Blogger Sayfalar ile Menü Oluşturma
 1. Anasayfa
 2. Genel

Blogger Sayfalar ile Menü Oluşturma

7

Blogger okuyucu kitleniz, yazılarınız arasında rahatça gezinmesini sağlamak ve farklı konuları kolayca bulabilmesi için Ana sayfa üst başlık kısmına etiketler ile kategori gezinme çubuğu menüleri oluşturun. Blogger geliştiricileri kısa süre önce sayfalar sekmesini değiştirdi. Bu değişim sonucu eski yazılarımızda anlatılan konuların yerleri de değişti. Blogger tema sayfalar eklentisinde yapılan yeniliklerin anlaşılması, hemde yeni blog açan yazar arkadaşların ilgili konuyu anlaması adına eski yazılarımı güncellemenin faydalı olabileceğini düşündüm.

blogger-sayfalar-menusu

Diğer bir konu ise bazı yazar arkadaşların blog’unu incelediğimde Ana sayfa alanında Sayfalar başlığını oluşturan statik sayfalara rastlayamadım. Eski blog veya yeni blog açan yazar arkadaşların, Seo olarak da önemli olan etiketlerden veya statik sayfalardan oluşan blog başlık üst kısmına Menü kategorileri oluşturmasını özellikle tavsiye ederim.

Blogger Statik sayfalar deyince ne anlıyoruz?

Blogger statik sayfalar tek bir sayfadan oluşmaktadır. Yazılan herhangi bir yazınıza bağlantı oluşturmak amacı ile kullanılamaz. Statik sayfalarda etiketleme sistemi yoktur. Hemen, Statik sayfalar için aşağıda isim örnekleri verelim.

Hakkında, Hakkımda, İletişim, Forum girişi veya yönlendirme yapabileceğiniz bir site link bağlantısı gibidir.

Blogger Sayfalar İle Etiketlerden Oluşturulan Menü İsimleri:

Statik sayfaların hemen yan kısımlarında yer alan, yazılarınıza verilen etiket’in linki ve isim ile hazırladığımız kategoriler menü ismi ile anılır.

Etiketler:

 • Blog’unuza yazdığınız yazıların konularını tanımlayan kısa başlık isimlerden oluşur.
 • Ayrıca yazılarınızı çok fazla etiketler ile doldurmayın.
 • Etiketler yazınızı kategoriye dönüştüren bir araçlardır.
 • Çok fazla etiket yazarak arama sonuçlarında ön plana çıkarım diye sakın bir düşünceye kapılmayın.
 • Çok fazla etiket yazarak sadece blog yazılarınızı bir çöplük haline getirirsiniz.
 • Etiketleri hazırlayacağınız menü başlıklarına göre belirleyin.
 • Çok fazla etiket kullanmayın.

Statik Sayfalar Nerede Nasıl Hazırlanır?

1. Blogger gösterge paneline (dashboard) giriş yapın. Sol tarafta gördüğünüz menüde Sayfalar sekmesi Statik sayfa hazırlayacağınız yerdir.

2. Sayfalar sekmesine tıklayın. Yeni sayfa sekmesine tıklayarak hakkında, iletişim gibi sayfaları burada yapabilirsiniz. Daha gelişmiş menüler hazırlamak için;

Ayrıca bakınız ⇒ Blogger Açılır Menü Oluşturma

Etiketlerden Menü Nerede Nasıl Yapılır?

1. Blogger gösterge paneline (dashboard) giriş yaptığınız yerde, Yerleşim sekmesine tıklayın.

2. Gadget ekle modülüne tıklayın ve Sayfalar ismini bulduğunuzda + işareti ile gadgeti açın.

3. Yukarıda anlatılan statik sayfalar ve menü linklerimizin görüldüğü kısma geldiniz.

4. Mavi renkli, Harici Bağlantı sayfası oluştur ismine tıklayın. Açılan pencere üst kısma etiket ismini, alt pencereye etiket linkini yapıştırın.

