ChatGPT, şimdi de VPN kullanımını uçurdu
  1. Ana Sayfa
  2. Yapay zeka

ChatGPT, şimdi de VPN kullanımını uçurdu

0

 

AtlasVPN, İtalya’nın ChatGPT yasağından sonra VPN kullanımında görülen artışa dikkat çeken yeni raporunu yayınladı.

İtalya’daki teknoloji hayranları, popüler yapay zeka yazılımı ChatGPT’nin engellenmesini aşmak için yine çok bilindik bir yönteme başvurdu: VPN hizmetlerini kullanarak engeli aşmak…

Ülkenin Garante olarak bilinen veri koruma gözlemcisi, gizlilik endişelerini gerekçe göstererek 1 Nisan’da gelişmiş sohbet robotuna erişimi ülkede yasaklamıştı. Bu, İtalya’yı Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore gibi kötü nama sahip sansürcü hükümetlerle birlikte hizmeti engelleyen ilk Batı ülkesi yapmış oldu.

AtlasVPN verilerine göre, yasağın yürürlüğe girmesinden bu yana İtalya’dan gelen VPN trafiğinde yüzde 400‘lük şaşırtıcı bir artış oldu. Google Trends de benzer bir artış kaydetti ve İtalyanlar ‘VPN‘ kelimesini 600 kat daha fazla aradı.

Kısacası VPN hizmetleri, her zaman olduğu gibi, internet engellemelerine karşı kullanılan en yaygın çözüm olmaya devam ediyor. Her internet yasağında olduğu gibi, bu durum çok şaşırtıcı değil. Ve eminiz, ileride yaşanacak her erişim yasağında da aynı sahne yaşanmaya devam edilecek.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap