Chrome’a Okuma modu geliyor
  1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Chrome’a Okuma modu geliyor

0

Diğer internet tarayıcılarında bulunan ve metinleri etraftaki uyaranlardan kurtararak okumayı kolaylaştıran mod için Google tarih verdi.

Kullanıcılar uzun süredir Google’ın Chrome tarayıcısına bir okuma modunun gelmesini bekliyordu. Google, bu taleplere dair çalışmalarını açıkladı. Diğer tarayıcılarda olduğu gibi bu mod, videolar ve reklamlar gibi dikkat dağıtıcı unsurları kaldırarak web sayfalarını okumayı kolaylaştırıyor ancak Chrome bunu biraz daha farklı bir şekilde yapacak.
Özelleştirmeler olacak.

Opera gibi okuma moduna sahip olan tarayıcılar, istenilen web sayfasının tamamını okumaya uygun hale dönüştürüyor.

Ancak Chrome okuma modu, bunu sağ tarafta açılan bir yan panel vasıtasıyla yapıyor. Bu panel aracılığıyla özelleştirmeler de yapılabiliyor. Chrome masaüstü tarayıcısı ve ChromeOS için resmi olarak duyurulan okuma modunda kullanıcılar, metnin aralık, yazı tipi boyutu, yazı tipi ve renkler gibi farklı yönlerini özelleştirebilecek. Bunun yanına panelin kendisinin de boyutu değiştirilebilirken arka plan renkleri de düzenlenebiliyor.
Google, okuma modunu orijinal web sayfasının yanında ayrı bir panel haline getirerek kullanıcılara hem sade bir metin sunuyor hem de okuma modu etkinleştirildiğinde reklam göstermeye de devam ediyor.

Tarih verildi

Chrome için okuma modu 24 Mayıs 2023‘te piyasaya sürülecek olan Chrome 114 ile gelecek. Ek olarak geleneksel bir okuma modu Chroma ayarlarında gizli durumda. 

 

 
Özelliği aktifleştirmek için tarayıcınızın adres çubuğuna 
 

chrome://flags/#enable-reader-mode

yazmanız ve ilgili özelliği etkinleştirmeniz yeterli. Tarayıcıyı yeniden başlattığınızda her hangi bir siteyideyken adres çubuğunda okuma modu simgesi belirecektir.

 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap