Çap işareti nasıl yapılır? Klavyede çap işareti (Ø)
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Bilim ve Teknoloji

Çap işareti nasıl yapılır? Klavyede çap işareti (Ø)

0

Klavyede çap işareti nasıl yapılır? Bu kez çap işaretinin yapılışını anlatıyoruz. Çap işaretinin klavyede yapılmasının birkaç yolu var. İşte (Ø) işareti yapılış yolları.

“Çap işareti nasıl yapılır?” sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Klavyede çap işareti yapılış yollarını anlatıyoruz.

Matematik hesaplamalarında sıkça kullanılan çap işaretinin (Ø) klavyede nasıl yazılacağı, halen pek çok kişi tarafından bilinmiyor ve insanlar, bu işareti nasıl yapacaklarını internette aramaya devam ediyor. Siz de “Çap işareti yapamıyorum” diyenlerdenseniz işte kısaca yapılış yolu…

Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Çap işareti yapmak için klavyenizdeki boşluk tuşunun solunda yer alan ALT tuşuna basılı tutarken klavyenin sağındaki sayılardan sırasıyla 1-5-7 sayılarına basın ve alt tuşunu bırakın. Ø Çap işareti çıkmış olacaktır. 

Karakter Eşlem Tablosundan Çap İşareti Nasıl Yapılır?

Öncelikle karakter eşlem tablosu nasıl açılır? sorusunun yanıtını verelim. Windows işletim sistemi kullananlar klavyedeki Windows tuşu ile birlikte R tuşuna bastığında çalıştır ekranı açılacaktır. Buraya “Charmap” yazarak karakter eşlem tablosunu açabilirsiniz.

Peki karakter eşlem tablosunda çap işaretini kolayca nasıl bulabilirsiniz? Aşağıda da görüldüğü gibi genellikle karşınıza ilk çıkan işaretlerden biri çap işareti. Yine de göremiyorsanız unicode git kısmına çap işaretinin karşılığı olan U+2205 kodunu yazarsanız, direkt bulabilirsiniz.

 

kaynak: https://www.chip.com.tr/guncel/cap-isareti-nasil-yapilir-klavyede-cap-isareti-o_241.html

 
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap