Chrome, mobil cihazlar için önemli bir özelliği kaldırıyor!
 1. Anasayfa
 2. Android

Chrome, mobil cihazlar için önemli bir özelliği kaldırıyor!

0

Google, mobil cihazlarda kullanılmak üzere Chrome 100’ü önümüzdeki ay piyasaya sunuyor. Yeni tarayıcıda bazı özellikler olmayacak.

Dünyanın en popüler tarayıcılarından birisi olan Chrome, kullanıcılarına daha iyi deneyimler sunabilmek adına çalışmalarını yürütüyor. Şirket, mobil hazlarda kullanıma uygun Chrome 100’ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu tarayıcıyla birlikte uzun zamandır kullandığı bir özelliğin büyük bir işlevi olmadığına karar vererek kaldırmak istiyor.

Bundan 8 yıl öncesine kadar dünyanın birçok bölgesinde mobil veriler, sınırlı kotada ve yüksek ücrette kullanılıyordu. Hal böyle olunca kullanıcılar, daha çok mobil veri tasarrufu yapmak zorunda kalıyordu. Hal böyle olunca birçok platform ve uygulama, veri tasarrufu modunu aktif etti. Bunlardan arasında Google’da yer aldı.

 

Chrome, veri tasarrufu sağlayan “Basit modu” kaldırıyor

 

Google, 2014 yılında Android için Chrome tarayıcısında bir “Veri Tasarrufu” modu eklemişti. Bu özellik geçen süre zarfında birçok kullanıcı tarafından kullanıldı. Şirket, bu özelliği birkaç yıl önce “Basit Mod” olarak yeniden adlandırıldı.

Ancak gelişen teknoloji ve yatırımlarla özellikle gelişmiş ülkelerde yüksek kotalı ve hızlı olarak kullanılmaya başlandı. Bu sebepten dolayı şirket, mobil cihazlarda kullanılacak Chrome 100’de Basit Mod özelliğini kaldırmayı planlıyor. Chrome 100, önümüzdeki ay piyasaya sunulacak. Konuyu Chrome’un Destek Yöneticisi Craig, şu sözlerle açıkladı.

29 Mart 2022’de Chrome M100’ün kararlı kanalda yayınlanmasıyla birlikte, 2014’te Chrome Veri Tasarrufu olarak kullanıcıların telefonlarında daha az mobil veri kullanmasına yardımcı olmak için tanıttığımız Android için bir Chrome özelliği olan Basit modu kapatacağız.

Son yıllarda birçok ülkede mobil veri maliyetinde bir düşüş gördük ve veri kullanımını daha da azaltmak ve web sayfası yüklemesini iyileştirmek için Chrome’a ​​birçok iyileştirme gönderdik. Basit mod kaldırılıyor olsa da, Chrome’un mobil cihazlarda hızlı bir web sayfası yükleme deneyimi sunabilmesini sağlamaya kararlıyız.

Birçok ülkede düşük ücret ve yüksek kotalarda kullanılıyor olsa da azımsanmayacak sayıdaki bazı ülkelerde de hala oldukça maliyetli. Bu durumda yüksek ücretle ve düşük kotada kullanılan ülkelerdeki kullanıcı sayısında nasıl bir fark olacağı şimdiden merak konusu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın.

 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir