1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Chrome’da daha iyi şifre koruması

Chrome’da daha iyi şifre koruması
0

Birçoğumuz, bir sitenin şifrelerini ve diğer hassas bilgilerini girmenizde sizi dolandırmaya çalıştığı kötü amaçlı yazılımlarla karşılaşmıssınızdır. Veri ihlallerini  hatta kimlik avının kurbanı olduklarını görmüssünüzdür

 Tüm bunlar dikkate alındığında, veri güvenliği dünya çapında birçok insan için en büyük endişe haline geldi. Chrome‘un yerleşik güvenlik korumaları vardır ve şimdi bu korumaları daha da genişletiliyor. 

Chrome şifreniz çalındığında uyarır

Kimlik bilgilerinizi bir web sitesine yazdığınızda, kullanıcı adınız ve şifreniz bazı sitelerde veya uygulamalarda veri ihlali durumunda tehlikeye girdiğinde Chrome sizi uyarır. Onları, kullanıldığı her yerde değiştirmenizi önerecektir.

değiştirmenizi
Kimlik bilgileriniz tehlikeye girdi ise hemen değiştirmenizi önerir.
Google bu teknolojiyi ilk kez bu yılın başında Parola Denetimi uzantısı olarak tanıttı. Ekim ayında , Google Hesabınızdaki Parola Denetimi’nin bir parçası haline geldi ve kaydedilmiş şifrelerinizi istediğiniz zaman tarayabilirsiniz. Ve şimdi Chrome’da web’e göz atarken uyarılar sunmak için gelişti.
Senkronizasyon ve Google Hizmetleri altındaki Chrome Ayarları‘ndan kontrol edebilirsiniz. Şimdilik, Güvenli Tarama korumalarının bir parçası olarak Chrome‘da oturum açan herkes için bunu yavaş yavaş yayıyor.

Gerçek zamanlı olarak phishing koruması

Google’ın Güvenli Tarama’sı , web’de daha güvenli hale gelmeye devam eden güvenli sitelerin listesini tutar ve web’i daha güvenli hale getirmek için bu bilgileri web yöneticileriyle veya diğer tarayıcılarla paylaşır. Liste her 30 dakikada bir yenilenir ve her gün 4 milyar cihazı phishing dahil her türlü güvenlik tehdidine karşı korur.

Güvenli Tarama listesi, giderek artan sayıda phishing sitesini yakalamaktadır .

Bununla birlikte, bazı kimlik avı siteleri bu 30 dakikalık pencereden, alanları hızlı bir şekilde değiştirerek veya tarayıcılarımızdan gizlenerek kayar. Chrome artık masaüstünde gerçek zamanlı kimlik avı koruması sağlıyor ve bu da sizi% 30 daha fazla durumda kötü amaçlı siteleri ziyaret ederken uyarıyor. Başlangıçta bu koruma, Chrome‘da etkin olan Arama yap ve daha iyi gezintiye çık ayarıyla herkese sunulacak.

Tahmini kimlik avı korumalarının genişletilmesi

Chrome’da oturum açtıysanız ve Senkronizasyonu etkinleştirdiyseniz, Google Hesabı şifrenizi, kimlik avı yapmaktan şüphelendiğimiz bir siteye girmeniz durumunda kestirici kimlik avı koruması sizi uyarır. Bu koruma 2017‘den beri yürürlüktedir ve Google Chrome, bugün bu özelliği daha da genişletiyor.

Şimdi, Senkronizasyon etkin olmasa bile Chrome‘da oturum açtığınızda Google Hesabı şifrenizi koruyacaktır. Ek olarak, bu özellik artık Chrome‘un şifre yöneticisinde saklanılan tüm şifreler için çalışacaktır. Yüzlerce milyon daha fazla kullanıcı şimdi yeni uyarılardan faydalanacaktır.

Bir kullanıcı Google Hesabı şifresini bir kimlik avı sayfasına girdiğinde Chrome bu uyarıyı gösterecektir.

Cihazınızı paylaşıyor musunuz? Artık kimin Chrome profilini kullandığını söylemek daha kolay

Google, Birçok kişinin bilgisayarını paylaştığını veya birden çok profil kullandığını biliyor. Kullanmakta olduğunuz profili her zaman bildiğinizden emin olmak için – örneğin, Chrome’un şifre yöneticisi ile şifreleri oluştururken ve kaydederken – profilinizin gösterilme şeklini geliştirdi.

Masaüstünde, şu anda kullanmakta olduğunuz profilin yeni bir görsel sunumunu göreceksiniz, böylece şifrelerinizi doğru profile kaydettiğinizden emin olabilirsiniz. Bu görsel bir güncellemedir ve mevcut Eşitleme ayarlarınızı değiştirmez. Ayrıca, profil menüsünün görünümünü de güncelledi: artık daha kolay geçişe izin veriyor ve Chrome‘da oturum açıp açmadığınızı açıkça gösteriyor.

Münih’ten sevgilerle

Bu teknolojilerin çoğu , geçtiğimiz Mayıs ayında açılan Münih merkezli bir gizlilik ve güvenlik ürünleri uzmanı ve mühendis merkezi olan Google Güvenlik Mühendisliği Merkezi’nde (GSEC) geliştirildi. GSEC, birçok güvenlik özelliğini Chrome tarayıcısına yerleştiren mühendislik ekiplerine ev sahipliği yapmaktadır. Herkese en güvenli kişisel tarayıcı deneyimini sunmak için dünya çapındaki ekiplerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz ve Chrome’un gizliliğini ve güvenliğini 2020’de güçlendirmek için daha yeni özellikler getirmeyi umuyoruz. Tüm bu özellikler önümüzdeki birkaç hafta içinde kademeli olarak sunulacak.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap