Chrome 78’le Kullanıcılar, Kendi Temalarını Oluşturabilecekler
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Chrome 78’le Kullanıcılar, Kendi Temalarını Oluşturabilecekler

0
Google Chrome’un 78. sürümüyle birlikte kullanıcılar için büyük bir yenilik gelecek. Google’un şu an Canary sürüm üzerinde test ettiği bu özellik, kullanıcıların kendi temalarını oluşturmasına izin veriyor.

Google, internet tarayıcı programları Chrome’a yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde kullanıcılar için yayınladığı bir güncellemeyle adres çubuğundaki internet sitelerinin ön adını gizleyen Google, Chrome 78 ile büyük bir yeniliğin daha kapısını aralıyor.

Google, Chrome’un kararlı sürümüne getireceği özellikleri test ettiği Chrome Canary‘de aktif edilen bu özellik, kullanıcıların kendi temalarını kendilerinin oluşturmasına imkan sağlıyor. Ayrıca bu özelliği, Chrome‘un Canary sürümünü indirerek sizler de deneyimleyebilirsiniz.

Üstelik Google Chrome’un alışagelmiş görüntüsünden sıkılan kullanıcılar için geliştirmiş olduğu bu özellik, beraberinde farklı temaları da getiriyor. Dilerseniz bu özelliğin nasıl olacağına, nasıl kullanılabileceğine yakından göz atalım.
 

Eğer daha önceden Google Chrome‘un Canary sürümünü indirdiyseniz kullandığınız sürümün Chrome 78 olduğundan emin olun. 
 
Ancak daha önceden bu test sürümünü indirmediyseniz burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.
Google’ın tema oluşturma özelliğini kullanabilmek için bazı ayarların yapılması gerekiyor. 
 
Bu ayarlar için Google Chrome’un Canary sürümünün arama çubuğuna “chrome://flags” (tırnak işaretleri olmadan) yazıyoruz. 
Bu kısım, Chrome’un arka planda bulunan özelliklerini gün yüzüne çıkarmamızı sağlıyor.
Karşınıza çıkacak ekranın üst kısmında “Search flags” yazılı kısmı görebileceksiniz. Buraya “NTP” yazıyoruz.
Bu kısımda filtrelenmiş olan özellikleri karşınızda göreceksiniz. Burada bulunan “Chrome Colors menu” ve “NTP customization menu version 2” seçeneklerini “Default” ayarından “Enabled” haline çevirmeniz gerekiyor.
 
Bu işlemin ardından yeniden arama bölümüne gidip “Custom color picker for chrome colors menu” isimli aramayı yapıyoruz. Karşınıza sadece bir ayar çıkacak ve bu ayarıda “Enabled” olarak çeviriyor, özelliği aktif hale getiriyoruz.

Google Chrome‘u yeniden başlattıktan sonra ise ayarlar bölümüne erişerek burada bulunan “Görünüm” bölümüne giriyoruz.
Burada bulunan “Renkler ve Tema” menüsüne girdiğiniz zaman şöyle bir ekranla karşılaşacaksınız:
  • Bir numaralı bölüm temanın renklerinin belirlendiği kısım, iki numaralı bölüm bu renklerin özelleştirilebildiği kod kısımlarını ve üç numaralı bölümde yapılan değişikliklerin onaylanması anlamına geliyor. Kendi zevklerinize göre hazırladığınız renk paletini böylece oluşturmuş oluyoruz.
  • Ayrıca temanız için arka plan görüntüleri de ekleyebilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan menüde bulunan “Background” seçeneğine tıkladığınız zaman hem bilgisayarınızda bulunan resimleri yükleyebiliyor hem de Google’ın sizlere sunduğu resimleri kullanabiliyorsunuz.Bu özellik, Chrome’un kararlı olan 78 numaralı sürümüyle birlikte kullanıcıların hizmetine sunulacak. Kullanıcıların bu özelliği deneyimlemek için hala biraz daha zamanları olsa da aynı görüntüden sıkılan kullanıcıların beklediklerine değecek bir özelliğe kavuşacaklarını söylemek mümkün görünüyor.
  • Not: Google Chrome’un Canary sürümü, özellikler test edildiği için kararsız çalışabilir, bu özellik de dahil olmak üzere bazı özellikler çalışmayabilir veya uygulama içerisinde sık sık çökmeler yaşayabilirsiniz. Bu gibi sorunlarla uğraşmak istemezseniz, özelliğin kararlı gelmesini beklemeniz tavsiye edilir.
Kaynak: https://mspoweruser.com/chrome-78-now-lets-you-make-your-own-theme-in-the-browser/

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap