Chrome veya Firefox ile internette gezinmeyi hızlandırmak için ipuçları
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Chrome veya Firefox ile internette gezinmeyi hızlandırmak için ipuçları

0

En çok kullanılan Chrome veya Firefox tarayıcısı için bazı temel ipuçları daha iyi çalışır.

Internet’e erişmek için kullanabileceğiniz birçok tarayıcı vardır. Hem mobil cihazlar hem de masaüstü bilgisayarlar için birçok seçenek mevcuttur. Bazıları güvenliği ve gizliliği artırmaya daha fazla odaklanır; diğerleri hız için daha optimize edilebilir veya hatta bazıları daha fazla harici araca sahip olabilir.

Hem Google Chrome’un hem de Mozilla Firefox’un mümkün olduğunca sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı ipuçları vereceğiz. Navigasyon hızının yeterli olması ve herhangi bir sorun olmaması için optimize edilmeleri önemlidir. Çoğu kullanıcı onlar gibi bu iki seçenek tartışacağız.

Önbelleği optimize etme

Tarayıcının daha hızlı çalışması için aklınızda bulunabilecek püf noktalardan biri önbelleği optimize etmektir. Çalışırken sorun yaşadığımızda temizleyebiliriz. Hem Chrome’da hem de Firefox’ta uygulayabileceğimiz bir şey ve süreç benzer.

İnternette gezinip herhangi bir web sayfasına girdiğimizde, tarayıcı bilgileri saklar. Bunlar, gelecekte bu siteyi daha hızlı yüklemek için cihaza kaydedilen sitenin küçük dosyalarıdır. Bununla birlikte, bu özelliğin dezavantajı olabilir ve bu, önbelleğin çok fazla olabileceği ve komplikasyon yaratabileceği birçok web sitesinde gezinmektir.

Chrome’daki önbelleği optimize etmek için sağ üstteki menüye (üç nokta) gitmeli, Diğer araçlara tıklamalı ve Tarama verilerini temizlemeliyiz. Burada silmek istediğiniz dönemi seçebilirsiniz. Daha sonra Net veriler veriyoruz ve tarayıcıyı yeniden başlatıyoruz.

Mozilla Firefox’ta süreç benzerdir. Ayarlar, Gizlilik ve güvenlik’e gitmeli, Verileri temizlemeli, web İçeriğini ve önbelleği kontrol etmeli ve Temizlemeliyiz. Bundan sonra sadece tarayıcıyı yeniden başlatmamız gerekecek.

Tarayıcıyı güncel tutmak için

Tarayıcının düzgün çalışması ve hızlı çalışması için bir diğer önemli ipucu, güncellenmesini sağlamaktır. Bu, kullandığınız herhangi bir seçeneğe uygulamamız gereken bir şeydir. Bu şekilde sorunlardan kaçınacağız ve her yeni sürümde her zaman tanıtılabilecek iyileştirmelere sahip olacağız.

Chrome söz konusu olduğunda, başarıyla güncellediğinizi doğrulamak için menü, Yardım ve Bilgiler’e gidin. Burada size hangi sürümü kullandığımızı göstereceğiz ve yeni bir güncelleme olması durumunda otomatik olarak güncelleyeceğiz.

Mozilla Firefox’ta süreç benzerdir. Menüye gitmeliyiz, Yardım’a girip Firefox’u kontrol etmeliyiz. Kullanmakta olduğumuz sürümle ilgili bilgileri içeren yeni bir pencere açacağız.

Chrome veya Firefox’u uzantılarla aşırı yüklemeyin

Tarayıcıyı eklentilerle aşırı yüklememenizi de öneririz. Hem Chrome hem de Firefox’un günlük yaşamımızda bize yardımcı olabilecek birçok uzantısı var. Bazıları, number’ın tarayıcıyı getirdiği ilginç işlevler sunabilir.

Bununla birlikte, bu tür araçların fazlalığı ile de sorun yaşayabiliriz. Bazı uzantılar doygunluğa neden olabilir ve bir web sayfası açıldığında yavaş gidebilir.

Sistemi ve tarayıcıyı tehditlerden korumak için

Tabii ki güvenlik açısından da çok önemli. Tarayıcının kendisini de etkileyebilecek birçok tehdit var. Adware uzantıları, kötü amaçlı yazılımlar, bazı parametreleri değiştiren virüsler… Chrome veya Firefox ile gezinirken tüm bunlar da yavaşlayabilir.

Orada tarayıcı kendisi, ama aynı zamanda kullandığınız cihaz üzerinde güvenlik sağlamak değil sadece. Bu nedenle, bir güvenlik duvarı veya antivirüs gibi bizi koruyan araçlar yüklemenin önemi.

Hıza yardımcı olan eklentileri kullanın

Evet, uzantının kötüye kullanılmasının tarayıcının iyi çalışmasını engelleyebileceğini söylemiştik. Ancak, işlemi en iyi duruma getirebilecek bazı eklentiler vardır. Amaç, aşırı yüklenmemeleri ve elimizdeki kaynakları sıkıştırmamaları için mümkün olan en iyi şekilde çalışmaktır.

Evet, her zaman resmi kaynaklardan yüklemenizi öneririz. Bu şekilde güvenliğimizi tehlikeye atabilecek sorunlardan kaçınacağız. Bazen güvenli olmayan üçüncü taraf yazılımlarla karşılaşabiliriz.

Sekmeleri gereksiz yere kapat

Açtığınız her sekme tarayıcının kullanımını yavaşlatabilir. Bu, cihazımızın yeteneğine bağlı olacaktır. Daha fazla veya daha az etkilediği durumlar olacaktır. Tavsiyemiz, gerekli olmayanları kapatmaktır. Örneğin, ziyaret ettiğimiz ve artık ihtiyacımız olmayan sayfalar.

Bir alternatif, gelecekte ihtiyaç duyabileceğimiz siteleri depolayarak gitmek için işaretleyiciler oluşturmaktır. Bu nedenle, her zaman kullanılabilir olmalıyız, ancak tarayıcının performansını etkilemeyeceğiz.

Güvenlik programlarına dikkat edin

Bir güvenlik duvarı veya anti-virüs olması çok önemlidir. Güvenliği etkileyebilecek ve hatta tarayıcının hızını etkileyebilecek saldırıları önlememize yardımcı olun. Bununla birlikte, bu tür herhangi bir programın kötü yapılandırılmış olması da bize zarar verebilir. Bizi korumak için hangi programı yükleyeceğinize her zaman dikkat etmeliyiz ve bu program optimize edilmiş ve iyi yapılandırılmıştır.

Kısacası, bunlar Firefox veya Chrome ile gezinirken hızı artırmak için bazı ilginç ipuçları. Bunlar, en iyi performansı elde etmek ve sorunlardan kaçınmak için günlük yaşamımızda uygulayabileceğimiz basit adımlardır.

 

Kaynak:https://www.labrujula24.com/notas/2021/02/07/consejos-para-acelerar-la-navegacion-por-internet-con-chrome-o-firefox-n105922/.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir