1. Ana Sayfa
  2. Google Play

Bu uygulamaları mutlaka silin!

Bu uygulamaları mutlaka silin!
https://i.computer-bild.de/imgs/1/4/3/0/4/0/2/3/Spionage-Apps-google-play-7e53bfa3a5c7314a.jpg
+ - 0

Eğer bu uygulamalar Android cep telefonunuzda bulunuyorsa, mutlaka silin

Google ne kadar uğraşırsa uğraşsın, kötü niyetli yazılım bulaştırılmış uygulamaların Play Store’a sızmasını engelleyemiyor. Daha önce de benzer vakalar yaşanmıştı, şimdi yine eski Android sürümlerini etkileyen bir kötü niyetli yazılım ortalıkta dolaşmaya başladı. Üstelik bu kötü niyetli yazılımın bulunduğu uygulamalar, Google tarafından keşfedilip Play Store’dan silinmeden önce milyonlarca kullanıcı tarafından yüklendi. Şimdi, siz de cep telefonunuzu kontrol edin ve eğer varsa bu uygulamaları silin.

Araştırmacı Maxime Ingrao, bu yeni kötü amaçlı yazılım grubunu öne çıkaran ilk kişi oldu. Ingrao’nun “Autolycos” adını verdiği kodun ve en az sekiz Android uygulamasında bulunduğu tespit edildi. Başka uygulamalarda da bulunma ihtimali var, ancak bu sekiz popüler Android uygulaması toplamda üç milyondan fazla kullanıcı tarafından indirildiğinden dolayı büyük tehlike içeriyor.

Autolycos zararlısı içeren popüler Android uygulamaları işte bunlar:

  • Vlog Star Video Editor
  • Creative 3D Launcher
  • Funny Camera
  • Razer Keyboard & Theme
  • Wow Beauty Camera
  • Gif Emoji Keyboard
  • Freeglow Camera 1.0.0
  • Coco Camera v1.1

Autolycos’un temel amacı, kurbanın bilgisi olmadan premium hizmetlere kayıt yapmak. Bunu, URL’leri ayrı, uzak bir tarayıcıda yürüterek ve sonuçları Web görünümü olmadan döndürerek gerçekleştiriyor. Autolycos uygulamaları kullanıcıları uyarmadan gizlice çalışıyor. Ayrıca, bu uygulamaların çoğu, bir kullanıcının SMS’lerini okumak için izin istediğinden ve Autolycos kurbanların metin mesajlarını özgürce okuyup yazabiliyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap