1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogunuzu Hızlandırmak İçin Küçük İpuçları

Blogunuzu Hızlandırmak İçin Küçük İpuçları
0

Neden bloğunuzu hızlandırmalısınız : Kendinizi sitede gezen bir okuyucu olarak bir an hayal edin. Açılan sayfalar yavaş. Sayfa geçişleri çok geç. Ne düşünürdünüz? Canınız sıkılır ve farklı bir arayışla ister istemez bir başka siteye giderdiniz. Sonuç olarak okuyucu trafiğinizin düşmesi, sitenize çok az kişinin ugraması anlamına gelmektedir.Böyle bir konu yaşadığınızda ister istemez canınız sıkılır yaptığınız işlerden zevk alamayacak duruma gelirdiniz.Böyle bir durumla karşılaşmamak için küçük ipuclarını bilmekte fayda var. Peki ne yapmalıyız ? Nelere dikkat etmeliyiz. Kısaca bunlara göz atalım. Şu anda blogspot’larda yeni sisteme geçdiğinden yazılım ve JS. leri değiştiğinden.Görsel olarak daha sade ve açılış olarak da çok hızlandı.

Kaybettiklerimiz mutlaka vardır, ancak kazandıklarımızın yanında o kadar değerli şeyler değildir. Gadged eklentisi yapamıyoruz, bir sayaç koyamıyoruz. Aslında sayaç koymaya da gerek yok, google analistik kısmından ve kazançlar kısmını adsense hesaplarını tam olarak yapılandırdığımızda.Tüm raporları görebiliyoruz.Yani hava durumu, gazete haberleri, fal vs. gibi işlemler kalktı.Site hızı arttı, site okuyucu sayısı arttı, google arama motorlarında daha çok görülmeye başlandı.Lüzumsuz renkler, sidebardaki resimler, gereksiz menüler yok oldu.Sade bir görünüm ve siteye yönelik hedef belirleyen yazılar yazmamızı teşvik eden bir tasarım geldi. İlk başlarda bende yadırgadım ancak faydalarını yaşadıkca dinamik görünümden ayrılmaz oldum. Sizede tavsiye ederim.2010 yılında Gooogle arama sonuçlarını etkileyen kriterler arasına site açılış hızınıda ekledi.Eğer Google arama sonuçlarında üst sıraları hedefliyorsanız, blogunuzun açılış hızına dikkat etmelisiniz. Ancak eski tasarımda kalmak isteyen arkadaşların bu tavsiyelere dikkat etmeleri gerektiği kısmına geçerek yazımıza devam edelim.
1. Grafik kullanımına dikkat edelim :
Sitenize eklediğiniz icon, buton, grafikler sitenizin açılışı bakımından yük getiren faktörlerdir.Mümkün olduğunca gerekli olanları koyun. Sitenizin daha hızlı açılması için bunlardan sakının yada asgari düzeye indirin.Grafiklerinizi optimize ederek boyutlarını düşürün.
2. Flaş içerikli reklamlar :
Sitenizde flaş ile yapılmış öğeleri eklediğinizde açılması uzun sürdüğünden mümkünse flaş kullanmayın. Flaş içeriklerin SEO arama motorları içinde uygun olmadığını botların okumada zorluk çektiklerini unutmayın.
3. Dış reklamlar :
Dışardan çok fazla reklam almayın.Reklamlarda sitenizi yavaşlatacaktır.Özellikle popun ve flaş reklam koymayın.Zaten sitenizde Google Adsense reklamları mevcuttur.Para kazanmak istiyorsanız onları kullanın.Üye olun, abonelik isteyin. Kendinizi de geliştirin.
4. JavaScript ve CSS dosyaları :
JavaScript ve CSS dosyalarınızı mutlaka düzenleyin optimize edin. Genelde site sahipleri bu kodları çok kullanırlar.Açıkcası hepimiz kullanıyoruz.Bu kodlar gereksiz boşluk ve etiketler içerebiliyor.Bu kodları kaldırarak sitenizin daha hızlı yüklenmesine katgıda bulunabilirsiniz. Dikkat ederseniz blog dinamik görünümde bu kodlama çok sade bir şekilde yapılmıştır.
Dinamik görünümde sidebar yazılarımızın sıralandığı linkler, şablon tasarım görünümünü değiştirebileceğiniz şu anda 8 adet görünüm teması, menü oluşturabileceğiniz sayfalama ve link yönlendirme kısmı, ve tek sayfadan ibaret bir görünümden ibarettir.Hatta sağ üst kısmıda yayın içerik kısmına gireceğiniz bir kalem görüntüsü ve ayarlar kısmına gireceğiz bir küçük resimden başka birşey yoktur. İstatiklere baktığınızda klasik görünüm ile dinamik görünüm arasındaki okuyucu sayısı dinamik görünümde çok fazladır.Bunun nedenlerinden biri sayfanın sade olması, sayfa hızı ve okuyucu gezinme kolaylığıdır.
Aşağıdaki resimde sayfaların yapılanmasını oklarla gösterdim.Sade bir arayüz.

Blogger sayfa yapılandırması

5. Blog’unuzun ana sayfa sayısını azaltın :

Blog’unuzda ayarlarda açılış sayfa adedini asgariye indirin. 10 açılış sayfa kayıdı gözüküyorsa bunu 5-7 adete kadar küçültebilirsiniz.Bu küçültme sayfalarınızın açılış hızını arttıracaktır.6. Ana sayfa açılışında yazı kesme özelliği kullanın :

Yazılarınızı yazdığınızda belli bir alanda kesme özelliğini kullanarak site ana sayfanızın açılışını hızlandırın.

7. Sidebar ve footer deki konuları azaltın :

Sidebar : Kenar çubuğu

Footer : Alt bilgi

Hepimizin uyguladığı gadged ve widgetleri sidebar ve footer de mümkün olduğunca azaltın.Gerekli gördüğünüz olmazsa olmazları kullanın, aşaırıdan kaçının.

8. Hepsinden önemlisi hızlı bir tarayıcı kullanın.Ben deneysel araştırmamı yaptım ve tercihimi chrome de kullandım.Diğer tarayıcılarda dikkat ediyorum hep birbirlerini takip ediyor ve sade bir arayüze geçiyorlar.Bu tamamen sizin özgür seçiminizdir.Ben kendime ait bir fikri paylaştım.Ancak araştırmalarınız hız seviye kontrollerini yapın ve anlayarak tarayıcı değişin.Tarayıcınızda Chrome indir aratarak ulaşabilirsiniz.Hız testlerine ulaşmak için takip inceleyin.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap