Chrome, RSS Efsanesi Google Reader’ı Farklı Bir Formda Geri Getiriyor

Google, bir döneme damga vuran RSS aracı Google Reader’ı, farklı bir formda da olsa Chrome’a taşıyor.

Google, bir döneme damga vuran RSS aracı Google Reader'ı, farklı bir formda da olsa Chrome'a taşıyor.

Google, bir döneme damga vuran RSS aracı Google Reader‘ı, farklı bir formda da olsa Chrome’a taşıyor.

Google Chrome‘un test etmekte olduğu “Takip et” özelliği ile özellikle haber sitelerine eklenen en son haberleri kaçırmadan takip etmek kolaylaşacak gibi görünüyor. Open RSS standardını kullanan yeni özellik haber içeriğini doğrudan Chrome içerisinde görme imkânı veriyor. Posta listelere üye olmak veya her site için bildirimleri açıp kapatmak yerine kullanıcılar sadece Takip et düğmesine basarak o sitenin güncellemelerini otomatik olarak görebilecekler.

Google’dan Paul Bakaus Twitter‘da yeni özelliğe dair şu açıklamaları yaptı: “Şurasını net olarak anladık. Keşfetme ve dağıtım web dünyasında bir eksiklik ve RSS şimdiye kadar kullanıcı dostu bir sistem olmayı başaramadı. Bugün güncel içeriği takip etmek için yeni bir yol sunmayı deniyoruz. RSS’in gücünü kullanıcılara çok daha pratik bir şekilde yansıtacağız. Deneme aşamasındaki bu sistem hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz.”

Chromium Blog‘undaki bir gönderiye göre Chrome Canary kullanan Amerikalı kullanıcılar önümüzdeki birkaç hafta içinde tarayıcılarında Takip Et (Follow) düğmesini görmeye başlayacaklar. Kullanıcılar takip ettikleri sitelerin haberlerini ve eklenen yeni içeriği Yeni Sekme sayfasındaki Following başlıklı bir bölümde görecekler. Google bu bölümün güncel olmasını sağlamak için içerik üreticilerine RSS‘lerini gözden geçirmelerini ve sık güncellenir hale getirmelerini öneriyor.

Google, bir dönem RSS’ler için Google Reader uygulamasını yayınlamış ve bu uygulama önemli RSS araçlarından biri haline gelmişti. Ancak sonrasında Google Reader kapatılmıştı. Şimdiyse bu efsane, farklı bir formda da olsa, hayatımıza geri dönecek gibi görünüyor.

Google, bir dönem RSS'ler için Google Reader uygulamasını yayınlamış ve bu uygulama önemli RSS araçlarından biri haline gelmişti.

Önemli Not: 

Bir Blogger, WordPress, Yeni Google Sites,  Yayıncısı olarak;

Google bir süre önce Blogger’un FeedBurner uygulamasını Temmuz 2021de bakıma alacağını ve Halen kullanılmakta olan Blogger Abone olma sistemini iptal edeceğini duyurmuştu. Mail yolu ile Abone olma veya Takip etme sisteminin aynı olmasından dolayı, umuyoruz Google Reader benzeri gelecek sisteminde Blogger yayıncılarının da işine yarar bir uygulama olması yönündedir.

Bu gelişmeleri umarım mutlu bir yansıma ile yaşar ve görürüz. 

Yine umarım Google Blogger kullanıcılarını Abonelik sistemi için pass geçmez ve bir arada tutmaya çalışır.

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Windows 10'un yeni güncellemesinde Aygıt Sürücülerinin yüklenme sistemi de değişiyor. Bundan böyle Aygıt Yöneticisinden yeni sürücüleri yüklemek mümkün olacak.

Windows 10’un Sürücü Yükleme Sistemi de Komple Değişiyor

Netflix dijital platformunda yayınlanan cesur gençlik dizisi Sex Education, ilk iki sezonuyla hem büyük beğeni hem de yoğun eleştiri almıştı. Başrollerinde oyuncu Emma Mackey ve Asa Butterfield’i izlediğimiz dizinin 3. sezonu ne zaman geliyor? Sex Education 3. sezon hakkında tüm merak edilenleri anlattık.

Sex Education 3. Sezon Geliyor: İşte Hikayesi, Oyuncuları ve Yayın Tarihi