1. Ana Sayfa
  2. Eklentiler

Blogunuzu Hızlandırın Farkı Yaşayın AddThis Share

Blogunuzu Hızlandırın Farkı Yaşayın  AddThis Share
+ - 0

Blogger blogspotlarda dinamik görünüm kullanmıyorsanız, blog açılışını ileri düzeyde hızlandırabilirsiniz. Addthis  sosyal imleme gadgeti yazımızda Addthis eklentisi hakkında açıklama yapmıştık. Dinamik blog kullanmıyorsanız aşağıda anlatacağım birkaç adımı takip ederek blogunuzun açılış hızını düzeltebilirsiniz. Bu açıklamalara paralel olarak blogunuza eklediğiniz güzel resimlerinizin boyutlarını küçülterek ek bir açılış hızı kazanmanızda mümkün. Mümkün olduğunca eklenti JS kodu kullanmamaya bakın. Blog barındırıcı serverlerde blogunuzun tüm verileri okunarak açılım yaptığından fazla eklenti blogunuzu yavaşlatan unsurlardan biridir.

 Dinamik görünümlü bir sayfada sağ tıklayarak sayfa kaynağını göster dediğinizde açılan sayfayı inceleyin. Hiçbir gadget ve dış bağlantının olmadığını tamamen güç, sade bir tasarım ve hız yaşandığını hissedeceksiniz. Klasik görünümlü bloglar için sizlere küçük ipuçları vermek isterim. Lütfen adımları takip ediniz.

Tasarım–> Yerleşim–> Blog kayıtları–> Düzenle, tıklayın.

Açılan pencerede Paylaşım düğmelerini göster seçeneğinin açık olduğunu yanındaki kutunun işaretli olup olmadığını kontrol edin. İşaretli değilse işaretleyin.

Resim : 1 Paylaşım düğmelerini göster eklentisi ;

paylasim-dugmelerini-goster

Bir sonraki adım ise blogunuza eklentiyi eklemeden internet tarayıcınıza Addthis eklentisini kurmanızdır. Bu işlemin faydası nedir. Zaten blogunuzda bir eklenti  mevcuttur. Diğer Addthis eklentisini kurarak JS kodlarını blog şablonunuza eklemiş oluyorsunuz. Görünüm güzel bir eklenti ancak açılış hızınızı yavaşlatan bir eklenti. Böyle bir eklentiyi kurduysanız blogunuz açılış anında sağ alt köşede açılışta bazı yazıların halen okunmaya çalışıldığını göreceksiniz. İşte blogunuzun zor açılmasına etki eden bu durum eklenti görüntüsüdür. Yani bu kodların okunmaya çalışılması için geçen süre sonucunda blog da geç açılacaktır.

Resim : 2 Kurmaya çalıştığınız diğer eklenti Addthis eklentisinin resimli görüntüsü

addthis-paylasim-dugmeleri

Şöyle bir soru aklınıza gelebilir bu eklentiyi kurmadan nasıl paylaşım yapacağım? Çok doğru bir soru ancak bu eklentiyi blogumuza değil, bilgisayarımızın tarayıcısına kurarak bilgisayarımızın gücünü kullanacağız. Dolayısı ile blogunuza yük bindirmemiş olacaksınız. Bu eklenti nedir gibi sorunları duyuyorum. Merak etmeyin bu eklenin adı da Addthis eklentisidir.

Şimdi bu eklentiyi kuralım. Öncelikle, Google Chrome Web Mağazasına gidiyoruz. Chrome ekle butonuna tıklamanız yeterlidir. Sizden izin isteyecek, izni verdiğinizde tarayıcı sağ köşede eklentiyi göreceksiniz. İstediğiniz gibi ayarlar kısmından eklentiyi kurabilirsiniz. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap