1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Chromium Tabanlı Microsoft Edge Artık İndirilebilir

Chromium Tabanlı Microsoft Edge Artık İndirilebilir
0

Uzun bir süredir merakla beklenilen, Chromium tabanlı olarak yenilenen Microsoft Edge, bugün itibariyle kullanıma hazırlandı.


2018 yılının sonlarında duyurulan ve kullanıcıların merakla beklediği Microsoft Edge‘in Chromium tabanlı yeni sürümünün resmi indirme kaynakları kullanıcılarla paylaşıldı. 

Sızdırılan bilgiler, yeni Edgen’in nasıl olacağına dair ipuçları veriyordu 

ancak yine de ne ile karşı karşıya olduğumuzu tam olarak bilmiyorduk. 

Bugün itibariyle ise resmi olarak yayınlanan ilk önizleme sürümünü indirerek Micsoft Edge‘in nasıl yenilendiğini deneyimleyebileceğiz.


Bilindiği üzere Internet Explorer‘ın devamı niteliğinde olan ve Windows 10 ile hayatımıza giren Edge, ilk çıktığında birazcık heyecanlandırsa bile kullanıcıların istediği etkiyi yaratamamıştı. 

Radikal bir kararla yönünü Google üzerine çeviren Microsoft, bu kez her zamankinden daha fazla iddialı olarak karşımıza çıktı. Microsoft Edge tamamen yenilendi ve bu kez Chromium yapısı kullanıldı. Bu değişiklik kullanıcılara hangi avantajları sunabilecek ve gerçekten haberlerdeki heyecanı yaşatacak mı bunu ilerleyen zamanlarda görebileceğiz.

Ekran açıldığı an dikkatimizi çeken ilk şey, sekmelerin ve başlık çubuğunun hafif yumuşatırılmış olması. Bilindiği üzere eski Edge'de bu sekmeler doksan derecelik dik köşelerden oluşuyordu.

Ekran açıldığı an dikkatimizi çeken ilk şey, sekmelerin ve başlık çubuğunun hafif yumuşatırılmış olması. Bilindiği üzere eski Edge’de bu sekmeler doksan derecelik dik köşelerden oluşuyordu.

Dikkat çekici bir diğer detay ise, Google Chrome üzerinde oluşturmuş olduğunuz yer imleriniz Edge tarafından otomatik olarak entegre ediliyor. 

Beklenilene değecek mi?” sorusunun cevabı ise Microsoft Edge Insider‘da gizli. Link üzerinden Microsoft Edge’i indirerek yeni taracıyı kullanabilir ve gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Edge ile ilgili olarak yapılması gereken bir hatırlatma ise, tarayıcının sadece Windows 10 üzerinde çalışıyor olması.

Google Chrome üzerinde oluşturmuş olduğunuz yer imleriniz Edge tarafından otomatik olarak entegre ediliyor.

Kaynak:    https://www.androidpolice.com/2019/04/08/microsoft-releases-first-builds-of-chromium-based-edge-browser/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap