Chrome, rakiplerinde yıllardır olan özelliği nihayet alıyor
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Chrome, rakiplerinde yıllardır olan özelliği nihayet alıyor

0
11

Google Chrome çeviri yeteneklerini geliştirmeye devam ediyor. Chrome, Chromium tabanlı rakiplerinde olan kısmi çeviri özelliğini alıyor.

Dünyayın en popüler tarayıcısı olan Google Chrome, kullanıcıları beklediği çeviri yeteneklerini kazanmaya devam ediyor. Tarayıcının beta sürümü olan Chrome Canary’de test edilmeye başlandığı fark edilen yeni çeviri özelliği, sadece seçilmiş metni farklı dile çevirmeyi mümkün hale getirecek.

Google Chrome ile sadece seçilmiş metni çevirin

Tam sayfa çeviri yapma konusunda rakiplerinden daha başarılı olan Google Chrome, kullanıcıların merakla beklediği bir özelliği nihayet alıyor. Edge’in yıllardır Microsoft Translator aracılığıyla desteklediği paragraf çevirisi, artık Google Translate ile de yapılabilecek.

 

Yeni “Kısmi Çeviri” özelliğini Chrome Canary’de tespit eden Leopeva64-2 isimli kullanıcı, birtakım ekran görüntüleri paylaştı. Ekran görüntülerine göre, web sitesindeki belirli bir cümleyi (veya paragrafı) seçerek Google Translate’ten faydalanmak mümkün olacak.

Seçili metnin çevirisi sağ üst kısımda yer alan açılır menüde görünüyor. Fakat bunun sayfadaki orijinal metnin yerini alacak şekilde değiştirileceğine inanılıyor. Seçili metni çevirme yeteneği özellikle bir web sayfasını baştan aşağı değiştirmek istemediğiniz durumlarda faydalı olabilir.

“Kısmi Çeviri” özelliği ayrıca Google Chrome’daki diğer tüm çeviri yeteneklerini destekliyor gibi görünüyor. Yani dili otomatik algılayan Google, istediğiniz herhangi farklı bir dile geçiş yapmanıza izin veriyor. Ek olarak eğer yanlış olduğunu düşünüyorsanız paragrafın orijinal dilini de elle seçebilirsiniz.

Benzer kısmi çeviri yapabilme yeteneklerinin diğer Chromium tabanlı internet tarayıcılarında zaten olduğunu göz ardı etmemek lazım. Özellikle Microsoft’un kendi tarayıcısı Edge’de yer alan seçili metni çevirebilmek oldukça stabil çalışıyor.

 

Google, bir süre önce yaptığı açıklamada Chrome‘un iOS sürümünün çok yakında yeni özellikler alacağını duyurdu. Yeni güncellemeyle birlikte tarayıcı, halihazırda Android ve masaüstü uygulamalarında kullanılan Gelişmiş Güvenli Tarama özelliğini alacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yazarın Notu: Yandex Browser Türkçe tarayıcı uygulamasında bu özellikler aylardır kullanılıyor./Kullanıyorum. Hatta içerik paylaşım menü çubuğu Kopyala yapıştır özelliğinide kullanır ve başarılıda. Diğer tarayıcılarda bu özellikler yok. 

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir