1. Ana Sayfa
  2. Genel

Chrome tarayıcı yeni sürümü birçok yenilikle geliyor! Chrome 73’te bakın neler olacak!

Chrome tarayıcı yeni sürümü birçok yenilikle geliyor! Chrome 73’te bakın neler olacak!
0

GoogleChrome üstünde çalışmaya devam ediyor. Birçok özelliği tarayıcıya entegre ederek, kullanımı daha esnek hale getiriyor. 12 Mart‘ta Chrome 73 isimli yeni sürüm yayınlanacak. 
Bu sürümde birçok yararlı özellik var. İşte Chrome’un yeni özellikleri…

Google, dünyanın en popüler web tarayıcısı olan Chrome’un yeni sürümünü 12 Mart‘ta yayınlayacak. Chrome 73 adını taşıyacak yeni sürüm, tarayıcıya birbirinden faydalı pek çok özellik kazandıracak. Google’ın bu özelliklerden herhangi birini başka bir güncellemede yayınlamak üzere Chrome 73’ten kaldırabileceğini unutmayın.

KARANLIK MOD (ŞİMDİLİK SADECE MAC’TE)

Google, Chrome’un macOS Mojave sürümü için Karanlık Mod desteğini getiriyor. Bu mod, kullanıcılar tarafından uzun zamandır bekleniyordu. Karanlık Mod’un tek kötü yanı, Chrome’un Gizli Sekme’si ile fazlasıyla benzerlik göstermesi. Chrome’u Karanlık Mod’da kullanmak için /Applications/Google\ Chrome.app/Contents/MacOS/Google\ Chrome adresine gidip Force Dark Mode‘u etkinleştirmelisiniz.

SEKME GRUPLANDIRMASI

Sekme Gruplandırması özelliği, temelde Windows’un görev çubuğu ile aynı işlevi görüyor. Benzer sekmeleri birleştirerek Chrome’un çorap çekmecesine dönmesini engelliyor.

MEDYA TUŞLARI DESTEĞİ

Klavyede onlarca tuş bulunuyor ve bunlardan en önemlilerinden biri de medya tuşları. Bu tuşlar sayesinde izlediğiniz, dinlediğiniz medya dosyalarını kontrol edebiliyorsunuz. Sorun şu ki Chrome, klavyedeki medya kontrol tuşları için destek sağlamıyor. Dolayısı ile bu tuşlar Chrome işe yaramaz hale geliyor. Chrome 73 ile birlikte medya tuşlarını tarayıcıda açılan medya dosyalarını kontrol etmek için kullanabileceksiniz.

GELİŞMİŞ RESİM İÇİNDE RESİM MODU

Resim içinde Resim modu, Chrome 70’ten bu yana kullanıcıların hizmetinde. Fakat Chrome 73, Resim içinde Resim moduna otomatik pencere özelliği getiriyor. Bu özellik sayesinde sayfayı, izlediğiniz videonun dışına kaydırdığınızda video otomatik olarak pencere modunda oynatılmaya devam edecek. Ayrıca Resim içinde Resim modundan çıkmak için sekmeye geri dön butonuna tıklamanız yeterli olacak.

GELİŞMİŞ SENKRONİZASYON AYARLARI

Google, Chrome 73 ile birlikte senkronizasyon ayarlarını geliştiriyor ve menüyü ‘Senkronizasyon ve Google Hizmetleri‘ olarak yeniden adlandırıyor. Artık bu menüyü kullanarak yalnızca farklı Google hesaplarını değil, bazı Google ayar ve servislerini de senkronize edebilirsiniz.

BİLDİRİM ROZETLERİ

Google, web uygulamalarının gelişmesi ile birlikte Chrome tarayıcıyı da bu uygulamalara göre geliştiriyor. Chrome 73, Badging API sayesinde web uygulamalarının bildirim rozetleri çıkarmasını sağlayacak.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap