1. Ana Sayfa
  2. Genel

Chrome OS’NİN Jenn Chen’i on yıllık bir tasarıma sahip

Chrome OS’NİN Jenn Chen’i on yıllık bir tasarıma sahip
0


Google, On yıl önce, Chrome OS‘nin baş tasarımcısı Jenn Chen, bir teknisyen olarak adlandırdığınız şey değildi. ” Bir akıllı telefona sahip olan tanıdığım son kişi bendim ” diyor gülüyor. 

 
“Ben tam bir Luddite oldu! Bunu yapmak istemedim!” Ama bugün, işler farklı — ve sadece Jenn için değil. Kullandığımız cihazlar ve bunları kullanma şeklimiz yıllar içinde önemli ölçüde değişti. “Teknoloji günden güne daha büyük bir rol oynuyor” diyor. “Bu nedenle, ürünleri nasıl tasarladığımız ve inşa ettiğimiz konusunda insani, saygılı bir yaklaşıma sahip olmamız giderek daha önemli.”Chrome OS bu değişikliği benimsedi ve Jenn evrimi içeriden gördü. Başlangıçta, Chrome OS kullanıcı deneyimine (UX) adanmış ekipteki tek kişiydi — şimdi bütün bir ekibi yönetiyor. Son zamanlarda Jenn ile on yıllık Chrome OS hakkında konuşma şansımız oldu ve tasarım çalışmalarına giden yolu nasıl bir şeydi.

UX ve tasarımda çalışmaya olan ilginizi ne tetikledi?

Büyüdüğümde, birçok farklı ilgi alanım vardı, ama net bir kariyer yoluna tamamen dahil olduklarını hiç hissetmedim. Biyolojiye daldım çünkü deniz yaşamını sevdim, biliş hakkında okudum çünkü zihinlerin nasıl çalıştığına hayran kaldım ve hatta tam zamanlı bir piyanist olmayı keşfettim. Üniversitede bir gün, bir tasarım ajansına bir ziyaret düzenleyen bir arkadaşımla birlikte etiketledim ve kesinlikle perçinleme buldum. Burada farklı mesleklere sahip farklı insanlar vardı — antropologlar, cerrahlar, mühendisler — hepsi “tasarım düşüncesi ” olarak adlandırıldığını öğrendiğim çok yönlü, insan merkezli bir yaklaşımla bir sorunu çözmek için birlikte çalışıyorlardı.” Bu, ürün tasarımı hakkında daha fazla bilgi edinmeye ve gerçek kullanıcı ihtiyaçlarına hizmet etmek için yaratıcı çözümler oluşturmaya olan ilgimi uyandırdı ve bu da HCI (insan-bilgisayar etkileşimi) ve kullanıcı deneyimini incelemeye yol açtı.

İşinizin “film versiyonu” nedir? Pop kültüründe nasıl tasvir edilir ve bu gerçeklikle nasıl karşılaştırılır?

Algı, Uxers’ın bütün gün laboratuarda olması ve öğrendiğimiz her kullanıcı anlayışının hemen bir ampul anına ve tasarım çözümüne yol açmasıdır! Fikirleri test etmek, işe yaramayacaklarını öğrenmek ve devam etmek — ya da yıllar sonra, o şeyi geri getirmek ve orada bir şey olduğunu görmek, ama zamanlama doğru değildi ya da teknoloji daha önce hazır değildi. Sürekli bir başarısızlık var. Biz tasarımcılar buna “yineleme” diyoruz, ama bence insanlar bunun da yanlış olmak anlamına geldiğini unutuyorlar — ve yanlış olma konusunda iyi olmak, çünkü öğrenmemize yardımcı oluyor. İşimin film versiyonu tüm bunları gözler önüne seriyor.

Chrome OS böyle yeni bir fikirdi. Bu kadar farklı bir şey başlatmanın ilk zorluklarından bazıları nelerdi?

Bilgisayarlar Chromebook’lardan çok daha uzun süredir var, bu yüzden insanlar beklentileri ve alışkanlıkları belirlediler. Zorluk, bir bilgisayarın ne olabileceğini anlamlı bir şekilde yeniden düşünmek ve aynı zamanda nerede olduklarını insanlarla tanışmaktır. Chrome OS ekibinin bir parçası ve daha geniş Google UX topluluğunun bir parçası olarak bu alandaki uzmanlarla çalışmak ve öğrenmek için inanılmaz derecede şanslıydım.

Bunun iyi bir örneği, Chrome OS’NİN görev yönetimi söz konusu olduğunda minimum bir yaklaşımla başlamasıydı: kullanıcılar yalnızca birden fazla sekmeli tam ekran pencerelere sahip olabilir. İnsanların görevlerini nasıl yönettiklerini kişisel olarak öğrendik, bu yüzden esneklik kesinlikle gerekli. Zaman içinde daha fazla pencere kontrolü ve aracı tanıttık. Bugün, insanların uygulamalarını, pencerelerini ve sekmelerini sanal çalışma alanlarında düzenlemelerine yardımcı olmak için masalar için görev yönetimi yeteneklerini genişlettik, ancak yine de yalnızca bir dokunmatik ekrana sahip olduklarında basitleştirilmiş, daha kısıtlı bir modelden yararlanıyoruz.

 

Erken Chrome OS görev yönetimi

2021’de Chrome OS masaları

Hangi yeni lansmanlar sizi heyecanlandırıyor?

Çok fazla şey! Ekip, Chrome OS’NİN 10. doğum günü için bir dizi özellik üzerinde çok çalıştı. Phone Hub ile telefonunuzda açtığınız makaleyi bulmanıza veya ekran görüntülerini ve kayıtları Screen Capture ile daha doğru hale getirmenize yardımcı olsun, oluşturduğumuz günlük verimlilik konusunda gerçekten heyecanlıyım-kesinlikle her gün bir tasarımcı olarak kullandığım şeyler.

On yıl sonra, bu işle ilgilenmenizi sağlayan nedir?

Başlangıç dünyasından geldim ve tamamen dürüst olmak gerekirse, bu kadar uzun süre daha büyük bir şirkette olacağımı düşünmedim. Ancak Chrome OS üzerinde çalışmayı sevdiğim şeylerden biri, büyük bir şirkette bir başlangıç gibi bir şey: bu gölette küçük bir balık olarak başladıktan sonra uzun bir yol kat ettik, yapmak istediğimiz çok daha fazlası var ve inanılmaz bir insan ekibiyle yolculuğun bir parçası olmanın büyük ayrıcalığını elde ediyorum.Benim için özellikle motive edici olan şey, bilgisayar kullanımının insanların ekonomik ve sosyal hareketliliğini nasıl etkilediğine tanıklık ediyor — ister bir pandemide uzaktan eğitim çözümünün bir parçası olsun, ister mültecilerin yeni topluluklarına yerleşmelerine yardımcı olsun. 

 
Yaptığımız bahislerin bazılarının nasıl oynadığını görmek ve hesaplamanın geleceğini şekillendirmenin bir parçası olmak için heyecanlıyım.
 

kaynak: https://blog.google/products/chrome/jenn-chenn-10-years-chrome-os/

 
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap