Çift kutuplu internet tehlikesi! Çin, ABD’ye rakip denizaltı internet kablosu döşeyecek
 1. Anasayfa
 2. Genel

Çift kutuplu internet tehlikesi! Çin, ABD’ye rakip denizaltı internet kablosu döşeyecek

0

 

Çin ile ABD arasındaki teknoloji savaşı durmak bir yana giderek daha da hızlanıyor. Çin, ABD destekli projeye rakip olmak için 500 milyon dolarlık denizaltı internet ağı inşa etmeyi planlıyor.

Çin devletine ait telekom şirketleri Asya, Orta Doğu ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak ve ABD destekli benzer bir projeye rakip olacak 500 milyon dolarlık bir denizaltı fiber-optik internet kablo ağı geliştiriyor. Çin ve ABD arasındaki teknoloji savaşı ışığında bu proje internetin dokusu için risk oluşturabilir.Proje hakkında bilgilere sahip olan kişilerin Reuters’e bildirdiğine göre Çin’in önde gelen üç telekomünikasyon firması (China Telecom, China Mobile Limited ve Unicom) dünyanın en gelişmiş ve geniş kapsamlı denizaltı kablo ağlarından birinin haritasını çıkarıyor.

Çin, ABD’ye alternatif internet hattı kuruyor

Çin’in bu projesinde kurulacak deniz altı internet ağı, ilk olarak Hong Kong’u Çin’in ada eyaleti Hainan’a bağladıktan sonra Singapur, Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır ve Fransa’ya kadar uzanarak EMEA bölgesini kapsayacak. Bu projenin toplamda 500 milyon dolara mal olacağı belirtilirken döşenecek olan kablonun üretimi Huawei’nin yan şirketi HMN Technologies tarafından üretilecek.


Denizaltı kabloları tüm uluslararası internet trafiğinin yüzde 95’inden fazlasını taşımakta. On yıllardır bu yüksek hızlı kanallar, verilerin dünya çapında sorunsuz bir şekilde hareket edebilmesi için bu geniş ağları inşa etmek üzere kaynaklarını bir araya getiren telekom ve teknoloji şirketleri tarafından yapılıyor. Ancak casusluk ve sabotajlara karşı savunmasız olan bu kablolar, ABD ve Çin arasında tırmanan rekabette bir silah haline geldi.
Kaynak: https://www.reuters.com/world/china/china-plans-500-mln-subsea-internet-cable-rival-us-backed-project-2023-04-06/?utm_campaign=Adnanguney.com&utm_medium=referral&utm_source=Adnanguney.com 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir