Chrome 89 ile Mac’ler Daha Sessiz ve Soğuk Çalışıyor

Google’a Göre Chrome 89, Mac’lerin Daha Sessiz ve Soğuk Çalışmasını Sağlıyor

Google'a Göre Chrome 89, Mac'lerin Daha Sessiz ve Soğuk Çalışmasını Sağlıyor

Google’a Göre Chrome 89, Mac’lerin Daha Sessiz ve Soğuk Çalışmasını Sağlıyor

Chrome 89 ile ilgili detayları paylaşan Google, web tarayıcısının yeni sürümü ile Mac’ler için daha sessiz ve soğuk çalışma vadettiğini, ayrıca Windows ve Android‘de de daha daha yüksek bellek tasarrufu sağladığını açıkladı.

İnternet devi Google, dünyanın en popüler web tarayıcısı olan Chrome için geçtiğimiz günlerde yeni bir güncelleme yayınladı. Tarayıcının yeni sürümü olan Chrome 89 ile ilgili detayları paylaşan Google; macOS, Android ve Windows kullanıcılarının yeni Chrome sürümü ile sahip oldukları yenilikleri açıkladı.

Google’ın açıklamalarına göre Chrome 89, macOS’te bellek tasarrufunu arka plan uygulama ayarlarına bağlı olarak yüzde 8 kadar çıkarabiliyor. Daha da önemlisi Google’ın açıklamalarına göre Chrome 89, ortaya koyduğu iyileştirme ile birlikte macOS’te Energy Impact seviyesine yüzde 65’e varan fayda sağlıyor ve Mac modellerinin daha soğuk ve daha sessiz çalışmasını sağlıyor.

Chrome 89, benzer şekilde Windows ve Android’de de bellek kullanımını azaltmayı vadediyor. Hem bellek kullanımını azaltmak hem de tarayıcı yanıt hızını artırmak isteyen Google, daha fazla noktada gelişmiş bellek ayırıcıya yer veriyor. Bu sayede Chrome 89; tarama sürecinde yüzde 22‘ye, render’da yüzde 8‘e, GPU‘da yüzde 3‘e varan bellek tasarrufu sunuyor.

Ayrıca Android’deki iyileştirmeye baktığımızda yüzde 2 daha hızlı sayfa yüklemesi, yüzde 13 daha hızlı başlatma gibi bazı ek iyileştirmeler de görüyoruz. Kısacası Google, üç popüler işletim sistemindeki web tarayıcısını daha iyi performans sunacak şekilde güncellemiş durumda. Bununla birlikte Google, Chrome’un iOS uygulaması için herhangi bir iyileştirmeden söz etmedi.

kaynak: https://www.theverge.com/2021/3/12/22326952/google-chrome-89-resource-efficiency-memory-hog-startup-speed-improvements

 

Yazar Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Yorum yazarak bir çiçek'de siz dikin.

Huawei; Gmail, Yandex Mail, Yahoo Mail gibi e-posta hizmetlerine rakip olarak geliştirdiği Petal Mail servisini duyurdu.

Huawei’den Google ve Yandex’e bir rakip daha!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, bir televizyon programında yaptığı açıklamada dünyadan gelen verilerin gözlerini korkuttuğunu açıkladı. Ceyhan, İsviçre'de 0-9 yaş grubundaki vaka sayısının mutant virüsle %132 oranında arttığını belirtti.

ant Virüs, Bugüne Kadar En Güvenilen Grup Olan 0-9 Yaş Grubunu Hedef Alıyor