Etiket Linki Nasıl Alacaksınız?

Etiket linkin bir kalıbı mevcuttur. Ancak ben burada size daha kolay link almanın yolunu göstermek istiyorum.

1. Öncelikle Yerleşim sekmesinde, yazılarınız için oluşturduğunuz etiketleri görebilmeniz için, YerleşimGadget ekleEtiketler, gadget’i açın ve tüm etiketleri seçerek sidebar’a yerleştirin.

2. Biraz önce, 4. maddede anlattığım link ekleme penceresine link eklemek için, sidebar’a konumlandırılan etiketlerden istediğinizin üzerine fare, sağ klik, bağlantı adresini al, seçeneğine tıklayın. Şu anda bağlantı linki bilgisayarınızın hafızasında kayıtlı bekliyor. Yukarıda, 4. maddede anlatılan pencereye yapıştırın ve gadget’i kaydedin. Aynı yolu takip ederek birçok etiket (sınır 20 ad.) yapabilirsiniz.

3. Etiketlerinizi maus ile tutarak alt veya üste sürükleyerek sıralarını değiştirebilirsiniz. Etiket penceresinde sağ taraftaki (X) işaretinden etiketi silerek yenisini ekleyebilirsiniz.

Blogger başlık kısmına etiketlerden menü kategorisini bu şekilde yapıyoruz. Aynı etikete sahip yazılarınız bir tıklama ile Ana sayfanız da görülmeye başlayacaktır.  Konu hakkında anlaşılmayan bir yer olduğunda yorum yazarak yardım almaktan çekinmeyin.

 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  _a_k_n
  Şaşkın
 • 0
  sinirli
  Sinirli
 • 0
  berbat
  Berbat

Web site yazılım tasarım uygulama eklenti ve yenilikler hakkında güncel bilgi ve haber platformu. Samsun-Turkey - 1989-2005 Temsa Mitsubishi Sabancı Otomotiv grubunda çalıştı. Araştırma, Geliştirme, Web siteleri ile uğraşma ve Paylaşımı seven biriyim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (7)

 1. Adnan bey;
  Mükemmel anlatmışsınız, bloga uygulamam sadece birkaç dakikamı aldı. Kaleminize sağlık.

  • Sizde sağolun Sevda hanım. Tema > Özelleştir, kısmından Gelişmiş tıklayın. Birçok ayar göreceksiniz. Size linkini göndermiştim Gelişmiş ayar düzenlemesi hakkında, Önce yedek alın sonra Gördüğünüz ayarlarlardan renkleri, yazı, başlık, arkaplan gibi değişin. Bulunduğunuz alanı değişim yaparken unutmayın. Dikkatli yaparsanız birçok güzel renklerden tasarım yapabilirsiniz. Nasıl olsa yedeğiniz var çekinmeyin. Kolay gelsin.

 2. Evet sağolun zaten herşeyi oradan yapıyorum.

 3. Blogger panelineden ekeldiğimiz Sayfaları tek bir sayfa görünümüne nasıl getiririz. Mesela 404 Error Sayfası gibi kenarda duran menüyü belirli bir sayfa için gizleyebiliyor muyuz acaba?

  • Widget veya sayfada gizleme seçeneği var. Yayınlarda zaten makaleler alt alta seçtiğiniz makale sayısı kadar listelenir.

   • benim bahsettiğim şey menüler değil yanlış anladınız. Bu sayfada sağ tarafta gözüken reklam, popüler gönderiler gibi widgetleri gizleyebilir miyim 1 sayfa için mesela “iletişim” sayfası için gibi..

    • Hayır söylediğim doğru, menüden bahsetmemiştim. Örneğin popüler yayınlar veya iletişim formu widgetlerini, widgeti açtığınızda üst kısmında bir kutucuk var kutucuğu işaretlerseniz gizlenir veya işareti kaldırırsanız görülür. Resimde göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir