1. Ana Sayfa
  2. Genel

Bunlar, koronavirüsün ana enfeksiyon kaynaklarıdır ve onları bu şekilde dezenfekte etmelisiniz.

Bunlar, koronavirüsün ana enfeksiyon kaynaklarıdır ve onları bu şekilde dezenfekte etmelisiniz.
0

Lavabo veya mutfağa ek olarak, şimdi evimizdeki diğer sıcak noktaları dezenfekte etmeye özel dikkat göstermeliyiz.

 

Şu anda akıllı telefonunuzu elinizde tutuyorsanız, bu makale sizi ilgilendiriyor. Ellerimizi yıkamanın veya evimizi dezenfekte etmenin Covid-19’u önlemek için gerekli olduğunun artık daha fazla farkındayız, ancak bulaşma kaynağı olabilecek ve temas ettiğimiz bir dizi “sıcak noktayı” göz ardı edemeyiz günlük.

Banyo ve mutfak, evde en çok dezenfekte ettiğimiz yerlerdir. Evin organik madde, nem ve kokuların birleştiği en uğrak alanları boşuna değil. Ancak ek olarak, burada evde bu bağlamda daha sık dezenfekte etmemiz gereken ve bazen normal hijyen rutinlerimizde unuttuğumuz altı sıcak noktayı belirtiyoruz .

Çalışma alanını ve elektronik cihazları temizlemek ve dezenfekte etmek için mikrofiber bez veya bez kullanılması tavsiye edilir.

Farklı insanların elleriyle daha fazla temasa maruz kalanları sıcak noktalar olarak anlıyoruz. Durum şu:

– Topuzlar, tırabzanlar ve korkuluklar

– Banyo ve mutfak muslukları

– Mutfak tezgahı

– Işık anahtarları

– Elektronik cihazlar: TV uzaktan kumandası, cep telefonları, tabletler vb.

– Paylaşılan çalışma alanı: masaüstü, bilgisayar, klavye, fare vb.

Bu noktaların dezenfeksiyonu için sadece temizleyici veya dezenfektanların ötesine geçmek gerekir. Virüslerle savaşmak için belirli ürünlere ihtiyaç vardır . Bu ürünler halihazırda Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir ve bu amaçla yetkilendirilmiş virüsidal ürünlerin bir listesi yayınlanmıştır.

 

Bunlar arasında aynı anda temizleyip dezenfekte eden, cildimize ve en hassas yüzeylere veya giysilere saygılı formüller içeren Sanytol gibi ürünler bulunmaktadır.

Topuzlar, musluklar, tezgahlar ve anahtarlar için Sanytol , ahşap gibi her tür yüzeye uygun çok amaçlı dezenfektan temizleyicilere sahiptir (ayrıca silme formatında).

Teknolojik cihazlar için özel bir temizlik

Öte yandan, çalışma alanımızı ve elektronik cihazlarımızı temizlemek ve dezenfekte etmek için mikrofiber bez veya bez (ovucu yüzeyleri çizebileceğinden) ve ağartıcı içermeyen aşındırıcı olmayan ürünler kullanılması tavsiye edilir . Temizlemeden önce cihazları kapatıp fişini çekin, pilleri çıkarın ve soğumalarını bekleyin. Sıvıların kulaklık, şarj cihazı veya USB gibi açıklıklarla temas etmesi engellenmelidir.

– Mobil veya tablet: Manchester Metropolitan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, akıllı telefonumuzun bir santimetrekaresinde yaklaşık dört bin mikroorganizma bulunabilir, bu da onu çevremizdeki en yüksek bakteri konsantrasyonu yapar .

Nemli bir bez ve dezenfektan temizleyici ile günlük olarak dezenfekte edilmesi önerilir . Asla doğrudan cihaza püskürtmeyin. Kamera için mikrofiber lens bezi idealdir ve kılıf için çok amaçlı bir dezenfektan mendil veya sabun ve su yeterlidir.

Sanytol dezenfektan ürünleri, Health tarafından yetkilendirilmiş virüsidal listesine dahil edilmiştir.

– Bilgisayar: birkaç kişinin en sık dokunduğu alanları temizleyin ve dezenfekte edin

Klavye için nemli bir bezle veya dezenfektan bir bezle silin. Ekran için nötr ürün içeren kuru bir bez. USB cihazları ve şarj cihazları için metal parçaya dokunmadan dezenfektanlı nemli bir bez.

– Kulaklıklar: En iyisi dezenfektanlı mikrofiber bezdir ve ızgaralarda biriken kiri temizlemek için diş fırçası kullanın.

Çalışma alanına gelince , masayı nemli bir bez ve Sanytol Multi-surface Spray gibi dezenfektan bir ürünle doğrudan 20 cm mesafeden püskürterek ve bezle dağıtarak temizleyebiliriz.

Sandalyeyi dezenfekte o deriden yapılmışsa, biz dezenfektan ürün ile bez kullanabilirsiniz. Kumaştan yapılmışsa, kolların dayandığı alanlara özel dikkat gösterilerek sabun ve su veya Sanytol Hogar y Tejidos gibi özel bir dezenfektan tercih etmek daha iyidir.

Maskeler nasıl dezenfekte edilir

Virüsün bulunduğu aerosol veya damlacıkların bize ulaşması durumunda maskenin ön kısmı ilk darbeyi alır. Elimize dokunursak kontamine olur. Bu nedenle kullanımdan sonra uygun şekilde dezenfekte edilmelidir . Sanytol’ün dezenfektan ürünlerinden bazıları, Sağlık tarafından yetkilendirilmiş virüsidal listesine dahil edilmiştir. Bunlar önerilen üçüdür ve yeniden kullanılabilir maskeler için bu şekilde kullanılmalıdır:

– Normal bir deterjan ve 30 ° C sıcaklıkta yıkama döngüsüne sahip Sanytol Dezenfektan Leke Çıkarıcı katkı maddesi kullanın (normal çamaşır makinesi döngüsü).

– Maskeyi 5 litre ılık suda 20 ml Sanytol Textile dezenfektan katkı maddesi ile seyreltin (daha az litre su kullanılırsa oran yapılabilir). 15 dakika bekletin ve ardından maskeyi sabun ve suyla yıkayın. Kalıntıları gidermek için çok iyi durulayın.

Virüslü aerosol veya damlacıkların bize ulaşması durumunda maskenin ön kısmı ilk darbeyi alır.

Duruladıktan sonra tekrar kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

Doğru kullanımı ile ilgili olarak, Covid-19’u kapma riskini en aza indirmek için, kullanmadan önce ellerinizi sabun ve suyla veya hidroalkolik bir dezenfektan jel ile yıkamalısınız : ağzı ve burnu örtecek şekilde yerleştirin ve yüze yapıştırın ve kaçının giyerken ona dokunun. Çıkarırken, kauçuğu bir kulaktan ve sonra diğerinden çıkararak şeritlerle yapın. Ve her zaman hemen sonra ellerinizi yıkayın.

kaynak: https://www.lavanguardia.com/vida/20201117/49414941698/coronavirus-covid-infeccion-limpieza-higiene-sanytol-brl.html

Lavabo veya mutfağa ek olarak, şimdi evimizdeki diğer sıcak noktaları dezenfekte etmeye özel dikkat göstermeliyiz.
kaynak: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/cevresagligi-biyosidal/dezenfektanlar-ve-genel-biyosidal-%C3%BCr%C3%BCnler-birimi/izinli-biyosidal-urunler-listesi-guncel.html
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap