1. Ana Sayfa
  2. Blogger

Blogger Yazı Kesme Nasıl Yapılır

Blogger Yazı Kesme Nasıl Yapılır
+ - 0

Yazıyı kesme diğer adı ile atlama aralığı nedir nasıl kullanılır? Blogger da yazı kesme (atlama aralığı) işlemi yada yazının devamı oku gibi yazıları birçok sitede görürüz. Peki nedir bu? Neden yazı kesilir diye bazı okuyucular kızabilir. İlk görünüşte doğrudur. Ancak yazı kesme, yazının devamı gibi konularda biz webmastırlara çok şey kazandırır. Bize kazandırma ile kalmaz siz sevgili okuyucularımıza da faydası vardır. Şimdi düşünün sayfayı açtınız ve tek bir sayfada bir konu var, diğer sayfaları tek tek açmanız ve görmeniz gerecektir.

Kesilmiş bir sayfada ise tıpkı reklam metni okur gibi aynı anda birkaç sayfanın yazısını görüp ilginizi çeken yazılara yönelmeniz size zaman kazandırmış olacak ayrıca aradığınızı da hemen bularak yazının devamını yazan kısma tıklayarak okuyacaksınız.

Bu işlem tek sayfada birçok sayfanın tanıtımına katkısı olduğu kadar site açılma hızına da faydası sonsuzdur. Bir blog sitesi kurduktan sonra bu değeri çok daha iyi anlayabileceksiniz. Diğer taraftan arama motorları siteleri gezerken (botlar) site hızlı açıldığından çok çabuk indeksleme işlemini yapabileceklerdir.

Edit ayarlarında yazı kesme nasıl yapılır

Site hızı robotların çok sevdiği bir iştir.Görevlerini biran önce tamamlayıp dönmeyi çok severler. Tabi ki boş dönmezler. Taradıkları sitelerde site hızları, açılmayan linkler, kötü yazılımlar, gizlenmiş arka kodlar, yönlendirmeler gibi bilgileri de sahiplerine bildirirler. Doğal olarak bu robotlardan bana ne, ben yazımı okurum geçerim işimi hallederim diyebilirsiniz. Ancak konu böyle değildir.

Düşünün bir günde milyarlarca yazı, kelime, harf, rakam, kodlar yazılmakta ve sitelere konulmaktadır. Bu kodlar yazıların arkasına gizlenmiş hatta sitenize dahi bulaşabilecek kötü yazılımlar olabilir. İşte robotların işinin değeri burada belli oluyor. Bu robat arkadaşlar bu denetimleri gezmek için değil bizler gibi yazı yazan yada okuyan insanlara daha iyi hizmet sağlanmasını sağlayacak o küçük dediğimiz kod parçaları hakkında bilgiler vererek Dünya için daha iyi bir Web alanının oluşmasına yardımcı olmalarıdır.
Bakın bir yazıyı kesme işinden başladık ve robotlara geçtik. İşte blog yazmanın güzel tarafları bunlar. Buradan blog’cu dostlara, fikir üretemeyen arkadaşlarıma örnek olması için bir kaç konu ve alt konu verdim. Her biri kendi içinde işlenecek bir konudur. Sizce haksız mıyım? Kesme işlemi için yukarıda verdiğim resimde belirttiğim gibi yazımızın en ilginç kısmında iken üst menüdeki, ikiye bölünmüş kağıda benzer simgeye tıklamanız yeterli olacaktır. Yazımız orada kesilecek ana sayfamızda devamı diye başlayacaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yorum Yap