Bugün, Dünya Yaban Hayatı Günü, anahtar kelime ise uyum
 1. Anasayfa
 2. Genel

Bugün, Dünya Yaban Hayatı Günü, anahtar kelime ise uyum

0

Wolverinler, küçük ayılara benzeyen tıknaz, enerjik etoburlardır. Bu hayvanlar günde 15 mil kadar seyahat eder ve en vahşi topraklarda zirvelere çıkarlar. 

Şu anda, yaşam alanları, kuzey ABD ve Kanada’nın bazı bölgelerini kapsamaktadır; burada, bebek kitleri için dens inşa etmek için bol miktarda kış ve ilkbahar kar paketi bulunan devasa uzak arazilere erişebilmektedirler. Bununla birlikte, dünyadaki diğer türler gibi, habitatları da iklim değişikliği nedeniyle küçülme riski altındadır.

Tüm habitatlar değiştikçe, arazi yöneticileri ve politika yapıcıların bölgesel olarak önemli türleri ve ekosistemleri destekleyen yerel arazi kullanımı kararları alabilmeleri gerekir.

Bugün Dünya Yaban Hayatı Günü’nde halka açılan TerrAdapt gibi bulut tabanlı haritalama araçları, habitat restorasyonu, koruma statüsünün arttırılması ve yaban hayatı geçitlerinin inşası gibi koruma eylemleri için alanların önceliklendirilmesine yardımcı olabilir. TerrAdapt, gelecekteki iklim ve arazi kullanım senaryoları göz önüne alındığında habitat koşullarını yansıtmak için Google Earth Engine ve Google Cloud Platform tarafından desteklenen uydu izleme teknolojisini kullanır.

Wolverines’i izlemek için terradapt’ı kullanma


Wolverine, fisher, boz ayı, büyük adaçayı tavuğu ve Kanada vaşağı gibi türlerin habitat aralıklarını modellemek için başlangıçta ABD’deki Washington ve Kanada’daki British Columbia’nın bir bölümünü kapsayan Cascadia bölgesinde geliştiriliyor. Cascadia İş Ortağı Forumu ve Washington Doğal Kaynaklar Departmanıile birlikte çalışan TerrAdapt ekibi, wolverines’in habitatındaki değişiklikleri ve 1990 ile 2100 arasındaki bağlantıyı modellemek için önde gelen wolverine biyologlarıyla ortaklık kurdu.

 


Turuncu ve kırmızıdaki alanlar, wolverine gibi kar bağımlı vahşi yaşamın yaşadığı dağ ıslak orman habitatlarının küçülmesini gösteriyor ve 2100’e tahmin ediliyor.

Bu modele göre, wolverinler ve diğer kar bağımlı türlerin, özellikle iklim değişikliği senaryoları karışıma dahil edildiğinde, habitatlarında önemli değişiklikler görmesi bekleniyor. 2100’ü dört gözle beklerken, ABD’de wolverine habitatı çok az kaldı.


Kar bağımlı türler için uygun habitatın 1990’dan 2100’e, “her zamanki gibi iş” iklim senaryosunda kar örtüsünde veya SWE’DE bulunan sıvı su miktarına bağlı olarak nasıl değiştiğine dair projeksiyonlar.

Korumacılar, diğer hayvan ve bitki türlerine de ev sahipliği yapan wolverine’leri ve yaşam alanlarını korumaya yeterince hazırlanmadığımızdan endişe duyuyorlar. 2020’de, wolverine’i Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası kapsamında tehdit altında olarak federal olarak listeleme kararı, hala yeterli kar paketi olduğu gerekçesiyle reddedildi.

İleriye doğru ilerlerken, arazi yöneticileri ve politika yapıcılar bu gibi kararları daha iyi bilgilendirmek için TerrAdapt projeksiyonlarını kullanabilirler. Terradapt’ın kurucu ortağı ve RESOLVE’DEKİ Biyoçeşitlilik ve İklim Direktörü Carly Vynne, Terradapt’ın bu hayvanları manzarada tutmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. “TerrAdapt, gelecekteki senaryoları görselleştirmemize ve yönetim yanıtlarını planlamamıza izin veriyor ” diyor. “Bu, bölgemizin wolverinler ve doğal manzaralarımıza bağlı diğer bitkiler, hayvanlar ve insan toplulukları için mümkün olduğunca esnek olmasını sağlamaya yardımcı oluyor.”

Gezegene fayda sağlayacak kararlar almak

Bulguları koruma kararlarını ve politikalarını bilgilendirmek için kullanma becerisinin büyümesi gerekiyor. Mevcut ve gelecekteki arazi kullanım kararlarımızın doğal dünyamızı nasıl etkilediğine dair terradapt’tan gelen bilgilerle donatılarak, iklim değişikliği risklerine karşı ekolojik dayanıklılığı artırabilir ve gezegenimize fayda sağlayacak arazi kullanım kararları alabiliriz.

Karar vericilerin dayanıklılığı artırmasına ve iklim değişikliğine uyum sağlamasına yardımcı olmak için Google’ın Google Earth Engine gibi teknolojisinin nasıl kullanıldığını keşfedin. Ve bu kısa videoda Terradapt’ın wolverines ile olumlu bir gelecek planlamamıza nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 
Kaynakhttps://blog.google/outreach-initiatives/sustainability/world-wildlife-day-2022/.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir