Buzz Lightyear’dan Çıkarılan Eşcinsel Sahne Geri Eklendi
 1. Anasayfa
 2. Sinema

Buzz Lightyear’dan Çıkarılan Eşcinsel Sahne Geri Eklendi

0

Disney’e Yönelik ‘Homofobi’ Grevinin Etkileri: Buzz Lightyear’dan Çıkarılan Eşcinsel Sahnenin Filme Geri Getirildiği Açıklandı

 
Hakkında LGBTQ karşıtı bir politika izlediği iddiaları çıkan Disney’e yönelik tepkilerin ardından Pixar, Buzz Lightyear filminden çıkarılan eşcinsel sahneleri filme geri eklediği bildirildi.

Bundan bir hafta öncesinde, Disney bünyesinde yer alan ünlü animasyon şirketi Pixar’ın LGBTQ çalışanları, çatı şirket Disney’i ve yöneticilerini homofobik olmakla suçlamış ve senaryolardaki eşcinsel içerikli sahnelerin filmlerde sansüre maruz kaldığını ifade etmişti. Bunun ardındansa Disney hakkında atılan bu iddia sosyal medyada büyük tepki çekmiş, #BoycottDisnet etiketi Twitter’da hızla gündem olmuştu. 

Disney’in homofobik bir politika izlediği suçlamaları sonrasında bir gelişme de, Pixar’ın şüphesiz en popüler filmlerinin başında gelen Toy Story’nin sevilen karakteri Buzz Lightyear’a odaklanan Buzz Lightyear filminde yaşandı. İsimsiz kaynaklardan gelen bilgilere göre filmin senaryosundan çıkarılan eşcinsel bir öpüşme sahnesi, çıkan haberlerin ardından tekrar filme eklendi. 

Eşcinsel öpüşme sahnesi filmden çıkarılmış

Variety’nin haberine göre, iki kadın karakter arasında bir öpüşme sahnesi Buzz Lightyear filminden çıkarılmıştı. Ancak geçtiğimiz hafta meydana gelen çalışan protestolarının ardından bu sahne filme geri eklendi. 

Disney çalışanları, ABD’nin Florida eyaletinde, okullarda cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği tartışmalarının konuşulmasını yasaklayan bir yasa tasarısı sonrasında şirketin duruma yeterince tepki göstermediği gerekçesiyle şirketi protesto etmiş, senaryolardan eşcinsel sahnelerin sansürlendiği ve çıkarıldığı bu şekilde ortaya çıkmıştı. 

 

Eski Disney CEO’su Bob Iger şubat ayında yasa tasarısını kınarken, yeni CEO Bob Chapek yasa tamamen kabul edilene kadar yasayı kınamamayı tercih etmiş ve “Şirketimizin kalıcı bir değişim yaratmasının en iyi yolunun ürettiğimiz ilham verici içerik olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullanmıştı. 

Şirket içinden gelen tepkilerin ardında Chapek geçtiğimiz hafta konuya dair yaptığı yeni bir açıklamayla “Bunun sadece Florida’daki bir yasa tasarısıyla ilgili olmadığı, bunun yerine temel insan haklarına yönelik başka bir meydan okuma olduğu açık. Eşit haklar mücadelesinde daha güçlü bir müttefik olmama ihtiyacın vardı ve seni hayal kırıklığına uğrattım. Üzgünüm.” şeklinde kaydetmiş ve Disney’in diğer eyaletlerde benzer yasalarla mücadele eden savunuculuk gruplarına desteği artıracağını da sözlerine eklemişti. 

 

Ancak Chapek’in bu özrü, bazı LGBTQ Disney çalışanları ve destekçileri için yeterli olmadı. Olayın büyümesinin ardından pek çok Disney çalışanı, şirketi grev yaparak protesto etmeye başladı. Grevlerin önümüzdeki haftaya kadar devam etmesi bekleniyor. Asağıdan fragmanını izleyerek hatırlayabilirsiniz.

Bu küçük robot kedi de kim?

Yayınlanan fragmanda Buzz’ı başka bir gezegende mahsur kalan insanları kurtarmaya çalışırken görüyoruz. Bu yeni yolculuğunda birçok uzaylıyla başı dertte olan Buzz’a bir de robot kedi Sox eşlik ediyor.

Kaynak:https://www.cnet.com/news/disney-employees-protest-floridas-anti-lgbtq-legislation/

 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir