Chrome OS ve Android, Ortak Özellikleri Kullanmaya Hazırlanıyor
  1. Ana Sayfa
  2. Google Chrome

Chrome OS ve Android, Ortak Özellikleri Kullanmaya Hazırlanıyor

0

Teknoloji devi Google, 2 işletim sisteminin ortak çalışıp haberleşebilmesi için Chrome OS‘ta bazı yeniliklere gidiyor. Numara ve Pano paylaşımı, Wi-Fi şifre senkronizasyonu bu özellikler arasında.


Google’ın biri mobil platformlarda, diğeri de bilgisayarlarda olmak üzere Android ve Chrome OS adlı iki adet işletim sistemi geliştirdiğini biliyoruz. İki işletim sistemini de Google üretiyor ancak sistemler arası ortak bir ekosistem oluşturulmuş değil.

Görünüşe göre Google, iki işletim sistemi arasındaki entegrasyon ve bağlantıları arttırmak için yeni özellikler planlıyor.

OneChrome demo” derlemesinden elde edilen veriler doğrultusunda, geliştiricilerin sistemler arasında numara paylaşımı üzerinde çalıştığını söyleyebiliriz. Bu özellik, Chromebook’ta gördüğünüz bir numarayı direkt olarak telefonunuza gönderebilmenizi sağlıyor. Telefona gelen numara, otomatik olarak arama bölümünde açılıyor ve tek tuşla arama yapmanızı sağlıyor.
OneChrome derlemesi, aynı zamanda pano paylaşımı da sağlıyor. Chrome OS üzerinde kopyaladığınız herhangi bir pano verisini, Android cihazınıza gönderebiliyorsunuz. Saydığımız bu iki özellik de uçtan uca şifreleme metodu ile korunuyor. 

Bunlar dışında üçüncü bir özellik de mevcut. Wi-Fi şifreleriniz Android ve Chrome OS kullanan cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize ediliyor. Aynı zamanda iki işletim sistemi arasındaki entegrasyon ile ilgili Google ekibi, Chrome OS’ta Android uygulamalarını desteklemeye ilişkin bazı önemli değişiklikler üzerinde çalışıyor. Belki ileride geliştiriciler için Chrome OS’a Android Studio yüklenebilir ve uygulamaları direkt olarak izole bir ortamda test edebilme imkanı sağlayabilir.

Şu anlık proje hâlâ geliştirme aşamasında ve bu özelliklerin gelip gelmeyeceği tam olarak kesinleştirilmiş değil fakat kodlar içerisinde aşağı yukarı gelecek özellikler tahmin edilebiliyor.

Kaynak:  https://www.gizchina.com/2019/05/25/android-and-chrome-os-are-preparing-to-have-new-features-in-common/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap