Chrome işitme engelliler için beklenen yeniliği getirdi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Chrome işitme engelliler için beklenen yeniliği getirdi

0

Google Chrome bugün Web kullanıcıları için yeni erişilebilirlik özelliğini resmen kullanıma sundu. Artık masaüstü tarayıcısındaki tüm video ve sesler canlı altyazı desteğine sahip olacak. 

Canlı altyazılar ilk defa Android Q mobil işletim sistemiyle hayatımıza girmişti. Fakat bu şahane özellik ne yazık ki bazı Pixel ve Samsung telefonları ile sınırlı kaldı. Geçtiğimiz günlerde de Instagram‘ın buna benzer bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Platform işitme engelli bireyler için Hikayeler paneline otomatik altyazı eklemeye hazırlanıyor. Şimdi de Google Chrome elini taşın altına soktu ve yıllardır beklenen o özelliği nihayet kullanıcılara açtı.

Google Chrome ile artık Podcast okumak mümkün!

Google nihayet önceleri yalnızca Pixel telefonlarında olan o özelliği Chrome tarayıcısıyla herkese açıyor. İnternet ortamında altyazı desteği sunmayan tüm video ve sesler için kendiliğinden altyazılar hazırlayacak yapay zeka hizmet vermeye başladı. İşitme engelli ya da duyma güçlüğü çeken kullanıcılar için hazırlanan erişilebilirlik özelliği aktif hale geldi.

Altyazı görünümünün nasıl karşınıza çıkacağını merak ediyorsanız aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz:

Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz üzere izlenen bir video ya da dinlenen ses kaydının altında taşınabilir pencere bulunuyor. Açtığınız içerik burada canlı bir şekilde altyazıya dönüşür. Metinler, konuşmanın ardından kısa bir gecikmeyle aktarılıyor. Pencerede açılan içeriğin sesi tamamen kapalı olsa bile onu metine dönüştürme işlemi devam eder.

Bu özellik şu anda Google Chrome tarayıcısında açılan YouTube ve Twitch videolarında sorunsuz şekilde çalışıyor. Ayrıca SoundCloud ve Podcasts platformlarında da yine aynı başarıyla hizmet gösteriyor. Belki de bu sayede ilerleyen yıllarda “podcast okumak” diye bir kavramın bile hayatımıza girebileceği düşünülüyor. Ancak bir konuda uyarmakta yarar var, altyazılar şimdilik yalnızca İngilizce olarak aktarılıyor. Fakat yakında dil seçeneklerinin arttıracağı muhakkak gözükmekte.

Chrome’un canlı altyazı özelliği nasıl açılır?

Son Chrome güncellemesi ile birlikte hayatımıza giren canlı altyazılar oldukça basit bir şekilde etkinleştirilebilmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edin:

 • – Chrome’un Ayarlar sayfasını açın.
 • – Üst taraftaki arama kısmına Erişilebilirlik yazın.
 • – Açılan pencereden Canlı Altyazı düğmesini çalıştırın.

Eğer açılan sayfada bu seçeneği görmüyorsanız tarayıcınızı manuel olarak güncellemeyin. Akabinde altyazıları dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz!

kaynak: https://shiftdelete.net/chrome-isitme-engelliler-icin-beklenen-yeniligi-getirdi

 
 

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir