Bu sezon yeni Android özellikleri ile geliyor
 1. Anasayfa
 2. Android

Bu sezon yeni Android özellikleri ile geliyor

0

 Google, bu sezon Android ile cihazınızın yıl boyunca daha iyi ve daha iyi olmasını dört gözle bekleyebilirsiniz. Erişilebilirlikten Android Auto‘ya, Asistan ve Gboard gibi hayatınızı biraz daha kolaylaştıran özelliklere kadar, daha fazlasını yapmanıza, güvende kalmanıza ve Android telefonunuzla daha fazla eğlenmenize yardımcı olacak yeni özellikler sunuyor.

Kamera Anahtarları [sol] ve Proje Etkinleştir [sağ]
 

Telefonunuzu yüz hareketlerinizle kontrol edin

Motor ve konuşma engelli kişilerden ilham alan Kamera Anahtarları ve Project Activate, yüz hareketleri yaparak telefonunuzu kullanmanıza izin veren iki yeni erişilebilirlik özelliğidir. Bu hafta kullanıma sunulmaya başlanan Camera Switches, Android Erişilebilirlik Paketi’nde öne bakan kameranızı bir anahtara (klavye, fare veya telefon ekranına dokunmanın yerini alan uyarlanabilir bir araç) dönüştüren ve böylece telefonunuzda gezinebileceğiniz bir özelliktir. Proje Etkinleştir bu, şu anda iletişim kurmayı ve kendinizi ifade etmeyi kolaylaştıran yeni bir uygulamadır. Bir cümleyi konuşmak gibi önceden ayarlanmış eylemleri etkinleştirmek için yüz hareketlerini ve göz hareketlerini kullanabilirsiniz (“Bekle!”), ses çalma (gülmek gibi) veya kısa mesaj gönderme (“Lütfen buraya gelin”gibi).

Erişilebilirlikte de yeni olan, görme engelli veya körlüğü olan kişilerin işleri daha hızlı ve kolay bir şekilde halletmelerine yardımcı olmak için telefonunuzun kamerasını kullanan bir uygulama olan Lookout‘a el yazısı tanıma özelliğini getiriyor. Belgeler modunda, Lookout artık Latin tabanlı diller için hem el yazısı hem de basılı metni okuyacaktır. Ayrıca, Lookout’un büyüyen küresel kitlesine yanıt olarak, Para Birimi modunda Euro ve Hindistan Rupisi tanıma özelliğini ekliyoruz ve daha fazlası yolda.

TV’nizi telefonunuzla kontrol edin

Bugünden itibaren, kanepe uzaktan kumandanızı yediğinde bile Google TV’nizde izlemek için harika bir şey bulabilirsiniz. Uzaktan kumanda özelliklerini doğrudan Android telefonunuza yerleştirdik, böylece TV’nizi açabilir, önerileriniz arasında gezinebilir veya en sevdiğiniz programı doğrudan telefonunuzdan başlatabilirsiniz. Karmaşık parolaları, film adlarını veya arama terimlerini hızlı bir şekilde yazmak için telefonunuzun klavyesini kullanabilirsiniz. Uzak döşemeyi hızlı ayarlar’a ekleyerek Google TV’nizde veya diğer Android TV işletim sistemli cihazlarınızda deneyin android telefonunuzda veya Google TV uygulamasını ziyaret ederek-önümüzdeki birkaç hafta içinde 14 ülkeye daha geliyor.

Asistan’dan gelen Hatırlatıcıları kullanarak günlük görevleri yönetin

Hatırlatıcılarla günlük yapılacak işleri takip etmek daha da kolaydır. Artık tüm hatırlatıcılarınızı “Hey Google, hatırlatıcılarımı aç” diyerek tek bir yerden yönetebilirsiniz; burada tek bir dokunuşla etkinleştirebileceğiniz yinelenen hatırlatıcılar için yararlı öneriler de görürsünüz. Ve elbette, görevlerinizi oluşturmak ve otomatikleştirmek için sesinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Sadece, “ Hey Google, bana her sabah bitkileri sulamamı hatırlat.” Bir kez ayarlandıktan sonra, Google evde ya da yolda cihazlarınızda mükemmel bir an seni haberdar edecektir.

Asistan’dan gelen Hatırlatıcıları kullanarak günlük görevleri yönetin

Hatırlatıcılarla günlük yapılacak işleri takip etmek daha da kolaydır. Artık tüm hatırlatıcılarınızı “Hey Google, hatırlatıcılarımı aç” diyerek tek bir yerden yönetebilirsiniz; burada tek bir dokunuşla etkinleştirebileceğiniz yinelenen hatırlatıcılar için yararlı öneriler de görürsünüz. Ve elbette, görevlerinizi oluşturmak ve otomatikleştirmek için sesinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. Sadece, ” Hey Google, bana her sabah bitkileri sulamamı hatırlat.” Bir kez ayarlandıktan sonra, Google evde ya da yolda cihazlarınızda mükemmel bir an seni haberdar edecektir.

 

Gboard ile kendinizi ifade edin

Gboard‘daki Emoji Kitchen’a yeni eklemelerle gerçekten nasıl hissettiğinizi ifade edin. Bu sonbaharda 1.500’den fazla çıkartma geldiğinde, en sevdiğiniz emojinin 🦉 🐐 🍞 🍓 gibi daha fazla kombinasyonunu oluşturabileceksiniz.

Mesajlarınızı daha eğlenceli hale getirmenin yanı sıra Gboard, yeni özelliklerle daha hızlı ve akıcı iletişim kurmanıza da yardımcı oluyor.

Öncelikle, telefon numaraları, e-posta adresleri ve URL’ler gibi birden fazla bilgi içeren metni kopyaladığınızda, Gboard bunları otomatik olarak ayıklayıp birden çok yapıştırma seçeneğine ayırır, böylece sizin için en önemli bilgileri seçebilirsiniz. İkincisi, bir ekran görüntüsü aldıktan hemen sonra bir mesajlaşma uygulamasını açtığınızda, Gboard şimdi bu ekran görüntüsünü paylaşmak için bir öneri olarak gösterecektir. Ve son olarak, Android 11 veya daha yenisini çalıştıran cihazlar için, makine öğreniminin gücü, cümlelerinizi Smart Compose ile hızlıca kaydırarak hızlı bir şekilde tamamlamanıza olanak tanır.

Sizinle kimin paylaştığını kontrol edin

Yakındaki Paylaşım’daki gelişmiş görünürlük ayarlarıyla, cihazınızı kimin keşfedebileceğini ve dosya gönderebileceğini tam olarak kontrol edebilirsiniz. Herkes, kişileriniz veya hiç kimse arasından seçim yapın ve tercihinizi istediğiniz zaman telefonunuzun Hızlı Ayarlar alanından kolayca değiştirebilirsiniz.

 


Ve bekle, dahası var

Heads Up özelliği ile, yürürken ve telefonunuzu kullanırken arama yapmak ve uyanık kalmak için hatırlatıcılar alabilirsiniz. Bu yılın başlarında Pixel’de ilk kez piyasaya sürülen Heads Up, Android 9 ve daha yeni sürümleri çalıştıran cihazlarda Dijital Refah ayarı aracılığıyla kullanıma sunuldu.

Tüm bu özellikleri denemenizi bekleyemeyiz. Her biri hakkında daha fazla bilgi edinin https://www.android.com/google-features-on-android/fall-2021/.

 
Kaynak mı! Tabiyki Google,…

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir