1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Bloggerda kumanda paneli yeniliklerini inceleyelim

Bloggerda kumanda paneli yeniliklerini inceleyelim
0

Blogger bloglarınızı açtığınızda süpriz bir karşılama ile karşılaşırsanız şaşırmayın.Blogger 2012 yılı atağa geçti. Blogger kullanıcı paneline yenilikleri neler kısaca inceleyelim.Bu geçiş döneminde bazı aksaklıkları yaşamanız mümkün.Bu aksaklıkları alt kısımda bulunan geri bildirim kısmından konu hakkında bilgi vermeniz çok önemli.Vereceğiniz bilgiler bir havuzda toplanarak hatalar gideriliyor eklentiler düzeltiliyor.Her yenilikte olduğu gibi benim bulugumdada bu hataya raslamak mümkün oldu. Ancak sizde telaş etmeyin bekleyin düzelecektir.

İnceleyeceğimiz konular :

1. Bloggerda yenilikler neler

2. Bloggerdaki yeniliklerle gelen hatalar neler

3. Blogger’un bu çalışmalarındaki hataları düzeltene kadar biz ne yapabiliriz

Hatalar ve çözümleri için blog yazarları birbiri ile yorum kısmından  yazışarak, yorum alanlarımızı ve SEO muzu geliştirebileceğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim.Unutulmaması gereken bir konu da yapılan yorumların arama motorlarınca okunup SEO etkisi yarattığıdır.Blog yazan arkadaşların, bu konuya hassasiyet göstermelerini önemle duyurmak isterim. Şimdi konularımızı inceleyelim.

Blogger'ın görünümü yenilendi

1. Bloggerda yenilikler neler :

Bloglarınızı ilk açtığınızda karşınıza yukarıda resimlediğim Blogger’ın görünümü yenilendi yazısı görülmekte.Blog panelinize girdiğinizde;

Önizleme Güncelleme kısmında :

Çözüm önerileri bekleyen yorumlar bu alan taşınmış, yayınlar ve yorumlar, bugünki sayfa görünümü, kayıtlar, izleyiciler tek sütunda toplanmış.Burada dikkat edin >>  devamı şeklinde bir işaretleme koyulmuş.Bu işarete tıkladığınızda bağlantının ana sayfasına ulaşıyorsunuz. Hemen altında bloggerdan haberlerle aynı şekilde devam ediyor.

Burada dikkat ederseniz resim ile blogger haberleri arasında ”En sık trafik getiren kaynaklar” yazısını görebilirsiniz.

Sayfa görünüm kısmında 8 nokta alt kısmındada 5 görünümden  oluşan ve her günün sayfa miktarını belirten grafik yer almakta.

Diğer istatikler diye altta bulunan İstatiklere bağlantı verilmiş.Tıkladığınızda hemen istatiklere geçiş yapıyorsunuz.Daha önce istatikleri alt satırlara indiğimizde tıklayarak bakıyorduk.Bu kısa yolla daha pratik bir geçiş sağlanmış.

Kazançlar kısmı değişmiş bana göre daha sade bir görünüme bürünmüş.Bu konuda sizin fikrinizi de öğrenmek isterim.Google Adsense yazısı altında sizi yönlendiren bağlantı ile Adsense paneline ulaşıyorsunuz.En azından eski kaba görüntüsü gitmiş.Daha kibar ve şık olmuş.

Blogunuzda reklam göster: Herhalde herkes blogunda reklam göstermeyi ister.Eğer blogunuzda bu kısımdaki evet seçeneği seçili değilse kesin seçin. Blogda yeni iseniz zaten size kayıt olmanız gereken bir ileti mesajı verecektir.Yayınlarımın altında reklam göster yazan kısım, reklamlarınızın ana sayfada nerede gözükmesini istediğinizi belirlemeye yarayan seçim kısmıdır.Blogunuzda özel akışlar varsa alt seçeneklerden evet seçebilirsiniz.Özel bir akışınız yoksa hayır seçeneğinde kalsın.Alt kısımda sizi bilgilendiren yazıları okumanızı tavsiye ederim.Bilginiz olsun yeterli.

Yayınlar ve yorumlar yazan yerde dikkatimi sadece “harf doğrulaması” yazan yer çekti.Blogumda ne zaman “hayır” seçeneğini aktif ettiğimde ve kaydettiğimde o bildiğini okuyor “evet” seçeneğine geri döndürüyordu.Bu düzeltilmiş.Şu anda “hayır” olarak görüntülenmekte.

Bu seçenek okuyucularınız bir yorum yazdığında spam kontrolü yaparak harf  doğrulaması işlemini  başlatma konusudur. Çoğu okuyucunuz bu işlemi sevmez ve size yorum yazmaz. Seçeneğin düzeltilmesi iyi oldu.İnanın bende sevmiyordum.

Gerekliydi, ancak bunu arka planda Wordpress blogları gibi (Akışment) takip edecek  bir uygulama yapılabiliridi. Demek ki yaptılar.Bu açıklamayı yapmadılar ama yapabilecekleri başka bir uygulamada yok.

2. Bloggerdaki yeniliklerle gelen hatalar neler

Blogger menü barda “yeni kayıtlar” ve kontrol paneline giriş iconları gözükmüyor.Pek de önemli değil.Yeni uygulamalarda olabilecek hatalar.Dünyanın sonu değil, bekleyin düzelecektir.Örnek görüntü aşağıda verilmiştir.Sizde böyle bir konuyu yaşayan olabilirsiniz.Dikkat ederseniz okla işaret edilen kısımda kullanıcı iconları yok.Geri bildirim kısmından konuyu işaretleyerek bildirimde bulundum.

3. Blogger’un bu çalışmalarındaki hataları düzeltene kadar biz ne yapabiliriz

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda benim uyguladığım bir yol var.Sizde yapabilirsiniz. Sayfa menüsünde “Çekmecem” yazan yere menü kelimesini yazarak, blogger.com/home kısa yol link bağlantısı yaptım. Böyle zamanlarda blog paneline buradan giriş yapıyorum. Resim : Blogger/home menü bağlantı linki görseli

Menü bağlantısına blogger giriş linki nasıl verilir

Bağlantıyı nasıl yapıyoruz ;Bağlantı adı : HomeBağlantının üzerine gelip mausumuzla alanı belirleyerek seçiyoruz.Bağlantı linki : https://www.blogger.com/homeYukarıdaki linki seçili alanın altına yapıştırıyoruz. Test ediyor ve Tamam diyoruz.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu.Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap