Bugüne Kadarki Hiçbir Otomobile Benzemeyen Ultra Fütürist Konsept ‘BMW i Vision Dee’ Tanıtıldı
  1. Ana Sayfa
  2. Otomotiv

Bugüne Kadarki Hiçbir Otomobile Benzemeyen Ultra Fütürist Konsept ‘BMW i Vision Dee’ Tanıtıldı

0

 

BMW, i Vision Dee olarak isimlendirdiği yeni otomobilini tanıttı. Eşsiz özelliklerle donatılan araç, tüm tüketicileri kendine hayran bırakacak gibi görünüyor.

Alman otomobil devi BMW, Las Vegas’ta gerçekleştirilmekte olan CES 2023 etkinliklerinde gündeme bomba gibi düşecek bir otomobil tanıtımı gerçekleştirdi. “i Vision Dee” olarak isimlendirilen otomobil, sahip olduğu ilginç tasarım ve yenilikçi teknolojileriyle beğenileri kazanmayı başaracak gibi görünüyor. 

BMW’ye göre i Vision Dee, şirketin 2025 yılı itibarıyla piyasaya süreceği elektrikli modellerde tercih edeceği tasarım dilinin önizlemesine sahip. Yani az sonra göreceğiniz otomobil, ilerleyen yıllarda gerçek modellere ilham verecek. 

BMW i Vision Dee tam olarak böyle görünüyor

BMW, böbrek ızgara tasarımı ile özdeşleşmiş bir marka. i Vision Dee ise bu böbrek ızgaralara sahip değil, en azından kısmen… Ön kısım, açılabilir bir yapıya sahip ve böbrek ızgara da o bölümün içine gizlenmiş durumda.

Aracın dikkat çeken bir diğer özelliği, neredeyse hiçbir ek girinti-çıkıntı ya da tasarım çizgisine sahip olmaması. BMW i Vision Dee, daha çok kutu gibi görünüyor. Bunun da bir nedeni var. Şirket, dingil mesafesini ve aero dinamiği özel olarak hesaplamış durumda. Bu da aracın iç hacmini maksimum seviyeye ulaştırdı.

Araçta yan ayna bulunmaması dikkatinizi çekmiş olabilir. BMW i Vision Dee, kameralar sayesinde çevre görüşüne imkan tanıyor.

Aracın arkası da tıpkı ön tasarım kadar minimalist.

BMW i Vision Dee, tek bir damla boya sürmeden rengini kendi kendine değiştirebiliyor

 
BMW’nin elektrikli otomobili, E-Ink olarak isimlendirilen bir boya teknolojisine sahip. Bu teknoloji, aracın gövde renginin değişmesine imkan tanıyor. Üstelik bu renklendirme aracın farklı bölümlerinde farklı şekilde olabiliyor. Yani sağ kapıyı farklı sol kapıyı farklı renkte yapabilirsiniz.

BMW i Vision Dee, sesli asistana da sahip. Bu sesli asistan, komutları algılayabiliyor ve sürücüyü karşılayabiliyor. Hatta dileyen tüketiciler, avatarlarını oluşturup araca tanımlayabilecekler. Bu avatar sürücü yaklaştığında aracın camlarında gösterilecek.

Ön panelde ekran yok, ancak her yer dokunmatik yüzey

BMW i Vision Dee’nin iç tasarımı da dışı kadar minimalist. Gösterge ve bilgi-eğlence ekranı içermeyen iç mekanda dokunmatik alanlara sıklıkla yer veriliyor. Araç ile ilgili ayarlamalar bu dokunmatik alanlar üzerinden yönetiliyor. Peki ekran nerede?
 

BMW’nin yeni otomobili, hayalet ekran teknolojisini benimsemiş durumda. Aracın teknik bilgileri ve multimedya sistemi, ön camda beliren hayalet ekranda gösteriliyor. Tüketiciler, bu ekranları 4 farklı kademede ayarlayabilecekler.

Gördüğünüz bu tasarım, şirketin 2025 yılı itibarıyla “Neue Klasse” isimli tasarım mimarisine dayanan elektrikli otomobillerde karşımıza çıkacak. BMW’nin geleceği, daha şimdiden heyecanlandırmış durumda.

BMW’nin i Vision Dee için hazırladığı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz

Kaynak: https://www.bmw.com.tr/tr/topics/fascination-bmw/bmw-concept-vehicle/bmw-vision-ivisiondee-2023.html
 

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap