Blog’unuzda İletişim Formu  Oluşturun
  1. Ana Sayfa
  2. Genel

Blog’unuzda İletişim Formu Oluşturun

+ - 0

Google dökümanlarla kendi iletişim formunuzu nasıl oluştururuz. Site kurarken hepimizin araştırdığı konulardan biride İletişim sayfasıdır. Benimde sitemde iletişim sayfası olmasına rağmen bu sayfayı değiştirmeyi düşündüm. Nedeni ne gelince Google’un blog’larını bedava kullanıyoruz. Sitemizde ise farklı bir firmanın iletişim formunu kullanıyoruz. Bu durum bana garip geldiğinden Google dökümanlarda iletişim formunu oluşturmayı ve sizlerle paylaşmayı düşündüm. Şimdi sırası ile yapılan işlemleri takip edelim. Gayet sade bir tasarım üzerinde Blog’umuza oluşturduğumuz kodları eklememiz yeterli olacaktır.

Sırası ile bu konuları inceleyelim ;

1. Henüz ana Sayfanızda iletişim adında bir sayfa açmadıysanız önce sayfa oluşturmadan başlayalım. Blogger, Yerleşim, Sayfalar sekmesine gelin. Yeni sayfa yazan yere tıklayarak, boş bir sayfa açalım.Açılan düzenlemede sayfa başlığı adına İletişim yazalın ve kaydedin.

Dökümanlarda sayfa açma

Yeni sayfa yanındaki okla işaret edilen yer boş sayfayı açacağımız kısım. Burada da İletişim olarak kaydedilmiş görünüm

Dökümanlarda yeni sayfa açılması okla belirtiliyor

2. Goggle hesabınız ile otum açtıktan sonra, sayfanız ingilizce çıkabilir. Bu durumda sağ kısımda dişliye tıkladığınızda setting (ayarlar) yazan yer, karşımıza çıkan dil ayarlarını Türkçe olarak seçin kaydedin. Artık sayfamız Türkçe olacaktır. İngilizce olarak kullananlar zaten böyle bir ayara gerek duymayacaklarından biz ayarları değiştirmek zorundayız.
3. Google dökümanlar sayfasında Drive’im, Yeni Dosya, Google forumlar ismine tıklayın. Açılan yeni menüde form yazan yere tıklayın.

Google forumlar

Şimdi karşımıza ham sayfa olarak aşağıdaki görüntü geldi

Dökümanlarda hazırlanan iletişimin boş ham sayfa görünümü

Resmi büyütmek için tıklayın: Bilgisayarınızda Picasa kurulu ise tüm resimleri sıralı izleyebilirsiniz

Döküman ham sayfa ayarları okla gösterilmiş görseli

Yeni açılan sayfada sağ üstte çift sayfa ikonuna tıklayarak iletişim formunuza istediğiniz kadar yeni bölüm ekleyebilir ve bu bölümleri yine kalem ikonuna tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Kalem ikonuna tıkladıktan sonra belirginleşen bölümde soru başlığı yazan bölümün karşısına hangi bilgiyi yazmak istiyorsanız onu yazıp diğer bölümleri düzenlemeye geçebilirsiniz. Örnek: İlk bölümde soru başlığı yazan bölüme Adınız yazıp diğer bölümü düzenlemeye geçiyorum ve Tüm bölümlerimi oluşturduktan sonra sağ üst köşede bulunan kaydet yazan butona basıyorum. Oluşturduğum formu görüntülemek için sayfanın en altında bulunan bağlantıya tıklamanız yeterli. Sayfanızın görüntüsü bu şekilde olacak. Siz ilaveler yapabilirsiniz.Şimdi sayfa başında anlattığımız gibi sayfamızı oluşturmuştuk. Aldığımız kodu, HTML tıklayarak genişletiyoruz. Kodumuzu yapıştırıyoruz. Oluştur diyoruz. HTM iframe kodu nasıl alacağız:

İletişim sayfasında formu web sayfasına göm anlatımı

Forum–> Formu web sayfasına göm tıkla. Formu web sayfasına göm iframe kod görünümü için resmi inceleyiniz ;

Forum kodu

İletişim panelinde iken menüde form yazan yere tıklıyoruz. Formu Web sayfasına göm tıklayarak açılan sayfadaki kodu alıyoruz. Burada şöyle bir konu önünüze çıkabilir. Sayfanız normal ebatlarından daha geniş gözükebilir. Bu konuyu önüzleme ile kontrol edebilirsiniz. Böyle bir olayla karşılaşırsanız, HTML tekrar genişletin ve width=”460″ ayarına almanız yeterli olacaktır. İstediğiniz ölçülere alabilir değiştirerek uygun olanı kullanabilirsiniz. Son olarak yapmanız gereken işlemse Google Dökümanlara geri dönerek size mesaj gönderildiğinde bunun e-posta adresinize bir mail olarak haber verilmesi için gerekli ayarları yapmak bunun içinde sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın.
Araçlar–>Bildirim kuralları tıklayın

Dökümanlar araçlar otomatik tamamlamayı etkinleştir uygulaması

Açılan pencerede Herhangi bir değişiklik yapıldığında ve E-posta – hemen yazan seçenekleri işaretlemeniz yeterli.

Bildirim kurallarında işaretlenmesi gereken alanların okla gösterimi

Google’un bizlere sunduğu sınırsız iletişim forumundan yararlanın.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap