BTK’dan Mavi Balina Uyarısı!
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

BTK’dan Mavi Balina Uyarısı!

0

Ülkemizde ve dünyada bir çok kişinin hayatına son vermesine yol açan Mavi Balina, hakkında BTK’dan uyarı geldi.

Dünyada 130 gencin ölümüne sebep olan “Blue Whale” adlı oyun gençlerin psikolojisini yıkarak hayatlarına son verdirmelerine yol açıyor. Son dönemde ülkemizde yaşanan bazı intihar olaylarının ardında bu oyunun olduğu iddia ediliyor. Bu oyunun bir çok televizyon kanalında, gençlerin intiharına yol açan bir bilgisayar oyunu olduğu söylenerek yanlış lanse edildiğini söyleyebiliriz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yaptığı açıklamada, bu oyunun bir bilgisayar yada mobil oyun olmadığını belirtmesi bu durumu doğrular nitelikte.

Mavi Balina oyununun sabit bir internet adresi olmadığı için Türkiye üzerinden erişiminin kesilmesinin mümkün olmadığını belirten Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), çocukların internette ve sosyal medyada oynadığı oyunlardan ve yaptıklarından ailelerin mutlaka haberdar olması gerektiğini açıkladı. Ayrıca BTK, Rusya’da oldukça popüler olan VK ağı üzerinden başlanan oyunun ne kadar tehlikeli olduğu hakkında ailelerin çocuklarını uyarması gerektiğini belirtti. BTK’nın konuyla ilgili açıklamasına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. YouTube üzerinden Blue Whale hakkında bir aratma yaptığınızda farklı bir çok bilgiye de ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap