek meyveler olarak kabul edilir. Çilek ise, aslında bu meyveleri üzerinde taşıyan bir “yalancı meyve” ya da “toplu meyvedir.”

 

Daha teknik konuşmak gerekirse çilek, gerçek yumuşak meyve grubundan farklı olarak, aslında meyve taşıyan çekirdeği yüzeyinde tutan şişmiş hazne dokusudur. Diğer meyvelerin aksine çilek çiçeği tozlaştığında meyve şişmez ve bunun yerine hazne dokusu şişerken, gerçek meyve küçük, kuru akenlere ayrılır.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir