Blogger ve Web Sitenize Google Takvim Ekleme

Blogger veya web sitenize Google takvim uygulamasını ekleyerek sosyal etkinlik ve faaliyetlerinizi ortak bir platformda paylaşabilirsiniz. Google takvim, uygulamalarını kullanan ziyaretcileriniz takvim etkinliklerinizi kaydetmesi için düğmeler de ekleyebilir. Google takvim, uygulamanızda notlar alabilir, paylaşabilir hatta yakın arkadaşlarınızın doğum günü, bayram, yılbaşı gibi önemli bilgilerini tutmanızda mümkündür.

Google takvim gadgeti ile istediğiniz kullanıcının, kullanım bilgilerini yetkilendirebilir mesajlar gönderebilir, çekiliş gibi etkinliklerinizi takibe alabilir, canlı görüşme ve görüşme sonuçlarını izlemenizde mümkündür.
Google takvim uygulamasında, sizin belirleyeceğiniz birçok ayarları özelleştirerek en etkin biçimde kullanabileceğiniz gelişmiş bir ayar paneli bulunmaktadır. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi,
Google takvim uygulamasını nasıl çalıştıracağınız ile ilgili bilgileri aşağıda verilen açıklamalardan takip ederek web sitenizde nasıl kullanabileceğinizi takip edin.

Blogger ve Web sitenize takvim yerleştirme :

1. Google takvim eklemek için Google Takvim‘e buradan giriş yapın.

Not: Takviminizi web sitenize eklemek için, eklemeniz gereken kodu yalnızca bilgisayardan alabilirsiniz. Mobil uygulamalardan kod alamayacağınızı hatırlatmak isterim.

2. Sağ üst taraftaki, Ayarlar dişli simgesini açarak, “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

 
Takvim dişli ayarlar penceresi

3. Açılan pencerede Takvimler sekmesini açın.

 
Takvim ayarları → Takvimler, seçenek penceresi

4. Daha önceden oluşturduğunuz bir takviminiz yoksa “Yeni takvim oluştur” seçeneği ile yeni bir takvim oluşturun. Yerleştirmek istediğiniz takvimin adına tıklayın. Bir kaç adet web siteniz varsa her siteniz için ayrı bir isimde bu alandan takvimlerde yapabilirsiniz.

5. Oluşturduğunuz yeni takvim veya kullandığınız eski takvimi yerleştirmek için, “Bu takvimi yerleştir” isminin karşısında bulunan, “Bu kodu web sitenize yapıştırın”.  Rengi, boyutu ve diğer seçenekleri özelleştirin” açıklamaları ile özellikleri değiştirebilirsiniz.
Bu takvimi yerleştir kod penceresi

Bu Takvimi Yerleştirmek için :

Bu kodu web sayfanıza yapıştırarak takvimi web sitenize veya blogunuza gömün. Birden çok takvim yerleştirmek için Özelleştir bağlantısına tıklayın.

  • Blogger için, HTML/javaScript gadgetini kullanabilirsiniz.
  • WordPress için Metin widgetini kullanabilirsiniz.

6. Web sitenize, eklediğiniz takviminiz yalnızca bu takvimi paylaştığınız kişilere görülecektir. Takviminizi tüm ziyaretçilerinizin görmesi için, uygulamanıza izin vererek takvimi herkese görünür yapmanız gerekir.

7. Takvimler sekmesini açtığınızda, oluşturduğunuz ismin hemen sağ tarafında “Paylaşım” ismini göreceksiniz. Tıklayın, “Bu takvimi paylaş” penceresi sizi karşılayacaktır.

8. “Bu takvim herkese görünsün” ve “Yalnızca serbest/meşgul bilgimi paylaş (Ayrıntıları gizle)” seçeneklerini işaretleyin. İstediğiniz kişilerle paylaşmak için ise “Belirli kişilerle paylaş” pencere seçeneğini kullanarak arkadaşlarınızın email bilgileri girebilir, izin düzeyleri kısmındaki pencereyi açarak seçimizi belirleyebilirsiniz.

9. Paylaşım seçeneklerinde tüm işleriniz bittiğinde “Kaydet” butonunu kullanarak yaptığınız işleri kaydedin.

 
Bu takvimi paylaş seçenek penceresi
Adnan Güney

Samsun-Turkey doğumlu. 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biri.

Share
Published by
Adnan Güney

Recent Posts

Venom: Let There Be Carnage filminden ‘kaos dolu’ ilk fragman yayınlandı

Tom Hardy'li Venom serisi geri dönüyor. Carnage karakterini ilk kez beyaz perdeye uyarlayacak olan Venom:…

13 saat ago

BiP Özellikleriyle WhatsApp’ı Geride Bıraktı

Dünyaca ünlü ürün ve uygulama karşılaştırma sitesi versus.com, Türkiye'nin iletişim ve yaşam platformu BiP'i uluslararası…

13 saat ago

Diyabet kalıcı körlük sebebi olmasın! Diyabette göz sağlığı için bunlara dikkat

Diyabet hastalarına göz sağlığı konusunda uyarılarda bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Duran, kontrollerde…

18 saat ago

Netflix, Fantastik Dizisi Ragnarok’un 2. Sezon İlk Fragmanını Yayınladı [Video]

Netflix, İskandinav mitolojisine dayanan popüler fantastik dizisi Ragnarok'un 2. sezon ilk fragmanını yayınladı. 1 dakika…

18 saat ago

Yeni Windows 10 Güncellemesi, Aygıt Yöneticisine Büyük Yenilikler Getiriyor

Windows 10 Aygıt Yöneticisine gelmesi beklenen güncelleme, aygıt sürücülerini görüntülemeyi ve yönetmeyi kolaylaştıracak çok kullanışlı…

23 saat ago

Microsoft, Windows 10 1909’un desteğini sonlandırıyor

Microsoft yılda 2 sefer dağıttığı yapılarını zamanla emekliye ayırıyor. 1909’un yayınlanmasından bu yana Windows 10 yeni…

1 gün ago