ChatGPT için çalışmıştı: ‘Yapay zeka kıyameti ihtimali yüzde 50’
 1. Anasayfa
 2. Yapay zeka

ChatGPT için çalışmıştı: ‘Yapay zeka kıyameti ihtimali yüzde 50’

0

ChatGPT’nin yaratıcılarından biri olan Paul Christiano, yapay zeka gelişiminin yıkıcı düzeyde sonuçlar doğurma potansiyeliyle ilgili konuştu ve kıyamet ihtimalinin 50/50 oranında olduğunu düşündüğünü söyledi.

ChatGPT’nin yaratıcılarından biri olan ve halihazırda, yapay zeka üzerine çalışmalar yapan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Alignment Araştırma Merkezi’ni yöneten eski OpenAI çalışanı Paul Christiano, yapay zeka gelişiminin yıkıcı düzeyde sonuçlar doğurma potansiyeliyle ilgili uyarıda bulundu.

Independent’ın aktardığı habere göre Christiano, bu teknolojinin insanlığın yok olmasına yol açması ihtimalinin kayda değer seviyede olduğuna inandığını söyledi.

“Kıyamet İhtimali Yüzde 50”

Christiano’nun iddia ettiğine göre asıl tehlike, yapay zeka sistemleri insanların bilişsel kapasitesine ulaşıp onu aştığında ortaya çıkacak. Dr. Christiano bu an geldiğinde “kıyamet ihtimalinin 50/50” oranında olduğunu öngörüyor.

Bankless isimli podcast’te konuşan Christiano, “Epey büyük bir mesele olan yapay zeka sistemlerinden, değişimin bir nevi hızlandığı bir noktaya aşağı yukarı bir yıllık sürede geçileceğini düşünme eğilimindeyim. Bunun ardından hızlanma daha da artacak ve bu böyle devam edecek. Bence bu bakış açısına sahip olduğunuzda pek çok şey yapay zeka sorunu gibi gelebilir çünkü bunlar yapay zekayı kurduktan çok kısa süre sonra ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Christiano sözlerine şöyle devam etti:

“Yapay zekanın birdenbire ortaya çıkıp herkesi öldürmesinden ziyade, her yere çok sayıda yapay zeka yerleştirmemiz sonucu ölmemiz daha muhtemel … [Ve] Tanrı korusun, eğer herhangi bir nedenle tüm bu yapay zeka sistemleri bizi öldürmeye çalışırsa, bunu kesinlikle yaparlar.”

Geoffrey Hinton Google’dan Ayrıldı


Öte yandan geçtiğimiz günlerde yapay zekanın babası diye anılan Geoffrey Hinton, teknolojinin tehlikelerine karşı toplumu uyarmak üzere Google’dan ayrılmıştı. The New York Times’a konuşan Hinton, halihazırda karşı karşıya kaldığımız bu öngörülemez gelecek nedeniyle, bu alana katkıda bulunmaktan pişmanlık duyduğunu söylemişti.

Hinton, “Bu şeyin insanlardan daha zeki olabileceği fikrine birkaç kişi inanıyordu ama çoğu kişi bunun çok uzak bir ihtimal olduğunu düşünüyordu. Ben de çok uzak olduğunu düşündüm. Bunun 30-50 yıl ya da daha uzun bir süre sonra gerçekleşeceğini düşünüyordum. Elbette artık böyle düşünmüyorum. Kontrol edip edemeyeceklerini anlayana kadar bunu daha fazla büyütmemeleri gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir