Chrome’a Küçük Ama Çok Önemli Bir Değişiklik Geliyor!

Artık Chrome’daki tüm tarayıcı bağlantılarının yüzde 90’ından fazlası HTTPS kullandığından dolayı Google, kullanıcıları yalnızca bir site HTTPS kullanmadığında uyarmayı planlıyor.

Artık Chrome'daki tüm tarayıcı bağlantılarının yüzde 90'ından fazlası HTTPS kullandığından dolayı Google, kullanıcıları yalnızca bir site HTTPS kullanmadığında uyarmayı planlıyor.

Google Chrome, küçük ama güvenlik açısından çok önemli bir değişikliğe sahne olmak üzere

Google, kullanıcılar HTTPS‘nin etkin olduğu güvenli siteleri ziyaret ettiğinde Chrome’daki adres çubuğundan kilit simgesini kaldırmayı planlıyor. Şirket uzun süredir HTTPS protokolünü savunuyor ve 2014’te, hala HTTP kullanan sitelerin arama sonuçlarında daha alt sıralarda yer alması için arama programını değiştirmişti.

Bilmeyenler için, HTTP, tarayıcıların web barındırma sunucularından yanıt gönderip almasını sağlayan bir protokol. HTTPS de aynı şekilde çalışıyor ancak hem istekleri hem de yanıtları güvence altına almak için TLS/SSL şifrelemesini kullanıyor.

Artık Chrome’daki tüm tarayıcı bağlantılarının yüzde 90’ından fazlası HTTPS kullandığından dolayı Google, kullanıcıları yalnızca bir site HTTPS kullanmadığında uyarmayı planlıyor. Şu anda Google Chrome’da HTTPS kullanan bir siteyi ziyaret ettiğinizde, adres çubuğunda bir kilit simgesi görüntüleniyor. Hala HTTP kullanan bir siteyi ziyaret ettiğinizde ise, üçgen içinde ünlem işaretini gösteren bir simge ve “Güvenli Değil” uyarısını görüyorsunuz.  

Google şu anda HTTPS kullanan siteler için kilit simgesini kaldıran yeni özelliği test etme sürecinde. Chrome 93 Beta veya Chrome 94 Canary sürümlerini çalıştıran kullanıcılar bu durumu görebiliyor. Şu anda test aşamasında olmasına rağmen bu yılın sonunda Chrome’un kararlı yeni sürümü geldiğinde, artık HTTPS kullanan sitelerde kilit simgesi gösterilmeyecek gibi görünüyor.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Windows Latest'ın haberine göre Microsoft bu yazıyı Haziran ayında "Şimdi Windows 11, sürüm 21H2 gönderimlerini kabul ediyoruz" başlıklı şekilde yayınlandı. Microsoft, tüm ortaklarından Windows 11 21H2 güncellemesiyle uyumlu sürücüleri "24 Eylül 2021'e kadar göndermelerini" istiyor. Tam metin şu şekilde:

Windows 11’in Çıkış Tarihi Hakkında Yeni İpuçları Ortaya Çıktı!

Avustralyalı bir matematikçi, 3.700 yıllık, tarihin bilinen en eski geometri tabletini keşfetti. Tablette yer alan bilgiler, Pisagor'dan 1000 yıl önce; Pisagor üçlüleri ile yazılmış.

Avustralyalı matematikçi, 3.700 yıllık bir tablete kazınmış uygulamalı geometriyi keşfetti